Živě: Největším ochráncem Židů je Putin, tvrdí Kantor

Přenos skončil
První den oslav 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Mezinárodním fórem o rostoucím antisemitismu a extremismu začnou v Praze dvoudenní připomínky 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Do České republiky se na ně sjelo na 500 zahraničních hostů včetně více než třicítky předsedů a místopředsedů parlamentů.

Fórum Let My People Live! (Nechte žít můj lid), které pořádá Evropský židovský kongres (EJC) spolu s Evropským parlamentem, zahájil šéf EJC Moše Kantor, promluvil také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou komor českého parlamentu.

Při večerní recepci v Obecním domě pak vystoupí prezident Miloš Zeman, první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). O umělecký doprovod se mimo jiných postará slavný britský oscarový herec Ben Kingsley.

V úterý připomínky vyvrcholí dopoledními projevy státníků na Hradě a odpolední pietou v Terezíně.

Celý den oslav jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:10

Prezident Miloš Zeman dnes večer na slavnostní recepci v Obecním domě slíbil přednést v úterý na fóru o holokaustu na Pražském hradě velmi radikální projev na téma opatření proti hrozbě nového holokaustu. Není podle něj dostatečné protestovat proti násilí a být solidární s jeho oběťmi. Stejně jako se kdysi tehdejší americký prezident John Kennedy ve slavném projevu označil za Berlíňana, aby demonstroval svou příslušnost ke svobodnému světu, prohlásil se dnes Zeman v solidaritě se židovskou komunitou za Žida i za příslušníka dalších skupin, které se staly obětí násilí.

"Ale to nestačí. Nemůžeme vyjadřovat pouze naši solidaritu, nemůžeme ani jen organizovat protesty a demonstrace. Obávám se, že by to mohla být jistá forma nového appeasementu a nového pokrytectví," dodal prezident.

Foto: Ludvík Hradilek
20:00

Pražské konference k výročí konce holokaustu se účastní i kontroverzní ruský podnikatel Vladimir Jakunin. Blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina byl po anexi Krymu zařazen na sankční seznam USA. Jakunin je zakladatelem a pořadatelem rhodoského diskusního fóra, na němž loni v září prezident Miloš Zeman mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Česká hlava státu za svá slova tedy sklidila kritiku doma i v zahraničí.

Jakunin podle informací ČTK přijel na pozvání Evropského židovského kongresu. Dvakrát vystoupil v rámci panelu o roli médií při utváření názorů na antisemitismus a extremismus. V seznamu hostí, který před akcí dostali novináři, uvedený nebyl, v programu pro hosty uvedený je. "Nebyl na seznamu hostů, který jsme dostali. Nevěděli jsme o tom do poslední chvíle," řekla serveru iDnes.cz Alice Horáková z agentury AMI Communications, která má na starost propagaci akce.

19:40

Druhá světová válka ukázala sebevražednou absurditu nacionalistického soupeření, které vedlo k extrémním formám totalitních ideologií, destrukci a genocidě hrozivých rozměrů. Evropská civilizace se z této bezpříkladné tragédie poučila, uvádí Cestovní mapa obrany proti hrozbě radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě, kterou budou v úterý schvalovat účastníci pražské konference věnované 70. výročí konce holokaustu a která předkládá dvacet kroků, jak svět ochránit před extremismem a terorismem. Zmiňuje preventivní kroky, obranu před extremismem i boj s ním.

Podle pracovní verze dokumentu prvním z dvaceti kroků, jak svět ochránit před extremismem a terorismem, je prevence, která má odvrátit radikalizaci ve společnosti dialogem mezi kulturami a odhalováním metod užívaných teroristy. Nástroje k dosažení tohoto cíle jsou právní, výchovné a vzdělávací, organizační či informační. Nemalou roli hraje podle dokumentu zakládání výzkumných a osvětových nevládních organizací.

Obranu před extremismem vidí autoři dokumentu i ve zmenšení zranitelnosti jeho potenciálních terčů. Receptem má být mimo jiné spolupráce při ochraně hranic a "vypracování jednotných právních norem pro migraci mezi EU, USA, Ruskem a Izraelem".

19:20

Oběti holokaustu si dnes v Terezíně připomněli prezident Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska. Před novináři mluvili o posílení legislativy postihující antisemitismus a radikální islamismus. "V zásadě s tím nemám problém, ale šel bych ještě dál, pokud jde o razantnější opatření," řekl Zeman s tím, že v úterý bude na konferenci mluvit o zbraních proti mezinárodnímu terorismu. "Protože legislativa je krásná věc, ale legislativou teroristy neodzbrojíte," podotkl s tím, že armády potřebují nové moderní zbraně jako třeba bezpilotní letouny.

Podle prezidenta Kisky musí být nalezeny zbraně, které by potíraly projevy násilí ještě při jejich vzniku. "Každý, kdo násilí převede na nevinné lidi, musí vědět, že bude potrestán," poznamenal.

18:12

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes uznal podíl válečných maďarských úřadů na vyvražďování Židů a prohlásil, že mnoho lidí v Maďarsku jednalo za druhé světové války "ostudně". Maďarsko je dlužno úctu Židům, jejichž deportace samo pomáhalo organizovat, řekl premiér.

Orbán promluvil na shromáždění u hrobů židovských vojáků, kteří bojovali za Rakousko-Uhersko v první světové válce. "Cesta od bojového přátelství za první světové války ke koncentračním táborům za druhé světové války je nepochopitelná," citovala maďarského premiéra agentura MTI.

Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu.
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu. | Foto: Reuters
18:10

Nejdůležitější jsou ti, kdo přežili - zdůrazňují organizátoři 70. výročí osvobození bývalého koncentračního tábora v Osvětimi-Březince, kde nacisté zavraždili na 1,1 milionu lidí. Kromě tuctu prezidentů a několika korunovaných hlav se úterních oslav zúčastní také asi tři stovky bývalých vězňů, obvykle ve věku okolo 90 let. Kromě minulosti mívají společné i přesvědčení, že jejich povinností a posláním je vyprávět dalším generacím o tom, co zažili.

"Viděl jsem scény, jak z Dantova pekla. Úplně nahé lidi na nákladním voze, vzpínající ruce k Bohu. Věděli, že jdou na smrt. To jsem neodpustil a nemohu odpustit," zlobí se Leon Schwarzbaum, rodák z Hamburku, jehož celá rodina, 25 lidí, "šla do plynu". Sám je přesvědčen, že spíše než cokoliv jiného jej zachránila skvělá kondice trénovaného sportovce. Za dráty se snažil vše vidět, aby o všem mohl vyprávět - ale dlouhé roky o Osvětimi vůbec hovořit nedokázal. Teď jezdí po německých školách - a občas narazí i na vnuky esesáků, kteří však o tom, co dělali, mlčí dodnes.

17:17

Kantor ještě před začátkem konference označil ruského prezidenta Vladimira Putina za velkého přítele ruské židovské komunity. "Putin je největší ochránce Židů v Rusku,“ dodal. Otázky na politiku Moskvy vůči Ukrajině odmítl zodpovědět. Kantor je ruský miliardář s údajně blízkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina.

Foto: Reuters
15:37

Prezident Miloš Zeman a slovenský prezident Andrej Kiska položili v Terezíně věnce na uctění památky obětí holokaustu.

15:14

Na osvobození Osvětimi se připomíná na různých místech Evropy, například i v Německu. "Události v Osvětimi naplňují nás, Němce, studem. Způsobili jsme smrt mnoha milionů lidí, stáli jsme v pozadí a dívali se na to," řekla například německá kancléřka Angela Merkelová.

Foto: Reuters
14:51

"V Evropě žijí více než dva miliony Židů. Od druhé světové války uběhlo 70 let, ale antisemitismus pořád přetrvává, nezmizel. V Evropě, ve Francii, Británii," píše komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. Jeho text si můžete přečíst ZDE.

14:44

Česká mincovna k výročí Osvětimi vyrobila zlaté pamětní mince. Vzniknou jich dvě stovky, jedna váží 3,49 gramu a prodávat se bude za téměř 5500 korun.  Na jedné straně mince jsou vyobrazeny postavy vycházející z bran. Jména na postavách mají evokovat lidské příběhy a vzpomínky na blízké, kteří nepřežili. Autorem návrhů je výtvarník Jakub Orava.

Foto: Aktuálně.cz
14:30

Na chodník před švédským velvyslanectvím dnes uložili takzvaný kámen zmizelých. Připomínat má jednu z obětí holokaustu, českého právníka a diplomata Josefa Růžičku. V hradčanském domě na Úvoze, který nechal Růžička postavit, má totiž Švédsko už 70 let zastoupení. Kameny zmizelých se umisťují do chodníku před domy, kde vzpomínaní lidé naposledy dobrovolně žili, než byli deportováni a následně zavražděni, většinou v koncentračních táborech. Autorem ideje i samotných kamenů je německý umělec Gunter Demnig, který první kámen položil v roce 1995 v Kolíně nad Rýnem.

14:23

Premiér Bohuslav Sobotka ve svém příspěvku zdůraznil jednotu a nutnost společně čelit společnému nepříteli. Reakce na události v Paříži podle něj ukázaly, že je svět ochotný se bránit. "Tato konference je jasnou demonstrací společného odmítnutí zla," dodal.

Foto: Vojtěch Marek
14:15

Česká politická reprezentace se podle šéfa Sněmovny Jana Hamáčka shodne, že se zlem je potřeba bojovat. "Nesmíme přihlížet růstu antisemitismu, rasismu i islamofobie. Jsme další na řadě," dodal.

Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Ludvík Hradilek
14:10

Předseda Senátu Milan Štěch ve svém projevu upozornil na celoveropský nárůst xenofobie, rasismu i radikalismu všehno druhu. Nebezpečné je to podle něj především v kombinací s ekonomickou krizí a růstem chudoby. "Je to stejná situace, jako když sílil nacismus," upozornil. Podle něj by se tak měla prohloubit spolupráce tajných služeb především v oblastí rasových zločinů. "Kdo se v případě holokaustu nevyjadřuje jednoznačně, není demokrat ani slušný člověk," dodal také.

Foto: Vojtěch Marek
13:57

"Radikální islamismus není problém islámu nebo islámslké společnosti. 99 procent muslimů je normálních, chovají se podle zákonů a nikdy by nemysleli na vraždy. Islám je důležitý součást identity více než miliardy a půl lidí. Navíc máme společného nepřítele, kterým je neonacismus. Jen neonacisté tak mluví o tom, abychom muslimy dostali z Evropy," vysvětlil v úvodní řeči Kantor.

13:20

Pražský hrad hlídá velké množství policistů i vojáci. Kontroly jsou již ve velké vzdálenosti od Hradu, na křižovatce u Prašného mostu a jelení. Vláda na bezpečnost při akci uvonila více než 10 milionů korun.

Foto: Michaela Hasíková\Economia
13:15

Kantor vyzval evropské úřady k "dramatickému zvýšení bezpečnosti" židovských obyvatel. "Dnes tento proces na institucionálním základu definitivně odstartujeme," poznamenal. Jedním z opatření má podle něj být i vytvoření zvláštního evropského vyslance pro otázky antisemitismu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová mu údajně už slíbila to zvážit.

12:52

"Dnes jsme v situaci, kdy je židovská komunita v Evropě blízko novému exodu z Evropy. Židé se hodně bojí," prohlásil šéf Evropského židovského kongresu (EJC) Moše Kantor. Odkázal tak na útoky, které se v posledních letech odehrály v Toulouse, Bruselu a naposledy nedávno v Paříži. Důvodem tohoto strachu jsou podle něj hlavně dva faktory. "Ekonomická agrese jako v Řecku a Maďarsku a radikální islamismus," upřesnil. Židé v Řecku a Maďarsku jsou podle něj pod větším tlakem než ostatní komunity s výjimkou Romů.

12:08

Litoměřický soud potrestal tři muže, kteří prodali do sběrny bronzové destičky se jmény obětí z Národního hřbitova v Terezíně. Jejich krádež jim neprokázal. V dubnu 2008 se ztratilo 824 bronzových destiček, památník Terezín škodu vyčíslil na 1,7 milionu korun. Více si přečtěte ZDE.

Foto: Vojtěch Marek
10:30

Selekce, nedostatek jídla, vyčerpávající práce, blízkost smrti. Tak se dají shrnout výpovědi těch, kteří deportaci do tábora smrti přežili. Jejich vzpomínky zaznamenal projekt Paměť národa a Aktuálně.cz vám je přináší v přehledné grafice. Prohlédnout si ji můžete ZDE.

Foto: United States Holocaust Memorial Museum - Yad Vashem, Jiří Kropáček
10:15

Organizátoři mezinárodního fóra o holocaustu na poslední chvíli zrušili velkou část novinářských akreditací. Podobně se snížila i účast médií na úterní pietní akci v Terezíně.

10:05

Kvůli bezpečnosti připomínkových akcí budou v okolí Pražského hradu i Obecního domu platit dopravní omezení, Hrad bude pro návštěvníky až do úterý zcela uzavřen.

Foto: Ludvík Hradilek
10:00

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. Celý den pro vás budeme sledovat příjezdy jednotlivých státníků, konference i jednotlivé projevy.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2015 23:58
 

Právě se děje

Další zprávy