Norské rozhodnutí? Nehorázné, bezohledné. Česká vláda je rozhořčena kauzou Michaláková

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2015 18:02
Vláda doporučí Evě Michalákové, aby nejprve využila všech možností odvolání proti rozhodnutí norských úřadů, které ji zbavily práv ve vztahu k jejím dvěma synům. Teprve potom by přišla na řadu stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. V té je vláda připravena Michalákovou podpořit.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Eva Michaláková se nejprve musí proti rozhodnutí norských úřadů, které ji zbavily rodičovských práv ve vztahu k jejím dvěma synům, bránit všemi dostupnými prostředky v Norsku. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání s ministry zahraničí, spravedlnosti a práce.

Teprve pak může Michaláková podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Česká republika je připravena Evu Michalákovou v této stížnosti jednoznačně podpořit," ujistil premiér.

Na schůzce se premiér s kolegy dohodli, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pošle Norsku protestní nótu a ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) bude od norských úřadů požadovat vysvětlení. „Jsem pobouřena výsledkem, protože jsme byli ujišťování, že adopce nepřipadá v úvahu,“ řekla Marksová v narážce na to, že Norsko povolilo pěstounům adoptovat si mladšího z chlapců.

Podle prezidenta Miloše Zemana by kvůli norskému rozhodnutí mohl být stažen na konzultace český velvyslanec v Norsku. Europoslanec Tomáš Zdechovský dopoledne uvedl, že by Česko mělo vyhostit norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou. Sobotka uvedl, že vyhoštění ambasadorky by Michalákové spíš uškodilo. 

Prezident ale reagoval tak, že to "není úplně špatný nápad". Večer pak prohlášení mírnil. "To jsem řekl spíše jako nadsázku. V úvahu spíše přichází varianta, kdy náš velvyslanec v Norsku by byl odvolán na takzvané konzultace. To se děje v případě, kdy vláda suverénního státu se chce zastat svých občanů," řekl Zeman.

Zaorálek se odpoledne sešel se zástupkyní norské velvyslankyně Monicou Stenslandovou, aby jí tlumočil rozhořčení vlády. Původně se chtěl sejít přímo s velvyslankyní, ta ale byla mimo Prahu.

Předtím řekl, že považuje zveřejněné rozhodnutí o odebrání rodičovských práv Evě Michalákové za nehorázné vzhledem k dřívější dohodě.

"Během jednání nám bylo opakovaně sdělováno, že pokud bude mít o péči zájem biologická rodina a nabídneme pomoc, v takovém případě adopce nepřichází v úvahu. To je důvod, proč to rozhodnutí, které dnes padlo, pokládám za nehorázné," řekl Zaorálek ke kauze. Uvedl, že stát zaštítil nabídku rodiny. Vzhledem k tomu považuje rozhodnutí norských úřadů za porušení slibu.

"Respektuji jiné systémy, ale přál bych si, aby byl respektován i ten náš v případě, že jde o české občany," řekl Zaorálek s tím, že si uvědomuje rozdílnost přístupu obou zemí k péči o dítě.

"Rozhodnutí norské komise, které pokládám za bezohledné jak k matce, tak k biologické rodině jako takové, je v rozporu s předchozími informacemi, které české straně poskytovaly v uplynulých měsících norské úřady. Pokud se toto rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy," prohlásil Sobotka.

Podle Zemana je štrasburský soud jediným řešením. "V každém případě by se na něj měla obrátit paní Michaláková, ale také český stát, který má instituce na ochranu dětí," citoval prezidenta na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle Marksové musí matka využít všech možností odvolání v Norsku, aby se mohla obrátit na štrasburský soud. "Tam do toho může vstoupit ČR, do té doby do toho nijak formálně vstupovat nemůže," uvedla ministryně.

Norské úřady posílají mladšího syna do adopce k jeho současným pěstounům. Ke staršímu ztrácí matka podle rozhodnutí rodičovská práva a nemá s ním povolený kontakt jakéhokoliv druhu. Svůj krok úřady zdůvodňují tím, že Michaláková případ medializovala. Dalším důvodem má být snaha o zajištění stability u pěstounů. Mladšímu Davidovi je šest let, staršímu Denisovi deset. Otec dětí o rodičovská práva nepřišel.

"Norská velvyslankyně opakovaně ujišťovala, že medializace případu by neměla být důvodem pro odebrání dětí, nebo dokonce adopci. Přesto nyní právě medializací operují," reagovala poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09).

Podle europoslance Zdechovského, který se kauze dlouho věnuje, Norové ukradli české matce děti. "Je to nevídané a připomíná mi to nacistické postupy. Obracím se na premiéra Bohuslava Sobotku, aby přerušil diplomatické vztahy s Norskem, a budu žádat o okamžitý odchod norské velvyslankyně,“ dodal Zdechovský.

 

Právě se děje

Další zprávy