reklama

Vtip v architektuře? Podívejte se, že to je možné

20. 3. 2012 7:00

Spacelab Cook-Fournier/ Kunsthaus Graz, 2003 Ideje bájného Archigramu byly zhmotněny v Grazském Kunsthausu, který přistál v historické barokní struktuře. Tato organická bublina či blob se stal novým srdcem kulturního života i v rámci dialogu s kulturní památkou tzv. „Železného domu" a nabídl návštěvníkům Štýrského Hradce další futuristickou perlu. Přejít do galerie: 44
 • NL Architects/ Slovenská národní galerie, Bratislava Jako reakci na stupidní podobu reklamy umístěnou na přemostění Slovenské národní galerie v Bratislavě vytvořilo holandské studio NL Architects projekt Feel the difference, ve kterém přeměnili její brutalistní fasádu na nakloněnou dálnici s auty v reálné velikosti.
 • NL Architects/ Multi Mill, Amsterdam Otočné pódium Multi Mill, kombinující divadelní prostor s kinem a přehlídkovým molem. Velmi zajímavý a hravý příspěvek NL Architects pro veřejný prostor amsterdamského přístaviště. Jenom ne nudu!
 • Terunobi Fujimori/ Takasugi-an House „Velmi vysoký čajový dům" od jednoho z nejdiskutovanějších japonských architektů. Umístěný ve výšce 6 m na vrcholech 2 kaštanů je návratem do krajiny dětských her. Levitující čajový obřad, kontemplace ve vesmíru či reminiscence na pohádkové domy na kuřích nožkách.
 • Neutelings/ Shipping and Transport College, Rotterdam Budova Mezinárodního centra námořní školy připomínající periskop atomové ponorky kotvící v řece Maase. Skulpturální architektura s výjimečným prostorovým řešením, která se stala dominantou rotterdamského přístavu. Nadsázka, hravost, barevnost.
 • SEA/ Slaměný dům, Mladá Boleslav, ČR Stavbu její autor nazývá „dům v kožichu a s deštníkem" nebo také „slamák". Hravost názvu charakterizuje i jeho přístup k tvorbě této výjimečné stavby a k problému ekologické architektury.
Spacelab Cook-Fournier/ Kunsthaus Graz, 2003 Ideje bájného Archigramu byly zhmotněny v Grazském Kunsthausu, který přistál v historické barokní struktuře. Tato organická bublina či blob se stal novým srdcem kulturního života i v rámci dialogu s kulturní památkou tzv. „Železného domu" a nabídl návštěvníkům Štýrského Hradce další futuristickou perlu. | Foto: Archív Galerie Jaroslava Fragnera

Humor si spojí s architekturou jen málokdo. Přesto existuje řada prestižních světových autorů, kteří se jej nebojí a do svých děl dokážou zakomponovat vtip a nadsázku. Ve spolupráci s Danem Mertou, ředitelem Galerie Jaroslava Fragnera, vám přinášíme vybranou kolekci vtipných architektonických kousků.

autor: Věra Tůmová

reklama
reklama
reklama
reklama
 
reklama