Daň z nemovitostí se blíží. Co se pro vás letos mění?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 1. 2014 8:00
Majitelé některých nemovitostí si musí pohlídat změny spojené s novým občanským zákoníkem.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Majitelům nemovitostí, kteří se jejich vlastníky stali v loňském roce, se blíží první daňová povinnost letošního roku. Čas na podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je do konce ledna. Samotnou daň pak stačí zaplatit do konce května.

Nové daňové přiznání ale musí tentokrát podávat i někteří majitelé nemovitostí, kteří jej podali v minulosti. Mohou za to zákonné novinky, které s sebou od letošního roku přinesl nový občanský zákoník.

Se zákoníkem souvisí i základní, byť především formální změna, jíž si pozorní čtenáři všimli v prvním odstavci. Daň z nemovitostí se od letošního roku přejmenovala na daň z nemovitých věcí.

Další letošní změny však nejsou zásadní a týkají se jen menší části vlastníků nemovitostí.

Letos jen drobné změny

Znovu podat daňové přiznání musí do konce letošního ledna například majitelé staveb užívaných k podnikání, které mají "takové nadzemní podlaží, jehož zastavěná plocha je menší než třetina zastavěné plochy stavby". V tomto případě totiž technicky došlo ke snížení počtu podlaží, což je důvod pro podání nového přiznání.

Nižší daň zaplatí také majitelé vleček, které jsou nyní předmětem daně z pozemků jako zpevněné plochy pozemků užívané k podnikání, nikoli předmětem daně ze staveb.

Naopak ke zvýšení daňové povinnosti dojde u pozemků určených k zastavění stavbami, které doposud nebyly předmětem daně ze staveb, jako jsou stavby vodáren, úpraven vody, kanalizačních zařízení, rozvodných zařízení, nebo stavby pro veřejnou dopravu.

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí pak musí nově do konce ledna 2014 podat například také majitel pozemku pod bytovým domem, rozděleným na několik bytových jednotek, pokud tento majitel pozemku není zároveň vlastníkem jedné z bytových jednotek.

Daň se nepatrně zvýší lidem, kteří kromě bytu či nebytového prostoru a podílu na společných částech domu vlastní i podíl na společném pozemku přesahujícím zastavěnou plochu domu nebo na pozemku, který je užíván spolu s jednotkou a je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě. Nové daňové přiznání ale podávat nemusí.

Kompletní přehled letošních změn je k dispozici na webu finanční správy.


Na platbu je ještě čas

Daň z nemovitých věcí je jedinou daní, která se platí předem. Pro její placení za rok 2014 je rozhodující vlastnictví už k začátku letošního roku - tedy stav v katastru nemovitostí k 1. lednu 2014.

Stejně jako v předchozích letech je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí do 31. ledna, stačí přitom prokazatelné odeslání finančnímu úřadu v tento den. Přiznání musí podat hlavně lidé, kteří byli v minulém roce zapsáni jako noví vlastníci do katastru nemovitostí.

Do konce ledna musí přiznání podat ale i ti poplatníci, kteří již podali přiznání v některém z předchozích zdaňovacích období, ale změnily se u nich "okolnosti rozhodné pro vyměření daně". Takovou okolností je například změna počtu vlastněných nemovitostí, změna rozlohy pozemku, kolaudace stavby či dobudování přístavby k rodinnému domu.

Výjimku z termínu na konci ledna mají lidé, kteří o zanesení změny do katastru nemovitostí zažádali koncem roku 2013 a k zápisu změn dojde až v roce 2014. Lhůta na podání přiznání se v takovém případě prodlužuje o tři měsíce, které následují po konci měsíce, ve kterém k zápisu do katastru došlo.

Kdo podá daňové přiznání se zpožděním delším než pět pracovních dnů, ten se vystaví riziku pokuty. Ta činí 0,05 procenta z celkové výše daně za každý den prodlení, maximálně však může činit pět procent daňové povinnosti nebo 300 tisíc korun.

Naopak nové přiznání už nepodává ten, kdo jej ke svému bytu, domu, či pozemku již v minulosti podal a nic výraznějšího se u něj nezměnilo. Důvodem pro podání nového daňového přiznání není ani změna koeficientů a sazeb (výše daně), z nichž se daň z nemovitých věcí vypočítává.

Na samotné splatnosti daně se nic nemění - stačí ji zaplatit do konce května. A pokud je daň vyšší než pět tisíc korun, lze ji rozdělit do dvou stejných splátek a tu druhou zaplatit do konce listopadu.

Může se ale změnit výše daně, pokud tak rozhodla obec, v jejímž katastrálním území nemovitost leží. Konkrétní výši daně pro rok 2014 se lidé tradičně dozvědí v květnu, kdy jim finanční úřady zašlou složenku s aktuální částkou.

 

Právě se děje

Další zprávy