reklama

Zemanovi dárci odhaleni: Právník dal půl milionu hotově

7. 4. 2013 12:07, aktualizováno

Spolu s odevzdáním účetnictví Zeman odtajnil dosud anonymní dárce

//cdn.i0.cz/public-data/c2/1b/5a7cea29323c8c295d40a59ed84a_r16:9_w480_h270_gi:photo:542361.jpg Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Praha - Spolu s odevzdáním účetnictví k volební kampani musel volební tým prezidenta Miloše Zemana zveřejnit totožnost všech dárců včetně jejich adres a roku narození.

Veřejnost se tak dozvěděla jména sponzorů, která volební tým tajil i několik měsíců. Ukázalo se například, že dva anonymní dary v celkové hodnotě půl milionu korun poslal pražský právník Jiří Burian.

U jeho plateb je přitom poznámka "darovací listina", volební tým jeho totožnost pravděpodobně znal ještě před tím, než peníze přišly. "Je to asi chyba banky, že se tam mé jméno neobjevilo," řekl Aktuálně.cz Burian.

Právník se vyhoupl do čela žebříčku sponzorů, kteří donesli statisícové částky hotově. Až dosud mu vévodil podnikatel Karel Klimoszek, který na pokladnu složil 450 tisíc. 300 tisíc v hotovosti dal Pavel Zbytovský, 227 ostravský zubař Libor Přibylka.

Pětici sponzorů nespojuje jen záliba v hotových penězích, společnou mají i nechuť k vysvětlování, proč peníze neposlali přes účet. "Je to moje osobní věc," odmítá komentář Burian.

Zeman je jediným kandidátem, jehož sponzoři hotovostní způsob platby využívají ve velkém. Jeho konkurenti v hotovosti obdrželi jen minimální částky. A hotové peníze Zeman dostává i poté, co odevzdal účetnictví ke kontrole.

Tento týden obdržel stotisícový dar v hotovosti od společnosti Hicl s.r.o. Obrat firmy z Velkých Pavlovic nelze zjistit, protože v obchodním rejstříku nezveřejnila žádnou účetní uzávěrku. Poloviční podíl ve firmě drží Martin Hicl. Ten zároveň vlastní firmu DeNe Trade s.r.o. společně s Radkem Němcem, který Zemanovi poslal stejnou částku, tedy 100 tisíc.

Po dvou měsících je znám také odesilatel 300 tisíc, které byly v transparentním účtu označeny jako „stavební společnost". Jde o ostravskou Stavební společnost Šurík. Také její vlastník Jozef Šurík tvrdí, že dar byl dohodnutý předem a všechny údaje o společnosti při odeslání daru uváděl.

"Vše jsme uvedli. Nemáme co skrývat a zač se stydět," řekl Šurík. Zemanův volební tým přesto několik týdnů novinářům tvrdil, že totožnost dárce zatím nezná.

Vratislav Mynář oznámil, že kampaň vyjde na 37 milionů. Ještě loni Zeman sliboval, že si vystačí se 3 miliony. 

Vratislav Mynář oznámil, že kampaň vyjde na 37 milionů. Ještě loni Zeman sliboval, že si vystačí se 3 miliony.

Foto: Ludvík Hradilek

Díky dodatečně zveřejněným adresám a datům narození bylo možné s jistotou určit také totožnost sponzora, který Zemanovi v polovině ledna poslal půl milionu korun se vzkazem "Chci, abychom stále mluvili česky." Je jím ostravský podnikatel Václav Daněk.

Daněk v 90. letech zasedal v představenstvu společnosti Karbonia Ostrava společně se Zdeňkem Durčákem. Ten vlastní firmu FVE Čeladná společně s jedním z největších Zemanových sponzorů Františkem Gajdošem, jednatelem v ní je další sponzor SPOZ Vladimír Baron.

Zemanovu volebnímu týmu se nepodařilo dohledat totožnost dárce 111 tisíc korun Jiřího Bareše. Peníze proto sponzorovi vrátil.

Podle kancléře Vratislava Mynáře vyjde Zemanova kampaň na 37 milionů korun. Na transparentní účet zatím přišlo 22,7 milionu. Mynář tvrdí, že 11 chybějících milionů je už dohodnuto, na doplacení kampaně tedy zbývá sehnat 3 miliony korun.

autor: Lucie Kudláčková

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama