reklama

Kindle Fire se špatně ovládá, píše expert Jacob Nielsen

6. 12. 2011 13:20

Kindle Fire je podle příliš těžký a nejlíp na něm vypadají internetové stránky optimalizované pro mobilní telefony. U běžných uživatel trpí nedostatkem místa.

//cdn.i0.cz/public-data/ec/c8/fd55e48f3477b38b0172fa902798_r16:9_w480_h270_gi:photo:411219.jpg Foto: Aktuálně.cz, Amazon.com

Známý dánský expert na použitelnost (nebo, chcete-li, uživatelský komfort) Jacob Nielsen se s pomocí čtyř jiných uživatelů pustil do dalšího rozboru. Objektem jeho zájmu byl první, velmi levný a o to očekávanější tablet od Amazonu.

  • Toshiba Satellite L735D - povedený dětský notebook 
Nedostatečné nabídky dětských notebooků na trhu si je jistě vědoma japonská společnost Toshiba. Ta  spolu s americkým maloobchodním řetězcem Best Buy představila dětský notebook Toshiba Sattelite L735D.  V podstatě se jedná o přebalený starší model L635 s novou s ohledem na děti orientovanou softwarovou výbavou.  Na první pohled notebook zaujme svým barevný provedením. Stříbrné šasi doplňuje neonově zelená.
  • Klávesnice je snadno otíratelná. Pevný disk o velikosti 320 GB je odolný proti nárazům. Srdcem notebooku je procesor AMD E-300 s taktovací frekvencí 1,3 GHz. Velikost RAM nebyla specifikována. Displej o velikosti 13,3" (rozlišení 1300 x 708). Přední kamera je schopna pořídit video v rozlišení 720p. Po stranách jsou umístěny porty USB 2.0. Na baterii by měl být notebook schopen běžet pět a půl hodiny. K prodeji by měl být na začátku října. Cena byla stanovena na 497,99 USD.
  • DM011SH a DM010SH - Androidí telefony od Disneye 
Jak jinak smýšlet o nových androidích telefonech z produkce japonské divize společnosti Disney, než jako o pohádkových. V týdnu byly takové představeny hned dva. Model DM010SH a DM011SH. Model DM010SH se nijak neliší od zaběhnutých modelů vyšší kategorie. Tvar je standardní placka se zaoblenými rohy. Displej o velikosti 4" s qHD rozlišením (960 x 540 px). Procesor s taktem 1 GHz. Fotoaparát je umístěný na zadní straně telefonu s rozlišením 8Mpx.
  • Model DM011SH překvapí svou vysouvací, vodě odolnou klávesnicí. Displej má v porovnání s předchozím modelem menší, 3,4" (rozlišení 854 x 480 px). Procesor a fotoaparát je stejný. Oba modely také schodně obsahují WiFi, Bluetooth 3.0,infračervený port, NFC a GPS. Telefony by se měli začít v Japonsku prodávat koncem roku 2011. Zdali se dostanou do Evropy je nyní ve hvězdách.
Galerie (11)

Hardwarium: Kindle Fire, Motorola Atrix 2, Disney Phone

Autor: Datarama

Kindle Fire však testem příliš dobře neprošel. Podle výsledků selhává jeho menší display především při surfování na internetu a při čtení elektronických knih. Což jsou dva hlavní důvody jeho existence.

Všechno je malé

"Nejsilnějším dojmem při testování byl fakt, že všechno je na obrazovce příliš malé, což vedlo k častým chybám a nechtěným aktivacím," shrnuje své pocity z testu surfování na internetu Nielsen.

Jeden z testerů se například několik minut marně snažil nalogovat ke svému účtu na Facebooku, ale ani na tak jednoduché stránce s jedním tlačítkem a dvěma poli pro text se mu dlouho nedařilo trefit správné místo.

Podle Nielsena prostě na sedmipalcové obrazovce lépe vypadají stránky, které jsou optimalizovány pro malé displaye mobilních telefonů. Jedině ty dávají uživateli pocit luxusního dostatku prostoru.

Knihy ne, časopisy ano

Fire nedopadl z hlediska uživatelského komfortu dobře ani při čtení knížek.

Jeho nevýhodou je podle Nielsena například to, že nemá hardwarové tlačítko pro obracení stráncek, jako čtečka Kindle 3. "Klepání na obrazovku mírně narušuje zážitek ze čtení, je více náchylné k chybám a zanechává na displayi šmouhy," popisuje Nielsen.

Kindle Fire ale vyhrává při čtení časopisů, které starší čtečky neumí dobře zobrazit, a hůře se na nich v těchto publikacích orientuje. Problémem zatím je, že elektronické časopisy nejsou na nový přístroj ve svém designu připraveny.

Těžký objekt

Další potíží je podle Nielsena příliš pomalé otáčení stránek. "Je to podivné. Fire má poměrně silný procesor a nemusí zobrazovat tolik pixelů, jako iPad. Půjde asi o lajdácké naprogramování," stěžuje si expert.

Po testování navíc dospěl k názoru, že tablet je "těžký objekt, který je nepříjemné držet delší dobu".

Nielsen zdůraznil, že test původně neprobíhal z důvodu doporučení, zda si Kindle Fire koupit či ne, ale aby dal návod uživatelům jak jej používat nejefektivněji.

Kolik palců máš

Výsledky se přitom dají aplikovat obecněji - na nové sedmipalcové tablety, které přicházejí na trh.

Nielsen si klade otázku, zda jsou tato zařízení v použitelnosti bližší desetipalcovým tabletům typu iPad, nebo smartphonům s tříapůlpalcovým displayem.

Odpověď je podle něj jednoduchá: "Mají z obojího něco."

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

autor: LP Fish

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama