Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti

Petr Kučera Petr Kučera
15. 7. 2011 15:00
Nový zákon zvyšuje i limit pro bezplatnou výměnu mincí a bankovek
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Banky už nesmí vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce, pokud tím klient platí závazek vůči bance. Vyplývá to z nového zákona o oběhu bankovek a mincí, účinného od července.

Kvůli zákazu ruší tento poplatek poslední banky, které jej u běžného účtu dosud vybíraly. Zatímco GE Money Bank jej přestala účtovat ihned s účinností zákona, ČSOB jej klientům odpustí s měsíčním zpožděním.

Poplatek za vklad hotovosti na přepážce však navzdory novému zákonu nezruší Poštovní spořitelna, působící jako samostatná značka v rámci ČSOB. Zůstává tak posledním, kdo jej bude účtovat.

Ke splnění zákonné povinnosti totiž Poštovní spořitelně - se souhlasem České národní banky - stačí, že klientům umožňuje vložit hotovost bezplatně prostřednictvím vkladových automatů.

Novela zákona současně zvyšuje limit pro bezplatnou výměnu mincí či bankovek, pokud jsou roztříděné podle nominálních hodnot.

Zatímco dosud bylo možné bez poplatku vyměnit až 50 kusů jedné nominální hodnoty, nyní se limit zvyšuje na 100 kusů. Také na tuto změnu reagují banky ve změnách sazebníků. Přinejmenším Česká spořitelna však chce poplatky vybírat ještě další dva měsíce po účinnosti nového zákona.

Nejabsurdnější poplatek postupně končí

Právě poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet před rokem suverénně "zvítězil" v pátém ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek, pořádané webem BankovniPoplatky.com.

Neoblíbený poplatek účtovalo ještě vloni na jaře pět bank. Dvě z nich - Raiffeisenbank a Česká spořitelna - jej pak zrušily ještě do loňského podzimu.

Nový zákon o oběhu bankovek a mincí nicméně tento poplatek nezakazuje přímo. Stanoví pouze, že hotovostní vklad tuzemských bankovek či mincí musí být bezplatný, pokud tím klient splácí závazek vůči bance.

V praxi by však pracovník pobočky musel rozlišovat, zda konkrétní vklad není například splátkou kontokorentu. Takzvané povolené přečerpání totiž není vedeno na samostatném úvěrovém účtu, jako je tomu například u hypoték.

Klient by také mohl tvrdit, že hotovostní vklad (nebo jeho část) byl platbou jeho závazku týkajícího se poplatků, například úhrady měsíčního paušálu za vedení účtu (pohledávky banky vyplývající ze smlouvy).

Chytrá Poštovní horákyně

GE Money Bank dosud účtovala poplatek šest korun za vklad hotovosti na vlastní účet pouze u dvou nejlevnějších paušálních balíčků. Od všech skupin klientů jej přestala vybírat od července - prakticky hned poté, co tento krok oznámila.

ČSOB oznámila zrušení devítikorunového poplatku už na začátku června, v praxi jej však přestane vybírat až od srpna. Změna se navíc týká jen drobných klientů, nikoliv podnikatelů a firem.

Naopak sesterská Poštovní spořitelna zatím poplatek za vklad hotovosti na přepážce rušit neplánuje.

Její mluvčí Denisa Salátková argumentuje tím, že poplatek za samotný vklad je nulový, banka vybírá jen za "zpracování hotovosti".

"S takto podaným vkladem je spojena fyzická činnost konkrétních pracovníků - včetně úschovy peněz, jejich převozu, zabezpečení a podobně. Tyto naše náklady, ve snaze být cenově transparentní, nechceme pokrývat z jiných poplatků," vysvětluje mluvčí.

Zástupci Poštovní spořitelny navíc odkazují na fakt, že klientům na pobočkách umožňují bezplatný vklad přes samoobslužné místo zvané vkladomat.

Vkladomat stačí, ale...

Podle České národní banky, která na dodržování zákona dohlíží, takový postup postačí. "Banka splní zákonnou povinnost, umožní-li na pobočce přijímat hotovost bezplatně alespoň jedním způsobem," tlumočí stanovisko právníků Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB.

Dodává nicméně, že způsob uplatňovaný Poštovní spořitelnou není podle ČNB zcela vhodný. "Mohlo by docházet k přetížení těchto zařízení. Proto bychom doporučovali sjednocení způsobu příjmu hotovosti v dané pobočce," dodává Hájková.

Zákon je zrušil, banky zatím ne

Pro zrušení poplatku za hotovostní vklady (jde-li o splátku dluhu vůči bance) přitom zákon nestanoví žádné přechodné období. Banky by jej tedy měly přestat účtovat už od 1. července.

Stejný termín ze zákona vyplývá také pro druhou novinku, který zvyšuje limit pro bezplatnou výměnu roztříděných mincí či bankovek. Výměnou se rozumí i jejich příjem na účet, pokud jde o peníze opotřebované oběhem nebo běžně poškozené.

ČSOB však bude poplatek klientům účtovat ještě celý červenec. Podle své mluvčí Pavly Hávové jej totiž dříve zrušit nemůže, protože by tím porušila jiný zákon.

Odkazuje na zákon o platebním styku. Ten požaduje, aby banka oznámila klientům změnu rámcové smlouvy (včetně sazebníku) alespoň dva měsíce předem, a to i v případě, že jde o změnu ve prospěch zákazníků.

Česká národní banka v Praze.
Česká národní banka v Praze. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon
Další nová banka slibuje férovější a jednodušší služby
Nová internetová banka vstoupí na trh už příští týden

Podobně argumentuje také Česká spořitelna v případě zvýšení limitu pro bezplatnou výměnu a poplatku za vklady na speciální úvěrové účty (u běžných účtů jej zrušila už dříve). Poplatky prý nemůže odpustit dříve než od začátku září. Nepomohou ani vkladomaty, u nichž účtuje šest korun.

Vstřícnější přístup ukázala GE Money Bank. Sazebník sice formálně mění až k 1. září, v praxi ale přestala vybírat tyto poplatky už od 1. července. Naplnila tak požadavky plynoucí z obou zákonů. Podobně rychle zareagovala také Raiffeisenbank u zvýšení limitu pro bezplatnou výměnu.

Zákon o platebním styku totiž bankám nezakazuje, aby v praxi odpustily klientům poplatky dříve, než je formálně „smažou" v sazebníku. Takový postup je samozřejmě možný jen při zrušení nebo snížení poplatku, nikoliv při zvýšení.

Zpoždění prý nevadí

Pokud si však nebudou stěžovat přímo klienti, sama Česká národní banka za toto zpoždění neplánuje banky trestat.

ČNB argumentuje tím, že nový předpis vyšel ve Sbírce zákonů teprve 25. května, takže mezi jeho zveřejněním a začátkem účinnosti byla jen velmi krátká takzvaná legisvakanční lhůta.

"Požádali jsme banky, aby ohlásily změnu ceníků nejpozději k 1. červenci s tím, že jejich účinnost nastane nejpozději k 1. září 2011. V červenci a srpnu nebudeme považovat účtování starých poplatků za porušování zákona," říká Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB.

Podle ČNB totiž "banky vynaložily veškeré úsilí, které bylo možno požadovat, aby porušení právních povinností zabránily". O možnosti dobrovolného odpuštění poplatků v dřívějším termínu se centrální banka nezmiňuje.

Krátké lhůty pro to, aby se firmy z různých oborů seznámily s novými zákony a přizpůsobily jim své fungování, jsou přitom v Česku poměrně časté a pochopitelně kritizované. Přesto ale není známo, že by například drobný podnikatel uspěl u soudu právě s poukazem na příliš krátkou legisvakanční lhůtu.

Dva další otazníky

Nový zákon přináší i dvě další nejasnosti.

Nerozlišuje totiž mezi drobnými zákazníky, podnikateli a firmami. Zrušení poplatků - v případě hotovostního splácení závazku vůči bance - by se tedy mělo týkat všech klientů.

Například ČSOB, UniCredit či Raiffeisen však tyto poplatky zrušily jen pro nepodnikatele. Mezi výjimky patří GE Money Bank, která je od července neúčtuje ani jedné skupině.

Zákon nestanoví výjimku ani pro situace, kdy hotovost na účet vkládá takzvaná třetí osoba, tedy odlišná od majitele či disponenta účtu.

I třetí osoba má tedy právo vkládat bezplatně, pokud jde o pohledávku banky (například když dluh mimořádně splácí místo majitele účtu jeho příbuzný).

Právě poplatky za vklad hotovosti na pokladně třetí osobou zůstávají velmi vysoké. Například Komerční banka účtuje 75 korun, UniCredit Bank 70 korun, Česká spořitelna 65 korun.

Komplikacím se opět rozhodla předejít GE Money Bank, která sedmdesátikorunový poplatek od července zrušila.

Pouze UniCredit - vedle už zmíněné Poštovní spořitelny a GE Money - přitom provozuje bezplatné vkladomaty. U ČSOB a České spořitelny se platí i za vklady tímto způsobem, ostatní banky zatím podobné přístroje nemají.

Čtěte také:
ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům
Poštovní spořitelna zdraží platby na pobočkách i karty
Naši banku budete mít rádi, slibuje Kellnerova Air Bank

 

Právě se děje

Další zprávy