Zásadní změna v sociálním bydlení: Obce budou moci za dotace a úvěry budovat byty

Jan Prokeš Jan Prokeš
Aktualizováno 15. 4. 2019 16:29
Starostové měst a obcí by už letos na podzim mohli dostat až miliardu korun na výstavbu bytů pro lidi s nízkými příjmy. Dotace obcím rozdělí nový program Výstavba, který v pondělí schválila vláda, peníze půjdou ze Státního fondu rozvoje bydlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Za programem stojí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), podle odhadů jejího resortu by sociální byt potřebovalo až 65 tisíc domácností, kterým se kvůli nízkým příjmům nedaří najít odpovídající bydlení. Obce by ale program mohly využívat i na nájemní byty určené pro středně příjmové domácnosti a pro veřejně prospěšné profese, jako jsou lékaři, učitelé nebo policisté.

"Smyslem financování přes Státní fond rozvoje bydlení je možnost kombinace dotace a výhodného úvěru a nemusí se jednat ani o výstavbu na zelené louce, ale možný je i nákup jednotlivých bytů," uvedla ministryně Dostálová.

Obce či města si budou moci o peníze požádat zřejmě na konci června. Pokud jim úředníci žádost schválí, mohou začít stavět už na podzim. Stát dá letos na výstavbu sociálních bytů celkem 650 milionů korun, dalších 350 milionů starostům půjčí na dostupné byty.

V příštích letech se tato částka zvýší - na sociální bydlení půjdou dvě miliardy, díky čemuž by podle odhadů MMR mohlo každý rok vzniknout asi 1250 nových bytů. Na úvěry na vybudování dostupných bytů má příští rok zamířit miliarda korun. Od roku 2021 navíc stát plánuje využít i evropské fondy.

Na sociální byty budou mít nárok lidé s příjmem pod 1,6 násobek životního minima. V případě rodiny s dítětem do šesti let jde o 12 336 korun. Byty budou různě velké - od 23 metrů čtverečních až po 120 metrů čtverečních. Měsíční nájem v nich nesmí překročit 61,10 koruny za metr čtvereční

V případě stavby dostupných bytů mohou města od státu získat výhodný úvěr. Ten by splácela nejdéle 30 let s fixní úrokovou sazbou. Její výše bude o půl procenta nižší, než je základní referenční sazba EU pro Česko, nejméně však jedno procento. U takzvaných dostupných bytů mohou radnice účtovat nájemné, které je v daném místě běžné.

Problém nedostatku bytů pro lidi s nízkými příjmy měl původně řešit nový zákon o sociálním bydlení, který by mimo jiné obcím určoval, kolik sociálních bytů musí postavit. Ačkoliv má současná vláda předložení tohoto zákona v programovém prohlášení, premiér Andrej Babiš (ANO) už loni na podzim řekl, že zákon není potřeba a obcím více pomohou dotace.

Video: Z dvaceti tisíc dětí budou možná bezdomovci, už nemůžeme zavírat oči, říká Lesák

Obce mají povinnost postarat se o své občany, ale dlouhodobě to nedělají, neřeší to ani vláda, kritizuje Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy