Prodloužíme podporu nezaměstnaným nad 50 let, plánuje Marksová

ČTK ČTK
15. 1. 2016 15:56
Nezaměstnaní od 50 do 55 let mohou podporu pobírat nyní osm měsíců a lidé bez práce nad 55 let pak 11 měsíců. Do padesátky ji člověk dostává pět měsíců. Do roku 2009 byly lhůty o měsíc delší, ministerstvo práce se k tomu chce u lidí nad padesát let vrátit. Chce také zmírnit pravidla pro absolventy bez práce, aby jich víc na podporu dosáhlo. Ročně by to mělo stát celkem kolem 870 milionů korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce navrhuje o měsíc prodloužit vyplácení podpory v nezaměstnanosti lidem nad 50 let. Chce také zmírnit pravidla pro absolventy bez práce, aby jich víc na podporu dosáhlo. Podle propočtů by to ročně mohlo stát celkem kolem 870 milionů korun. Vyplývá to z návrhu novely o zaměstnanosti, kterou na svém webu zveřejnila vláda. Ministerstvo financí má na připomínky čas do 28. ledna.

Nezaměstnaní od 50 do 55 let mohou podporu pobírat nyní osm měsíců a lidé bez práce nad 55 let pak 11 měsíců. Do padesátky ji člověk dostává pět měsíců. Do roku 2009 byly lhůty o měsíc delší. Absolventi škol mají na podporu nárok tehdy, pokud v posledních dvou letech celkem aspoň 12 měsíců odváděli sociální pojištění.

V prvních dvou měsících se vyplácí 65 procent průměrného čistého výdělku, další dva měsíce polovina a zbytek času 45 procent. Pokud člověk odešel z práce bez vážného důvodu sám, dostává celou dobu 45 procent. Maximální měsíční částka činí 0,58násobek průměrné mzdy, letos by to mělo být 15 024 korun.

Ministerstvo práce v novele navrhuje znovu vyplácení podpor prodloužit - po padesátce na devět měsíců a po pětapadesátce na rok. Podle vedení resortu díky tomu budou mít uchazeči o zaměstnání delší dobu prostředky na své zajištění. Průměrná podpora loni v říjnu činila 6375 korun. Prodloužení vyplácení na devět a 12 měsíců by ročně podle propočtů ministerstva stálo kolem 450,4 milionu korun.

Dostupnější podpora pro absolventy

U absolventů navrhují autoři zavedení takzvané náhradní doby, která by trvala šest měsíců. Místo 12 měsíců v posledních dvou letech by tak zřejmě mělo stačit pracovat a odvádět pojistné polovinu času. Pokud absolvent vysoké školy například ve čtvrtém a pátém ročníku odpracoval v létě vždy tři měsíce na brigádách a platil odvody, mohl by nejspíš podporu získat. Resort výdaje spočítal na 323,1 milionu korun.

"Zavedení nové náhradní doby zaměstnání - doby trvání soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání podle zákona o důchodovém pojištění v délce nejdéle šest měsíců umožní úzké skupině uchazečů o zaměstnání snazší přístup k podpoře v nezaměstnanosti," uvedlo ministerstvo v podkladech pro vládu.

Rozsáhlá novela má upravit také agenturní zaměstnávání, zvýšit příspěvky zaměstnavatelům na postižené pracovníky, prodloužit vyplácení příspěvků na společensky účelná místa z jednoho roku na dva roky či zavést elektronickou evidenci takzvaného náhradního plnění, tedy odběru výrobků a služeb od postižených místo jejich zaměstnávání.

Změny, které by zákon přinesl, by si ročně z rozpočtu vyžádaly stamiliony navíc. Ministerstvo práce návrh dalo nyní k připomínkám jen resortu financí, který má na posouzení deset pracovních dní.

 

Právě se děje

Další zprávy