Kandidáti do Rady ČT chtějí hlídat finance i zpravodajství

Živě
První den veřejného slyšení kandidátů do Rady České televize jsme sledovali v online zpravodajství.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – O pět volných míst v Radě České televize se v následujících dvou dnech uchází 53 kandidátů, které navrhla občanská sdružení a oborové či zájmové organizace.

Mezi navrženými osobnostmi jsou například publicista a geolog Václav Cílek, biochemik Václav Pačes, publicista Benjamin Kuras nebo evangelický kněz Svatopluk Karásek. Ze současných radních bude mandát obhajovat předseda Jaroslav Dědič a člen rady Jiří Kratochvíl.

Český olympijský výbor do sněmovního hlasování vyslal bývalou atletku a někdejší místopředsedkyni Rady ČT Helenu Fibingerovou a dvojnásobného olympijského vítěze v rychlostní kanoistice Martina Doktora. Mezi víc než padesátkou jmen se objevili rovněž ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková, ředitel jihlavského filmového festivalu Marek Hovorka, spisovatel Jaroslav Maxmilián Kašparů nebo Tomáš Trampota z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

První den veřejného slyšení kandidátů do Rady České televize jsme sledovali v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
15:41

Vystoupením Václava Legnera dnešní veřejná slyšení skončila. Dalších 25 lidí je na programu zítra. Koulařka Helena Fibingerová nedorazí, podobně jako Václav Cílek poslala svůj příspěvek písemně. Slyšení potrvají celý den až do 15:45. O tom, kdo postoupí do dalšího kola, rozhodne mediální výbor v úterý 21. dubna, seznam zúží na 15 jmen.

15:37

"Vždycky mě rozčílí, když musím přidat zvuk na to, abych slyšel. Nebo slyším, ale nerozumím písmenkům, to mě rozzlobí vždycky," odpovídá Legner na otázku poslance Jana Birkeho (ČSSD), co mu vadí na České televizi. A vulgární výrazy prezidenta republiky by řešil "jenom upozorněním, ne řinčením zbraní". Zpravodajství hodnotí jako vyvážené.

15:33

Poslanec Daniel Korte se ptá, jestli by podle Legnera měli všichni mluvit spisovně. "Nejsem pedantický typ, nejsem přítelem toho, aby se to dělalo násilím, nařízením, restrikcemi. Nemyslím si, že všichni musí mluvit spisovně. Asi by měly být spisovně reprodukovány články ve zpravodajství a publicistice, nemusí to být ale nádherná čeština jako v případě Jana Masaryka," reaguje Legner. "Já se za svou pražštinu nestydím. Já mluvím spisovně jenom v Brně, aby mě nebrali, že jsem arogantní Pražák," dodal k tématu poslanec Martin Komárek (ANO).

15:29

Posledním dnešním uchazečem je herec Václav Legner, kromě jiného pedagog hlasové výchovy. Zamýšlí se nad statistikou, podle které se Češi dívají na televizi průměrně tři hodiny denně. Řečnicky se ptá, co jim tyto tři hodiny dávají. Vysílání podle něj má vliv třeba na kvalitu jazyka. "V mnoha ohledech má své rezervy. Jistě znáte frázi 'bylo to v televizi'. Lidé přebírají nejenom informace, ale i to, jak je sdělujeme. A když tvůrci nemají dostatek fantazie, nebo nedokáží něco vyjádřit obratně, nahradí to vulgarismem, zjednodušením, gesty. Na spoustu lidí to funguje. Otupěli jsme vůči vulgarizaci češtiny nejen v dramatické tvorbě, ale i ve zpravodajství," popisuje Legner. Při vzpomínce na kultivovaný jazyk Jana Masaryka na nahrávce z roku 1947 mu vypršel časový limit na vystoupení.

15:24

Poslankyni Pavlu Glasowskou z KDU-ČSL zajímá, jak moc by chtěl kandidát Kusý zvýšit poplatky. Ten navrhuje, aby se zvedly alespoň o inflaci od posledního zvýšení. Televizní poplatky jsou stejné už sedm let, činí 135 Kč. Výši poplatků ale neurčují radní, zákon by museli změnit sami poslanci.

15:18

Pediatr Stanislav Kusý strávil léta v africké Zambii. Dnes má v Česku soukromou ordinaci pro dospělé cizince. Do Rady České televize ho nominuje Rotary Club Praha. S otázkami médií a televize se setkal na rotariánských konferencích. "Většina médií v České republice má ráda negativní informace, proto jsme založili časopis Dobré zprávy, který je k dispozici všem zájemcům." Objektivita a vyváženost se podle něj obtížně hodnotí. Rozpočet České televize ho zaujal svou příjmovou stránkou, kde figurují poplatky od 3,5 milionu domácností, ale jen od 200 tisíc právnických osob. To podle něj není možné a výběr by měl být důslednější. Nebránil by se zvýšení poplatků. Na straně výdajů by chtěl vyvinout úsilí o podrobnější informace.

15:09

Hned čtyři organizace navrhují do Rady České televize Benjamina Kurase. Začal vzpomínkami na to, v čem všem selhalo zpravodajství britské BBC. Chtěl by dohlédnout, aby se podobné případy neděly na Kavčích horách. "BBC pouští rasisty i do zahradnických pořadů, kde vysílá fašistické ideologie maskované jako rady zahradníků," cituje analýzu. "Nebyl to suchý anglický humor?" ujišťuje se Martin Komárek (ANO). "Ne, to mysleli vážně," potvrzuje Kuras. Do Rady České televize ho posílá spolek Šalamoun, česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví, FITES a Obec spisovatelů. Televizní rada by se podle jeho názoru měla změnit v orgán podobný britské Complaints Commission vyřizující různé stížnosti a vydávající stanoviska. Je proti privatizaci České televize.

Benjamin Kuras
15:02

"Ptal jsem se na jeden seriál, který má 49 dílů, kolik stál. Protože je to už jednou zpracované téma a dělá se to znova. Proč se znova dělá padesát hodin? Je to nezajímavé a kouká na to půl procenta diváků. A stálo to hroznejch peněz," podivuje se Jiří Kratochvíl nad seriálem Underground. "Hospodaření kontrolovat nelze, protože my k tomu nemáme přístup a ani dozorčí komise nemá přístup ke všem materiálům."

14:56

Tělovýchovná organizace z Liberce nominovala společně se Sdružením pro zachování historických hasičských tradic Jiřího Kratochvíla, současného člena Rady ČT, který svůj mandát obhajuje. "Kritizujte lidi, ne systém," ohrazuje se Kratochvíl proti výtkám na adresu zpravodajství. Argumentuje, že se Česká televize už dávno přihlásila k rezoluci Rady Evropy o etice žurnalistiky, jak zmiňuje její výroční zpráva z roku 1995. "Rada České televize plní beze zbytku svou funkci, kterou jí zákon dává," tvrdí Kratochvíl.

14:52

Podle Korála by mělo být více peněz vyčleněno pro zpravodajství na úkor zábavy a sportu. Poslance Martina Kolovratníka (ANO) zajímá, jak by chtěl ve svých představách vymáhat objektivitu. "Zpravodajství manipuluje způsobem, který není předmětem analýz, konkrétně třeba to, jaké si zve hosty. Tohle by mělo být předmětem analýz, kde se dá posoudit, že když je válečný konflikt, tak by měly být zastoupeny obě strany." 

14:47

Zákon o České televizi by se podle Jana Korála z Ne základnám měl změnit, aby bylo možné "vymáhat objektivitu a vyváženost, a trestat lidi, kteří jsou zodpovědní za to, když je zpravodajství objektivně neobjektivní". Na systému televizních poplatků by ale nic neměnil a není ani pro privatizaci ČT.

14:44

"Jakým způsobem TOP 09 ovlivňuje či řídí Českou televizi?" ptá se Korála poslanec Daniel Korte z této strany. "Zaměstnanci sympatizují se světonázorem, který TOP 09 reprezentuje," odpovídá Korál. Korte chce, aby to řekl jmenovitě, neboť to jsou závažná obvinění. "Nevím, jestli se na to dá odpovědět jednoduše," reaguje kandidát Ne základnám, "politické postoje vedoucích osob ve zpravodajství jsou podobné postojům strany TOP 09". "Neodpověděl jste," uzavírá Korte.

14:42

Pracovníci České televize jsou podle Korála "skupina příznivců strany TOP 09, která u nás prosazuje zájmy USA". "Ne nadarmo se říká České televizi Bakalovize," dodává Korál, kterému vadí způsob vyřizování stížností od občanů. Veřejnoprávní televize podle něj cenzuruje informace. Navrhuje postihovat pracovníky za špatnou práci a prosadit, aby mohli občané ovlivňovat personální složení televize. Rada se podle něj vyhýbá komunikaci s občany, kterou by jako radní zlepšil. 

14:39

Za Ne základnám kandiduje Jan Korál, kterého motivuje dlouhodobá nespokojenost se zpravodajstvím České televize. "Kritizuji ho už asi pět let, vede mě k tomu zájem o kvalitu života v naší zemi." Vadí mu "válečně-propagandistické zpravodajství nekriticky podporující činnost Severoatlantické aliance". Zpravodajství ČT se podle něj dá označit za bezpečnostní riziko pro ČR, protože jednostranné informace rozdělují společnost a vyhrocují postoje občanů. Rada ČT podle něj neplní svou kontrolní funkci.

14:30

Bývalý ředitel Radiožurnálu Miroslav Konvalina stáhl svou přihlášku a členem Rady ČT být už nechce. Souběžně ho totiž hnutí ANO nominovalo do "velké" vysílací rady, a v této volbě se minulý týden dostal do druhého kola. Na rozdíl od televizní rady nominují kandidáty do vysílací rady přímo politické strany. 

14:19

Před poslance usedl Jakub Končelík, děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která ho také nominovala. Patří mezi ty zájemce, kteří už kandidovali minule. "Za základní nástroje rady považuji, kromě jmenování a odvolání generálního ředitele, pravomoc schvalovat rozpočet, kontrolovat hospodárné využívání zdrojů a majetku, a pravomoc rozhodovat o stížnostech týkajících se generálního ředitele. V těchto třech kompetencích vidím také svou největší způsobilost." Chtěl by využít zkušenost z FSV UK, kde mimo jiné dohlíží na rozpočet a přednáší dějiny médií. Odborně se věnuje například kvantitativní obsahové analýze.

14:13

Domácí zpravodajství České televize je podle J. M. Kašparů vyváženější než zahraniční: "Možná jsem ovlivněn tím, že čerpám informace z více pramenů, to se pak dostanete do chaosu a musíte počkat, až si to sedne a ukáže se, co je pravda. To zpravodajství je krátké, a to je chyba, a pak to musíte dohnat besedou. Čím je to zpravodajství kratší, tím je zkreslenější."

14:11

"Ten způsob, jak se volí a kdo nominuje, má svůj demokratický obsah a nebudu proti němu, ani když neuspěju," hodnotí Kašparů současný systém výběru radních České televize, které v současné době navrhují různé veřejné organizace a poslanci z nich poté zvolí nové radní. Kašparů míní, že komerční televize, ze kterých teče krev, mají škodlivý formační vliv, zatímco Česká televize ne. 

14:06

Radním by chtěl být také spisovatel Jaroslav Maxmilián Kašparů. Nominovala ho Asociace režisérů a scénáristů. "Sám jsem nevěděl proč," říká Kašparů. Chlubí se certifikátem z České knihy rekordů, podle kterého je držitelem největšího počtu vysokoškolských titulů. "S tím vším bych přicházel do Rady České televize. Nejsem právník ani ekonom, a těmto věcem přiznám se nerozumím," prohlašuje Kašparů, profesí psychiatr a soudní znalec. "Mám celou skladbu patologie tohoto národa od kolébky po krematorium," popisuje případy, se kterými se setkal. "Právě televize, kromě školy, se dá očekávat, že v hodnotovém relativismu a bezbřehé povrchnosti bude mít mimořádně důležitý úkol - informuje, a také formuje. A to by byl můj úkol, dát na ty formační cíle."

13:59

Do Rady ČT kandiduje Svatopluk Karásek, nominují ho odborová organizace ČT a AMU. Písničkář, evangelický duchovní a bývalý poslanec se ve svém vystoupení vrací k dřívějšímu působení v Radě České televize před čtrnácti lety. Tehdy po necelém půlroce rezignoval na protest proti zvolení Jiřího Balvína generálním ředitelem veřejnoprávní televize. Karásek mluví velmi ztěžka, před několika lety prodělal středně těžkou cévní mozkovou příhodu, při které bylo postiženo řečové centrum. Karáskovo vystoupení se obešlo bez otázek od poslanců.

Foto: Ludvík Hradilek
13:54

"Pokud se dostanu k paměti společnosti na internetu, to je přece ideální situace, proto bych to podporoval," odpovídá Kaňka na dotaz, jestli by Česká televize měla provozovat internetové portály a webové archivy pořadů. Poslance Jana Birkeho z ČSSD zajímal kandidátův názor na koncesionářské poplatky. "Máte štěstí, že mám v tašce vytržené poznámky a mohu na to odpovědět. Poplatky jsou dostatečné, je tady nějaká tradice, a je to důležitý prst, aby Česká televize vyráběla dobře." Poslancům na odchodu poděkoval za kávu a limonádu.

13:48

Petr Kaňka se podělil o názory na konkrétní pořady. Zklamáním pro něj bylo "dokumentární pojetí elit před tři čtvrtě rokem", naopak ocenil České století a byl v rozpacích nad seriálem První republika.

13:46

Není jednoduché v České republice dělat kvalitní zpravodajství, míní Kaňka. "Je vaší rolí, jak se zpravodajství vyvíjí, jaké má republika politické zadání dovnitř a ven," oslovil poslance. "Při troše snahy jsem schopen si ze zpravodajství [České televize] v kontextu s jinými zdroji udělat názor," dodal.

13:44

"Zjistil jsem, že peníze jsou v České televizi až v první řadě. Položil jsem si otázku, jak udělat, aby investice do programu byly kvalitní a transparentní, proto jsem přišel i sem," říká další kandidát, rektor Literární akademie Petr Kaňka. "Věnoval bych se konfrontaci toho, co se vybírá z oblasti scénářů a námětů z registru těchto materiálů v České televizi, jaký je výsledek, za jaké peníze a s jakým ohlasem. Musel bych asi spolupracovat s revizní komisí a ptát se zaměstnanců televize na vysvětlení," popisuje Kaňka, který mezi řečí stihl napomenout bavící se poslance, aby mu věnovali pozornost. Klíčovými slovy jeho působení v radě by byly: výběr kvality, ne střetu zájmů, kritické myšlení, dobré hospodaření a dobré účty. Vznesl otázku, jestli by autoři měli být zaměstnanci České televize. Kaňku nominuje ZO VOS International Art Campus Prague.

13:38

Všeobecné pobavení v místnosti vyvolalo prohlášení Jany Slánské, že se senátorem Velebou a jeho návrhem na změnu koncesionářských poplatků nejenom nesouhlasí, ale nelíbí se jí ani on. "Celý se mi vůbec nelíbí," dodala.

13:36

"Zpravodajství ČT musí být dobré a pravdivé," říká Slánská, "ale často u něj roním slzy". Poslancům kromě toho sdělila, že o případu svého dokumentu o Palachovi píše knihu, protože "právní oddělení České televize si nevidí ani na špičku nosu". Kromě Jana Palacha chce točit i o Janu Zajícovi, ale Česká televize jí sdělila, že na to nejsou peníze. "Na Zajíce nejsou peníze! V roce 2015!" Do Rady ČT chce proto, že má přehled. "Jsem starší osoba, zvažovala jsem, jestli si mám nabarvit vlasy," reaguje na poslance Jandáka, který jí naznačuje, aby mluvila spíše o tom, čeho chce dosáhnout v Radě ČT.

13:31

Kandidátka Jana Slánská je veřejnosti známá spíše pod uměleckým jménem Kristina Vlachová. Do Rady České televize ji nominuje filmový a televizní svaz, stejně jako dalších sedm lidí. Natočila řadu dokumentů, například o vyšetřovatelích Státní bezpečnosti. Za svou tvorbu obdržela několik cen. "Včera jsem slyšela v rádiu rozhovor s vedoucím investigativního pořadu ČT, který byl hrozně zajímavý. Marek Wollner popisoval konkrétní případy, kdy na ně byl činěn nátlak, ale situace se změnila, když se předsedou Rady ČT stal Milan Uhde. Jsem na to docela zvědavá," říká dokumentaristka. Veřejnoprávní médium by podle ní mělo hlavně dělat pravdivé pořady. Zmínila, že její dokument Poselství Jana Palacha měl premiéru v lednu 2009, ale od té doby "pořád leží v trezoru České televize a obíhá po internetu pod jménem jiného režiséra". Slibuje, že když se dostane do rady, už nebude točit.

13:26

Iniciativa Ne základnám navrhla do Rady ČT celkem čtyři kandidáty. "Nechci ani čínské, ani ruské, ani americké základny, proto jsem tu nominaci přijala," vysvětluje Hustáková. Zájmy iniciativy jako takové ale v České televizi prosazovat nechce, vždycky prý jednala za sebe.

13:25

"Co konkrétně si vyžádáte?" zajímá poslance Kolovratníka. "Dáváme tady dvě a čtvrt miliardy firmám, které z toho tady žijou. Oni to nedělají za děkuju, oni v tom mají započítaný zisk. Neosočuju pana ředitele, že se tu někde krade, ale měl by to dovysvětlit," argumentuje Hustáková s odvoláním na pravomoc radních kontrolovat hospodaření.

13:22

"Vždycky musíte hospodařit s pravidly správného hospodáře. Dvě miliardy a čtvrt se vyvádějí někam, kde pak nad tím podle zákona 106/1999 o svobodném přístupu k informacím nemáte kontrolu," říká Hustáková o externí výrobě v rozpočtu ČT. 

13:19

Lidé přestávají věřit zahraničnímu zpravodajství České televize, tvrdí Hustáková. "Lidem vadí lži a Večerníček to nezachrání." Beze změn nevidí budoucnost Kavčích hor nijak vesele. Do Rady ČT chce proto, že televizi už přes rok veřejně kritizuje na svém webu. "Není možné jen pořád někde sedět a kritizovat, to je můj důvod, proč jsem tady." 

13:16

Hustáková je právnička, bývalá soudkyně. "Pro rozpočet České televize tak jak byl schválen, bych nikdy nehlasovala, měla bych obavy, zda se nedopustím trestného činu." Kritizuje vysoké náklady na externí služby a pracovníky. "Jak je možné, že je efektivita takového kolosu tak nízká ve srovnání s komerčními firmami, které musí zohlednit zisk?" Pokračuje kritikou snížených nákladů na zpravodajství, celkově publicistika a zpravodajství podle ní přišly o 100 milionů. Stouply naopak náklady na cestovné a reprezentaci. Hustákové vadí zvyšování na marketing a reklamu, podle ní by měla propagaci zajišťovat samotná kvalitní práce České televize. "Počet stížností na nekvalitní práci se více než zdvojnásobil, a to v situaci, kdy se finanční restrikce teprve začnou projevovat," argumentuje Hustáková.

13:12

Na řadu přichází první kandidátka iniciativy Ne základnám. Miloslava Hustáková začala tím, že zkritizovala podklady, které sněmovna požaduje ke kandidatuře. Sněmovna žádá, aby kandidát doložil svéprávnost kopií občanského průkazu, Hustáková upozorňuje, že tento údaj tam už dva roky není.

13:10

Do dětského vysílání by se měla dostat biblická témata, uvažuje Dušan Hejbal. Neměla by to ale být propagace církví, dodal.

13:08

Poslanec Martin Kolovratník z ANO se kandidáta ptá, jestli je podle něj Česká televize vyvážená. "Myslím, že je," odpovídá Hejbal. "Někteří komentátoři přestřelují, ale v celku mi přijde dost vyvážená." 

13:06

"Se vším souhlasím, ale jak to chcete prosazovat v Radě ČT?" ptá se Hejbala poslanec Daniel Korte (TOP 09). "Neznám atmosféru v Radě ČT. Práce asi bude méně vznešená, spíše rutinní, chtěl bych proto využít každou možnost k prosazování toho, co jsem říkal," reaguje kandidát.

13:05

V České televizi by měl zaznívat křesťanský hlas jako alternativa pohledu na realitu, ve které žijeme, říká Hejbal. Nemělo by to být vysílání věřících pro věřící, ale inspirace pro společnost, srozumitelná sekulárnímu divákovi.

13:03

Ekumenická rada církví navrhuje do Rady České televize Dušana Hejbala. "Povoláním jsem biskup Starokatolické církve," představuje se poslancům. V radě by chtěl hájit veřejnoprávnost, televize je podle něj důležitý nástroj ke kultivaci společnosti a její hodnotové orientaci. "Veřejnoprávnost je něco, co si musíme chránit a pěstovat, a platit za ni, vyplatí se to a stojí to za to," vysvětluje. S počtem programů České televize je spokojený, jen by se zamyslel nad dramaturgií okruhu ČT Art. Chce se zasadit o kultivovaný jazyk. "Když vidím téměř -náctileté moderátorky, říkám si, proč tam není dáma nad padesát," zmiňuje výtku ke zpravodajství.

Biskup starokatolický Dušan Hejbal
Biskup starokatolický Dušan Hejbal | Foto: Ludvík Hradilek
12:03

Druhá část slyšení začne ve 13 hodin.

12:02

Veřejné slyšení má přestávku. Během dopoledne se představilo 14 kandidátů, geolog Václav Cílek poslal svou představu o kandidatuře písemně a bude publikována dodatečně. Dalších 12 lidí přijde na řadu odpoledne. Kandidát Miroslav Konvalina rezignoval a o místo v Radě ČT se ucházet nebude.

11:59

"Myslíte si, že Česká televize má dostatek peněz?" zajímá poslance Jandáka. "Vždycky se dá říct, že lepší finanční prostředky by vedly ke kvalitnějšímu obsahu. Zároveň vnímám, že rozpočet je daný v kontextu toho, co je produkováno. Takže úvaha by měla vést k tomu, co se s rozpočtem dá dělat," odpovídá Petra Hanáková.

11:53

Další kandidátka Akademie múzických umění, Petra Hanáková z FAMU. Do rady chce přinést akademický pohled. "V posledních letech se Česká televize snaží vypořádat s výzvami současného audiovizuálního průmyslu a je ve fázi, kdy začala hledat cesty, jak se stát jedním ze zásadních hráčů nehledě na různá znevýhodnění," hodnotí současný stav veřejnoprávní televize. Chválí zavedení nových programů. "Tento posun potřebuje podpořit a potřebuje reflexi." 

11:46

Do Rady České televize chce Oleg Haman, někdejší předseda Obce architektů a další kandidát Česko-izraelské obchodní komory. Kandiduje, protože ve zpravodajství České televize postrádá analýzy toho, proč se věci dějí. "Zároveň si myslím, že je nutné najít i proporce v rozpočtu. V televizi by rozhodně neměla být reklama, mělo by se řešit i účtování DPH. Chtěl bych to ovlivnit z titulu komunikace s ředitelem," popisuje Haman. Martina Komárka zaujalo, že Česko-izraelská obchodní komora má tolik kandidátů a ptá se, co v ní vybudilo tak náhlý zájem o kandidatury do televizní rady. "Vzniklo to z mého pohledu spontánně," odpovídá Haman. Komora navrhla celkem pět kandidátů.

11:40

Martin Komárek (ANO) se ohradil proti článku Lidových novin, podle kterého chodí kandidáti "leštit kliky" k politikům. "Volal jsem komentátorovi Lidových novin a on uznal svou chybu, protože si spletl kandidáty do Rady České televize s kandidáty do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Byl to omyl Lidových novin a doufám, že už ho vícekrát neučiní," oznámil poslanec. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je vlastníkem vydavatelství, které Lidové noviny vydává.

Foto: Vojtěch Marek
11:38

Petr Brod: "Já se svým postojem ke zpravodajství budu působit jako vykopávka. Nastoupil jsem do pracovního procesu v 70. letech, kdy se kladl důraz na suché zprávy. Pořád se vyrovnávám s potřebou redakcí zpráv události nějak inscenovat ve studiu, dávám přednost pojetí BBC, ORF nebo ARD. Takové to přecházení moderátorů z jednoho kouta do druhého je tam velice střídmé." Vadí mu, že ČT dává důraz na domácí události, i když se nic zajímavého ten den v Česku nestalo, takže pak probírá kvalitu jídla ve školních jídelnách.

11:31

Kandidát Petr Brod, nominovaný filmovým a televizním svazem, nezapřel profesi. Své vystoupení si připravil písemně a celý průběh slyšení přirovnává k filmu Miloše Formana Konkurs. Nabízí znalost veřejnoprávních médií zevnitř a mezinárodní zkušenosti. "Mám za sebou více než třicet let novinařiny. Jsem možná jediným novinářem českého původu, který pracoval ve třech jazycích, kromě rodného i v angličtině a němčině." Zkušenosti sbíral třeba v pořadu BBC Newsnight. Jeho dalším zaměstnavatelem bylo Rádio Svobodná Evropa, po něm působil v deníku Süddeutsche Zeitung. V České televizi jako externista moderoval Historický magazín, teď zasedá v Etickém panelu ČT, poradním orgánu generálního ředitele Petra Dvořáka. Na tuto funkci by při zvolení do rady rezignoval. Zdůrazňuje, že nemá žádnou vazbu na žádnou politickou stranu a neleští kliky. "Svou politickou nezávislost si hodlám zachovat i v budoucnosti."

11:26

Jako určité riziko vidí Hovorka odsouvání náročnějších pořadů z programu ČT2 na kulturní kanál ČT art, kde mají méně diváků. I o těchto dramaturgických souvislostech by se s managementem chtěl bavit. "Televize vyrobí kvalitní pořad, ale odpromítá ho malému počtu lidí."

11:18

Za Akademii múzických umění se o místo v Radě ČT uchází Marek Hovorka, zakladatel festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Během jednoho roku podle něj zesílily negativní hlasy namířené proti České televizi. "Postrádám hlas opačný, hlas toho, kdo by vyzdvihoval hodnotu veřejnoprávního média a jeho cennost. Veřejnoprávní médium je pro mě znakem demokracie. Pokud bych byl zvolen, tuto artikulaci bych se snažil do veřejného prostoru zprostředkovat," slibuje Hovorka. Za zásadní považuje riziko pro veřejnoprávní média spočívající v rozporu mezi veřejnou hodnotou a množstvím diváků, kteří se na vytvořené pořady dívají. Společnost jako celek teď podle něj Českou televizi úplně nerespektuje. Navrhuje změnit strukturu financování, protože stoupá počet těch, kteří vysílání sledují na počítačích, mobilech a tabletech.

Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava
Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava | Foto: Aktuálně.cz
11:12

"Pokud někdo pracuje pro Českou televizi, není na tom špatně ve srovnání s komerční televizí. Buď se tam tedy dělá kvalitní byznys a kvalita je srovnatelná, nebo je to nějakým způsobem zdroj financování," hodnotí hospodaření Kavčích hor kandidát Lesný. Členové rady by podle něj měli mít přístup i k důvěrným informacím. "Díky svým zkušenostem vím, na co se ptát a kde jsou šedé zóny," podotkl Lesný. Rada by podle něj měla být složena tak, aby byla schopna pokrýt všechny úkoly ze zákona. "Mediální expert těžko obsáhne ekonomiku, ekonom těžko obsáhne mediální problematiku."

11:08

"V České televizi je X miliard korun, které se nějak alokují a já bych chtěl zjistit, jestli je ta alokace správná. Zároveň bych pomáhal managementu Českých aerolinií... omlouvám se, České televize," uzavřel Roman Lesný.

11:07

"Mám velmi pozitivní vztah ke konceptu veřejnoprávního média," chopil se slova další kandidát Česko-izraelské smíšené obchodní komory, Roman Lesný. Vzděláním je strojní inženýr z ČVUT, dlouhá léta pracuje ve vrcholných pozicích investičních společností, zaměřuje se na stabilizaci firem. V roce 2009 pro ministerstvo financí analyzoval České aerolinie a jejich přípravu k prodeji. "Management tvrdil, že ztráta bude tři sta milionů. Po naší analýze jsme přišli na to, že ztráta bude přes tři miliardy, což se následně potvrdilo," vzpomíná. "V Radě ČT je více odborníků na mediální obsah, méně je tam lidí, kteří jsou schopni analyzovat velké systémy. To je oblast, kde mohu něco nabídnout." Rád by se podílel na ekonomickém a manažerském řízení, na kontrole a diskusi s vedením televize. Analyzoval by informace od vedení a následně je předával svým kolegům v radě, aby s nimi mohli pracovat.

11:01

"V televizi jsem pracoval několik desetiletí, do roku 1989 v technických profesích, poté v programových, mohu tedy nabídnout rozsáhlé zkušenosti v této oblasti. Televizi mám rád, záleží mi na jejím dobrém chodu a profilaci," uzavřel Florian.

10:58

Vítězslava Jandáka zaujala myšlenka na posílení regionálních studií. Ptá se Floriana, jestli by televize neměla mít víc studií po vzoru Českého rozhlasu, který má studio v každém kraji, zatímco Česká televize má studia jen v Brně a Ostravě. "Určitě ano. V každém případě posílit zpravodajství, aby regiony byly více zastoupeny v celostátním zpravodajství," navrhuje Florian.

10:55

Občanské sdružení Paměť posílá do Rady České televize bývalého předsedu rozhlasové rady Jiřího Floriana. Florian vyzdvihuje důležitost médií veřejné služby pro společnost a hodnotu archivu ČT. Zaměřil se na funkci a činnost regionálních studií. "Je důležité, aby regionální studia využívala bohatství regionu i v oblasti autorů, režisérů a herců, aby se z toho nestala pobočná dílna, když si vezmou herce z centra," uvádí Florian. Poslancům doporučuje, aby se nespojovaly výroční zprávy o činnosti a hospodaření, které teď televize odevzdává samostatně. 

10:52

"Jsem dalek toho, abych ovlivňoval programové vysílání. Radu vnímám jako kontrolní a jejím úkolem je dohlížet na dodržování veřejné služby. Budu k dispozici pro konzultaci z oblasti sportu, ale v rámci zákona," uzavřel své představení Doktor. Rada by podle něj do budoucna měla mít možnost oslovovat různé odborníky, aby s nimi mohla konzultovat různé analýzy.

10:45

Čas pro dalšího kandidáta, dvojnásobného olympijského vítěze v rychlostní kanoistice Martina Doktora. Do televizní rady ho navrhuje Český olympijský výbor, kde pracuje jako sportovní ředitel. "Celý život mě provází sport a pracoval jsem na tom, abych dosáhl až na úplný vrchol, což se mi podařilo," vzpomíná na sportovní kariéru. "Mým hlavním úkolem je příprava a vedení účasti českých týmů na olympijských soutěžích," popisuje svou současnou manažerskou pozici. V televizní radě by chtěl zastupovat sportovní prostředí. "Zástupci různých odvětví by se měli zapojovat do činnosti společnosti. Vnímám téměř jako povinnost, aby sportovci vyslali svého reprezentanta do orgánu jako je Rada ČT. Určitě není dobře, že tam teď zastoupení nemají." Chtěl by být v radě nezávislým člověkem prosazujícím principy fair-play a zdravého rozumu.

Martin Doktor (kanoistika) - hlavička
Martin Doktor (kanoistika) - hlavička | Foto: Aktuálně.cz
10:41

Poslance Vítězslava Jandáka z ČSSD zajímá, jestli by Dědič přivítal, aby rada získala nové pravomoce. Dědič připouští, že by bylo možné přejít na určitou formu správní rady jako v německých veřejnoprávních médiích, která je "konstruktivní opozicí zopovědnou nejen za hospodaření, ale i za programové otázky". "Radě v tuto chvíli schází právník, což je chybou," dodává Dědič. 

10:38

Bývalý televizní redaktor Jaroslav Dědič je aktuálním předsedou Rady České televize. Své vystoupení pojal jako stručné shrnutí toho, jak v současné době funguje televizní rada a co všechno projednává. Popisuje třeba organizační postup při schvalování veřejných zakázek v České televizi nebo schvalování analýz. "Rada většinu těchto materiálů nejenom schvaluje, ale také zpracovává, a to ve vlastní režii bez jakéhokoliv aparátu České televize." Podle jeho názoru v radě zasedají odborníci, zmínil například Richarda Hindlse, který dohlíží na zprávy o hospodaření.

Foto: Aktuálně.cz
10:31

Po krátké přestávce pokračuje veřejné slyšení vystoupením Jaroslava Dědiče, který svůj mandát v Radě České televize obhajuje. 

10:12

"Všiml jsem si, že Radě ČT žádný právník ještě není, přitom agenda je poměrně obsáhlá i pokud jde o právní aspekty. Jestliže má být činnost kvalifikovaná, nemůže být Rada ČT závislá na aparátu České televize," nabízí své zkušenosti Jaromír Císař. Chce kontrolovat, jak televize plní svůj úkol přispívat k právnímu vědomí obyvatel. "Nabízím právní vzdělání, profesní zkušenosti, zájem o službu veřejnosti a dobré povědomí o tom, jak má Rada ČT plnit svou odpovědnost vůči poslanecké sněmovně." Podkladů, do kterých by se mohl dívat, je podle něj spousta.

10:04

"Nejsem žádným televizním odborníkem a nikdy jsem nepracoval v médiích," začal své vystoupení další zájemce, Jaromír Císař. "O členství v radě neusiluji, své členství nabízím," říká kandidát navržený Česko-izraleskou smíšenou obchodní komorou. Jeho profesní dráha je spojena s právem, pracuje třeba v rozkladové komisi ministerstva kultury. "Do mého nástupu byla složena spíše z odborníků v kultuře, viděl jsem, jak bylo přínosné, že tam přišli právníci a dali tomu štábní kulturu." V roce 2009 založil nadační fond Bohemian Heritage Fund podporující české kulturní dědictví. "Mám vztah ke kultuře, který si udržuji a pěstuji."

9:57

"Vždycky je to o tom, jak se rada mezi sebou dokáže dohodnout," představuje si práci v televizní radě Václav Čapek. Po této větě se vrátil ke vzpomínce ze 17. srpna 1968. Kromě jiného stihl glosovat popularitu Karla Gotta v Rusku.

9:53

Do Rady České televize chce dlouholetý rozhlasový a televizní dramaturg Václav Čapek. Navrhuje ho tam Filmový a televizní svaz FITES. "Předložil bych k úvaze, zda do televize nevrátit redakční systém s jasně vymezenými úkoly," vzpomíná na organizační strukturu z dob Československé televize. Vystoupení prokládá různými historkami z působení v televizi. "Přestože kritizuju zpravodajství, mají tam výborné výsledky," řekl poslancům. Kameramani a režiséři by měli podle něj být přítomni digitalizaci svých pořadů a filmů, protože je to zásah do autorského díla. 

9:46

Veřejné slyšení zpestřila debata o věku kandidáta. "Kolik vám je let?" zajímá Vítězslava Jandáka. "Tipněte si," opáčil Douda. "Vypadáte na padesát," odhadl poslanec. "To mi lichotíte, je mi 71," dodává Douda. V televizní radě by chtěl působit jako odborník na mezilidské vztahy a působit na interní komunikaci.

9:43

"Před bratru pětatřiceti lety jsem měl v televizi pořad, mám tedy určitý vhled. Ze stařecké pošetilosti chci ještě mluvit do veřejných věcí," představuje se známý psycholog Ivan Douda. Výhrady má ke zpravodajství a publicistice, jsou prý povrchní a vyčítá to podle svých slov i televizním redaktorům, kteří za ním jezdí natáčet kvůli zdravotnické a drogové problematice. "První, co bych jim řekl, by bylo: proboha, nepoužívejte pořád slovo závislost, to se týká jen malého počtu lidí." Chtěl by proto apelovat na vzdělání redaktorů.

9:38

Na veřejné slyšení dorazil s kamerou Václav Novotný z hnutí Ne základnám. "Budeme pod stálým dohledem Velkého bratra," glosoval situaci Martin Komárek. "Toho Velkého bratra bych příště prosil vynechat," ohradil se aktivista. "O to mě prosit nemůžete, máme svobodu slova," uzavřel Komárek.

9:34

Vítězslava Jandáka zajímá, proč odborník na veterány vlastně chce do televizní rady. Cigánik uvedl dva důvody - kromě kontroly činnosti televize by se zaměřil na objektivní informace, jak to bylo s válkou před sto lety.

9:32

Český svaz bojovníků za svobodu posílá do televizní rady Emila Cigánika, dlouholetého pracovníka ministerstva obrany, kterému "přirostla k srdci problematika veteránství". Věnoval se zejména veteránům druhé světové války. "Můj děda sloužil na rakousko-uherské frontě," pochlubil se poslancům rodinnou historií. Co by chtěl dělat v televizní radě, zatím neřekl.

9:26

Martina Komárka zajímá, jestli je kandidát spokojený s tím, jak Rada České televize vyřešila kauzu s podnětem redaktorů zpravodajství. Tomáš Glanc se odpovědi vyhnul: "I v drobné každodenní práci bych kladl důraz na stmelovací funkci toho média. Je nutné to mít na paměti i při řešení podobných konfliktů jako ideu, i když je abstraktní. Tuhle kauzu nemám dobře nastudovanou."

9:21

"Moje kandidatura může vzbudit otázku, proč se někdo, kdo se věnuje humanitním vědám, uchází o post v Radě České televize. Já sám byl tou nabídkou zaskočen," připouští druhý uchazeč v pořadí Tomáš Glanc, kterého do televizní rady posílá Asociace režisérů a scénáristů. Vzpomíná, že kdysi pracoval ve střižně, pak jeho kariéra pokračovala řízením Českého domu v Moskvě. "Spolupracoval jsem se zpravodajem Josefem Pazderkou," popisuje Glanc, v čem spočívá jeho vhled do fungování televizního světa. Glanc zasedal také v radě filmového fondu a učil na FAMU, kde se podílel na vzniku centra audiovizuálních studií. Chtěl by v radě podporovat autorskou tvorbu českých profesionálů ve vzdělávací oblasti a porovnávat evropskou výrobu pořadů. Slíbil, že by dával pozor na transparentní hospodaření, a pozornost by věnoval klientelismu, skryté reklamě a přezaměstnanosti.

9:16

Vítězslav Jandák (ČSSD): "Proč vlastně chcete do televizní rady?"
Kandidát Petr Beneš: "Protože vývoj českého i československého televizního vysílání je spjat s mými odbornými aktivitami. Domnívám se, že by to bylo takové dovršení mých odborných aktivit v životě."

Zase ministrem kultury by byl, bavič dělníků i rolníků Vítězslav Jandák.
Zase ministrem kultury by byl, bavič dělníků i rolníků Vítězslav Jandák. | Foto: Ludvík Hradilek
9:11

Martin Komárek (ANO): "Co byste udělal jako radní pro to, aby ČT plnila veřejnoprávní úlohu a její obsah byl objektivní a vyvážený? Rada má také kontrolovat hospodaření, jak byste si počínal v tomto ohledu?" Kandidát Petr Beneš: "Na tu druhou otázku je jednoduchá odpověď, právě technologický pokrok v oblasti digitálního vysílání je určitým předpokladem, jak ekonomicky využívat prostředky, které má televize k dispozici. A co se týče vyváženosti, je velice subjektivní. Nicméně právě nové technologie umožní větší vtažení diváků do děje prostřednictvím účasti na některých pořadech, tudíž si myslím, že přispějí k větší vyváženosti." Komárek namítá, že s odpověďmi je nespokojený. "Klaus si myslel, že všechno vyřeší volná ruka trhu, vy si myslíte, že všechno vyřeší technologie," vyčetl kandidátovi předseda mediálního výboru.

9:06

První se představuje poslancům Petr Beneš. Do televizní rady ho navrhuje Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Beneš je v oboru známý jako dlouholetý šéfredaktor a vydavatel odborného časopisu Sdělovací technika, pod jehož značkou pořádal také různé konference. "Od roku 2000 jsme se věnovali digitálnímu vysílání, stali jsme se neoficiálním propagátorem digitalizace," popisuje Beneš svůj odborný základ. V Radě České televize by chtěl usilovat o podporu, udržení a další rozvoj digitálního vysílání. "Je budoucností právě pro rozvoj televize, v tomto případě veřejnoprávní."

8:55

Na veřejné slyšení kandidátů do Rady ČT zatím přišli jen tři poslanci. Ostatní členové mediálního výboru mají povinnosti jinde, souběžně totiž zasedají i další orgány Sněmovny. Převažují tedy novináři a veřejnost.

08:47

Letos na jaře se má obměnit třetina patnáctičlenné rady. Funkční období skončí rovněž Josefu Pavlatovi, Petru Koutnému a Janu Prokešovi. Naposledy se Rada ČT obměnila loni v březnu, kdy poslanci zvolili šest nových členů.

08:45

Dobrý den. Vítejte u středečního online přenosu, ve kterém budeme sledovat první den slyšení kandidátu do Rady České televize.

 

Filip Rožánek Filip Rožánek
Aktualizováno 15. 4. 2015 15:45
 

Právě se děje

Další zprávy