reklama

Prohlédněte si nejkrásnější zahrady roku 2012

9. 9. 2012 20:00

1. místo v soutěži Zahrada roku 
Zahrada u vily Sněženka, Praha 5 
 
 Zhotovitel: Zahradní Architektura Kurz
 Autorka projektu: Jana Pyšková
 Termín realizace: 2008-2009
 Rozsah díla: 600 m²

 Zahrada pod Belvederem je jiná než většina těch, které zahradní architekti a profesionální zahradníci pro své klienty tvoří… Přejít do galerie: 21
  • … minulý majitel pracoval v lesnickém výzkumném ústavu, a tak svah nad vilkou nahusto osázel vším, co potkal.
  • Bohužel ale už později neměl čas ani síly na to, aby porosty ředil, a tak výsledkem byla smutná džungle utrápených jehličnanů. Prostor před vilkou vypadal o něco lépe, byl to ale zanedbaný sad.
  • Investoři však cítili potenciál místa a chtěli mu navrátit staré kouzlo. Snahou projektantky Jany Pyškové bylo vytvořit iluzi kontinuity, pocit, že zahrada byla vždycky opečovávaná, ale přírodě blízká, přecházející plynule do lesního porostu na stráni.
  • Pracovníci realizační firmy Zahradní Architektura Kurz sice hodně zasahovali, ale zachránili vše, co bylo na zahradě hodnotné. Jednou z rostlin, která se z původních porostů udržela, byla sněženka. Ta dala jméno citlivě rekonstruované vilce a barevné ladění celé zahradě.
  • Většina rostlin kvete bíle: bílá je slunomilná louka, oválné ostrůvky kosatců a šaterů, srdcovky, kokoříky, hortenzie... Ostatní barvy jsou tu jen jako akcenty: buď harmonizující - jako modré kakosty nebo růžové slézy a romantické orlíčky -, anebo elektrizující jako rudá stromková růže u podkovy ze zimostrázu.
1. místo v soutěži Zahrada roku Zahrada u vily Sněženka, Praha 5 Zhotovitel: Zahradní Architektura Kurz Autorka projektu: Jana Pyšková Termín realizace: 2008-2009 Rozsah díla: 600 m² Zahrada pod Belvederem je jiná než většina těch, které zahradní architekti a profesionální zahradníci pro své klienty tvoří… | Foto: Svaz zakládání a údržby zeleně

Nejkrásnější zahrady roku 2012 jsou v Praze, Brně a Králově Dvoře. Vítězné projekty 10. ročníku soutěže představil Svaz zakládání a údržby zeleně koncem srpna. Největším trendem je v poslední době návrat k přírodě. Lidé podle odborníků upouštějí od anglických trávníků.

autor: Věra Tůmová

reklama
reklama
reklama
reklama
 
reklama