Žně v Česku končí. Přinesou vyšší výnosy, ale nižší kvalitu potravin

ČTK ČTK
23. 8. 2016 14:48
Žně jsou téměř u konce. Výsledky zatím ukazují, že hektarové výnosy jsou ve srovnání s loňským rokem vyšší. Ovšem kvalita plodin kvůli počasí pokulhává. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství, Agrární komory a zemědělců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha – Žně v Česku téměř skončily. Přinesou zřejmě vyšší hektarové výnosy než loni, ale kvůli počasí místy nižší kvalitu plodin. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství, Agrární komory a zemědělců. Sklizeno bylo k pondělí 90,3 procenta ploch osetých základními obilovinami a téměř všechny plochy řepky. Průměrný výnos činí 6,36 tuny u obilovin a 3,57 tuny u řepky.

Výnosy jsou podle posledních údajů zatím vyšší než loni i předloni. Přetrvávají ale problémy s kvalitou plodin, oznámila Agrární komora a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Například u potravinářské pšenice, která se sklízela do 20. července, tedy před tím obdobím dešťů, tak stačil týden dešťů, a už to potravinářská pšenice nebyla," uvedl ministr. U krmného obilí podle něj bude vyšší riziko vzniku plísní.

Třeba zemědělci na Hané si stěžují, že déšť snížil kvalitu potravinářského obilí, které místo ve sladovnách či mlýnech nakonec skončí jako krmivo. Farmáři tak dostanou méně peněz. I podle ředitelky Agrární komory Zlínského kraje Dagmar Gracové byla kvalita v první polovině žní dobrá, ale po deštích prudce klesla a sklízelo se jen krmné obilí.

Loňská sklizeň byla nadprůměrná

Podle agrárního analytika Petra Havla však bylo počasí celkově příznivé. Místy sice sklizeň ovlivnily přívalové deště či krupobití, ale celková úroda bude dobrá. Podle Jiřího Felčárka z Agrární komory ČR nebudou žně z dlouhodobého pohledu výjimečné. Ceny potravinářské produkce by mohl oživit zájem zemí západní Evropy, sdělil ČTK. Například Francie totiž podle něj má nyní nejhorší úrodu za posledních 30 let.

Minulý týden žně u obilovin výrazně zrychlily, z 61,4 procenta sklizených ploch na začátku týdne na více než 90 procent v závěru. Stále jsou ale pomalejší než před rokem. Loni bylo za stejné období sklizeno již 99,6 procenta ploch obilovin a 99,9 procenta ploch řepky. Výnos byl ale nižší – 6,07 tuny z hektaru u obilovin a 3,54 tuny u řepky. Nejvíce ploch se zatím sklidilo na Moravě, a to přes 98 procent.

Sklizeň obilovin podle odhadu Českého statistického úřadu letos klesne meziročně o 6,7 procenta na 7,2 milionu tun obilí, průměrný hektarový výnos tak bude 5,71 tuny. Statistici ale vycházeli ze stavu k 15. červenci, nyní je již sklizeno více než 7,2 milionu tun obilovin. Loňská sklizeň obilovin byla nadprůměrná.

 

Právě se děje

Další zprávy