Zemřel hrdina od Sokolova. Zbývá jich už jen deset

Jan Gazdík Jan Gazdík
30. 4. 2015 9:41
Zemřel Antonín Bukový. Hrdina bojů od Sokolova a Kyjeva.
Antonín Bukový
Antonín Bukový | Foto: mocr.army.cz

Praha - Zemřel Antonín Bukový. Hrdina bojů od Sokolova a Kyjeva, parašutista, jenž při Slovenském národním povstání udržoval spojení mezi povstaleckým štábem generála Jána Goliána a šéfem československé vojenské mise Heliodorem Píkou v Moskvě.

"Skonal včera v devětadevadesáti letech," oznámil Aktuálně.cz Miroslav Brož z Československé obce legionářské.

Bukový byl zakládajícím členem 1. československého polního praporu v uralském Buzuluku. Při jeho formování byl - po útěku z armády Slovenského státu - evidován pod číslem 56. "Z těch skvělých mužů a žen, kteří do toho v lednu 1942 šli, byl už posledním," řekl ředitel odboru pro veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Nachystaná medaile

Na stole má připravený čerstvý dekret ministra obrany k udělení Pamětní medaile k 70. výročí osvobození Československa - byl určen právě Antonínu Bukovému. "Chtěli jsme mu při letošním kulatém výročí udělat radost, avšak překvapil on nás - velkým zármutkem," dodává Stehlík.

Parašutista byl, nehledě na pokročilý věk, fyzicky i mentálně velmi čilý. "Navštívil jsem ho před týdnem, abychom probrali plány ještě před nadcházejícími oslavami konce druhé světové války. Byl v pohodě," připojuje se historik Brož.

Bukový byl za druhé světové války oceněn medailí Za chrabrost před nepřítelem, hvězdou Čs. partyzána, československými i polskými válečnými kříži, sovětským řádem Vlastenecké války, medailemi Za Vítězství nad Německem, Za osvobození Prahy a mnoha dalšími ceněnými vyznamenáními.

Prošel celou bojovou cestu československé jednotky (praporu, brigády a poté sboru) v SSSR až do Prahy. Po bojích u Kyjeva absolvoval speciální výcvik pro boj v hlubokém týlu nepřítele a poté byl i vysazen na Slovensko.

Napojení na "agenta imperialismu"

Z povstaleckého území Bukový kromě desítek důležitých zpravodajských informací odesílal depeše se žádostmi o zbraně a střelivo.

Parašutista Bukový se musel s protipartyzánským komandem v patách často s radiostanicí přesouvat. Jeho vysílačka nicméně pracovala i po potlačení SNP až do ledna 1945, kdy se v únoru spojil s jednotkami postupující Rudé armády. Válku ukončil v hodnosti nadporučíka a zdálo se, že ho čeká skvělá kariéra v armádě.

Nečekala. Kvůli přímému napojení na "agenta imperialismu" generála Heliodora Píku, komunisty popraveného, sice Bukového neuvěznili, nesměl ale studovat, takže dostával jen podřadná administrativní místa.

"Prakticky až do pádu komunismu v roce 1989 se to s ním vezlo. Pokud byl zahořklý, tak to nedával najevo. Poznal jsem jen málo tak laskavých a pracovitých lidí," konstatuje historik Brož. O to více ho ranilo, když organizovaná skupina okradla loni Bukového o nejhodnotnější řády a medaile, jejichž sběratelská hodnota dosahuje desítky tisíc korun.

Skromný hrdina

Život parašutisty Antonína Bukového je podle Eduarda Stehlíka příběhem zřídkakdy vídaného skromného vlastence - statečného vojáka, který obstál ve válce. Avšak v míru neměl dost ostré lokty, aby si vydobyl lukrativní post.

Měl pevný charakter, takže si nezavdal s komunistickým režimem. "Ve složitých dobách, jako je i ta dnešní, nám Antonín Bukový dává příklad, jak bychom se měli v krizi zachovat. Ačkoliv ho zná už jen jeho nejbližší okolí, přátelé a několik historiků," říká Stehlík na adresu válečného hrdiny, jenž včera zemřel.

Po smrti Antonína Bukového žije už jen deset bojovníků 1. čs. polního praporu z bitvy od ukrajinského Sokolova.

 

Právě se děje

Další zprávy