Zeman chystá návštěvu Číny, bude jednat o ekonomice

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 10. 2014 14:20
Odletět by měl 23. října a navštívit kromě Pekingu i provincie. O intenzivnější spolupráci s Čínou jednal prezident už v únoru v Soči.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman odjede 23. října na čtyři dny do Číny. Vyplývá to z materiálu, který příští středu předloží vládě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček už dříve řekl, že kromě Pekingu má prezident zavítat i do provincií a vedle nejvyšších činitelů Číny se setká také s představiteli občanské společnosti a studenty. V Číně chce Zeman podle Kmoníčka jednat hlavně o ekonomických tématech.

Přesný termín prezidentovy cesty do nejlidnatější země světa nebyl doposud oficiálně oznámen. Na konci srpna mu první čínský vicepremiér Čang Kao-li v Praze tlumočil pozvání od čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na poslední říjnovou dekádu. Zeman tehdy pozvání přijal.

O zintenzivnění spolupráce s Čínou jednal Zeman se svým čínským protějškem už letos v únoru v ruském Soči u příležitosti zimních olympijských her. Během své nadcházející návštěvy chce prezident podle Kmoníčka podpořit některé konkrétní ekonomické projekty.

V případě Číny se již delší dobu mluví o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Šanghají nebo Pekingem či o snahách české vlády přitáhnout čínské investory do Moravskoslezského kraje. Podle informací by prezidenta na cestě měla doprovázet početná podnikatelská delegace.

K programu Zemanovy návštěvy Ovčáček řekl, že prezident v Číně zahájí mezinárodní veletrh, zúčastní se podnikatelského semináře a na závěr cesty bude v Pekingu přijat nejvyššími představiteli země. Čínský prezident na jeho počest uspořádá státní večeři. Do Pekingu podle mluvčího Zeman pojede rychlovlakem. Během návštěvy se plánuje podpis zhruba desítky dohod.

Rozvoj diplomatických a ekonomických vztahů s Čínou patří k zahraničněpolitickým prioritám vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Asijskou velmoc letos už navštívil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (všichni ČSSD).

Šéf diplomacie při své dubnové návštěvě zveřejnil s čínskými partnery prohlášení, v němž Česko uznalo autonomní Tibet neoddělitelnou součástí Číny a slíbilo nepodporovat jeho samostatnost v jakékoli podobě.

Kritici to označili za ústup české zahraniční politiky od obhajoby dodržování lidských práv v komunistické zemi, Zaorálek i další představitelé vlády to ale odmítli. Prezident Zeman tehdy ocenil "realistickou politiku nové vlády vůči Číně".

K příležitosti 25. výročí mírové revoluce v Lipsku odcestoval ve čtvrtek Zeman také na jednodenní návštěvu Německa. Setká se s německým prezidentem a prezidenty zemí Visegrádské skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy