Vyděláte, nebo proděláte na zvýšení minimální mzdy? Ovlivní toho víc, než si myslíte

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 1. 2019 6:15
Od ledna se zvyšuje minimální mzda na 13 350 korun. Změna ovlivní celou řadu plateb a daňových odpočtů, například zálohy na zdravotní pojištění, limit pro zdanění důchodů nebo třeba i školkovné. Podívejte se, zda a jak se výrazné navýšení minimální mzdy dotkne právě vás. 
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Pracovní poměr i práce na dohodu

Od ledna se zvyšuje minimální mzda na 13 350 korun. Změna ovlivní celou řadu plateb a daňových odpočtů, například zálohy na zdravotní pojištění, limit pro zdanění důchodů nebo třeba i školkovné. 

  • Zvýšení minimální mzdy o 1 150 korun má kromě důsledků pro zaměstnance pracující za minimální mzdu, kteří si finančně polepší, také dopad na daňové a další finanční povinnosti.

Netýká se zdaleka jen zaměstnanců

Minimální mzda se týká pracujících nejen na hlavní pracovní poměr, ale i na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. "Stejně tak nezáleží na tom, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou nebo zda je práce hlavním či vedlejším zaměstnáním či přivýdělkem ve formě brigády. Nárok na minimální mzdu vzniká v každé takové práci samostatně," vysvětluje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco pro ČR a SK.

Měsíční sazba minimální mzdy vychází z týdenní pracovní doby 40 hodin. Pokud má zaměstnanec sjednanou kratší pracovní dobu, snižuje se poměrně i mzda.

 

Právě se děje

Další zprávy