reklama

Nejzadluženější obec Moravy: Ke dnu ji táhne pustý domov pro seniory

29. 10. 2012 13:00

Nová mediální hvězda podzimní sezony: obec Turovice na Přerovsku. V říjnu 2012 se dostala na ministerský seznam rizikově hospodařících obcí vedle už známé dvojky z Karlovarského kraje, obcí Bublava a Prameny. Kvůli nedokončenému domovu pro seniory (v pozadí) mají teď malé Turovice na krku soud se stavební firmou a hrozí jim krach. Příběh Penzionu Slunce nápadně připomíná pokus o osvědčený salámový recept, kterým tuzemské stavební firmy pravidelně navyšují náklady o vícepráce. Tady na něj pár dní před Památkou zesnulých vzpomíná bývalá místostarostka Anna Hradilová. A místy to je příběh skutečně dušičkový. Některé byty tu totiž marně čekají na dnes už mrtvé obyvatele. Přejít do galerie: 14
  • Obec dostala na penzion dotaci 42 milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj. Protože ale kvůli sporům s firmou neodevzdala stavbu včas, ministerstvo chce dotaci zpět, navíc s pokutou ve výši 100 % poskytnuté částky. Obec s 220 obyvateli a dvoumilionovým rozpočtem tak momentálně dluží 84 milionů. Jen soudní spor ji ročně stojí 150 tisíc za právní služby.
  • Všechno to vlastně začalo už roku 1991, kdy se obec odtrhla od sousedních Dřevohostic. Peníze ze státního rozpočtu se tehdy obcím přidělovaly podle počtu obyvatel. Turovicím chybělo pár duší, aby se přehouply do kategorie s vyššími příjmy. Podle účetní a bývalé místostarostky Hradilové to byl hlavní důvod, kvůli němuž dnes už bývalý starosta pojal myšlenku na stavbu chráněných bytů pro seniory. Ti by zde totiž získali nové trvalé bydliště. Pravdou je, že po vyhlášení záměru se v obcích mikroregionu Moštěnka, kam Turovice patří, zvedl o chráněné bydlení pro seniory velký zájem. Dnes je všech 52 bytů 1+1 rozebraných. Někteří lidé se ale svého bytu už nedočkali.
  • To jediné, na čem se dnes firma a obec shodnou, je, že mizerný byl už samotný projekt. Nepočítal například s tím, že se základy velké stavby budou hloubit ve starém nestabilním korytě potoka. Základovou desku to nakonec prodražilo o sedm milionů. A právě pražská projekční kancelář, která se podle pamětníků nebyla nikdy na místě podívat, organizovala i soutěž na dodavatele.
  • Stavební povolení bylo hotové roku 2004. Do soutěže o zakázku se tehdy přihlásila jediná firma - SKD z Lipníka nad Bečvou. Ta vyhrála s cenovou nabídkou 45 milionů korun. Majitel firmy Bohumil Solař se desítky let zná s tehdejším starostou Turovic Rudolfem Logajem. "Známe se 40 let. Já jsem býval ředitelem technických služeb v Lipníku, on v Přerově, potkávali jsme se ještě na schůzích Okresního národního výboru. To s tím ale nespojujte," tvrdí do telefonu Bohumil Solař, jednatel SKD, kterého se nám v sídle firmy nepodařilo zastihnout.
  • Stavět se začalo roku 2006. Po roce a půl ale firma předala obci fakturu, kde byla podle dnešního starosty Pavla Baďury bez jakýchkoliv detailů rovnou zahrnuta kolonka "vícepráce". Ty přitom firma s obcí, tedy investorem, dopředu neprojednala, ani je nepředložila ke schválení zastupitelstvu. Na dokončení domova firma požadovala 75 milionů - tedy o 30 milionů víc, než za kolik stavbu vysoutěžila. Peníze nad rámec smlouvy ale obec zaplatit odmítla. Firma pak ze staveniště prostě odešla. Pokusy o dohodu selhaly a od roku 2008 se Turovice s firmou soudí.
Nová mediální hvězda podzimní sezony: obec Turovice na Přerovsku. V říjnu 2012 se dostala na ministerský seznam rizikově hospodařících obcí vedle už známé dvojky z Karlovarského kraje, obcí Bublava a Prameny. Kvůli nedokončenému domovu pro seniory (v pozadí) mají teď malé Turovice na krku soud se stavební firmou a hrozí jim krach. Příběh Penzionu Slunce nápadně připomíná pokus o osvědčený salámový recept, kterým tuzemské stavební firmy pravidelně navyšují náklady o vícepráce. Tady na něj pár dní před Památkou zesnulých vzpomíná bývalá místostarostka Anna Hradilová. A místy to je příběh skutečně dušičkový. Některé byty tu totiž marně čekají na dnes už mrtvé obyvatele. | Foto: Karel Toman

Žebříček nejrizikověji hospodařících obcí má nováčka. Ke známé dvojici Bublava a Prameny se letos přidaly Turovice na Přerovsku. Podle ministerstva financí zde hrozí vysoké riziko platební neschopnosti. Malá obec je na pokraji finančního krachu. Podívejte se, jak se do této situace dostala.

autor: Karel Toman

reklama
reklama
reklama
reklama
 
reklama