reklama
 
 

Inspektoři: Více než 85 procent e-shopů porušuje předpisy. Jejich kontroly budou pokračovat

23. 9. 2016
Podle České obchodní inspekce přes čtyři pětiny internetových obchodů porušuje zákon. Nejčastěji jde o klamavé obchodní praktiky, kdy dávají zákazníkům zavádějící informace nebo neposkytují zákonem stanovené údaje. Jen za druhý kvartál proto inspekce rozdala pokuty ve výši 1,5 milionu korun. Inspektoři se při kontrolách zaměřili na problémové internetové obchody a na podněty spotřebitelů.
Hlavní zprávy

Praha – Více než 85 procent internetových obchodů porušuje zákon o ochraně spotřebitele. Většina z nich používá nekalé a klamavé obchodní praktiky. Informovala o tom Česká obchodní inspekce (ČOI). Její inspektoři ve druhém čtvrtletí provedli 317 kontrol e-shopů, porušení předpisů zjistili ve 272 případech. Celkem uložili pokuty za téměř 1,5 milionu korun.

Obchody často neposkytují zákonem stanovené informace, případně poskytují neúplné nebo zavádějící údaje, které mohou zákazníka při rozhodování ovlivnit. V mnoha případech chybí informace o podmínkách reklamace, o čtrnáctidenní lhůtě pro odstoupení od kupní smlouvy nebo o možnosti řešit případné spory mimosoudní cestou.

Inspektoři se při kontrolách zaměřili na problémové internetové obchody a na podněty spotřebitelů. Ve druhém čtvrtletí ČOI evidovala 1380 spotřebitelských podání týkajících se e-shopů. Většina z nich ale nebyla v kompetenci inspekce, a proto byly předány příslušným dozorovým orgánům.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o oblast obchodování, která se stále rozvíjí a spotřebitelé stále více prostřednictvím internetových obchodů nakupují, bude těmto kontrolám věnována zvýšená pozornost i v následujícím období," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

autor: ČTK

reklama
     
reklama
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama