Zaorálek se sešel s ruským velvyslancem, zkritizoval seznam

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2015 18:34
Sergej Kiseljov vysvětloval sankční seznam Moskvy, na němž jsou i čtyři čeští politici, a dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968, který podle odborníků zkresluje historii.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: DVTV

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ruskému velvyslanci v ČR Sergeji Kiseljovovi řekl, že je velmi znepokojen ruským sankčním seznamem osob z EU, které nesmějí vstoupit do země, i ruským dokumentem o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa, který má za hrubě zkreslený. 

Zařazení čtyř českých politiků na seznam Česko podle něj pokládá za neodůvodněné. Odmítá takové zacházení s českými občany.

"Stejně jako nemůžeme připustit, aby se překrucovala historie druhé světové války, nemůžeme ani dovolit, aby se takto hrubě nerespektovala pravda o událostech roku 1968 v Československu," dodal ministr k dokumentárnímu filmu.

"Neexistuje cesta ven ze vztahů, které dneska jsou mezi Evropou a Ruskem, pokud bude pokračovat to, že se takto neustále lživě a nepravdivě bude zacházet s událostmi," prohlásil Zaorálek. Podle něho dokument odráží i současné obtížné česko-ruské vztahy.

Velvyslanec se podle ministra snažil význam snímku bagatelizovat a zdůraznil, že stále platí dřívější vyjádření sovětského prezidenta Michaila Gorbačova i jeho ruských nástupců, kteří se přihlásili k ruské morální odpovědnosti za invazi do Československa v roce 1968.

Schwarzenberg nebo Štětina

Na seznam 89 evropských politiků a diplomatů, kteří mají zakázaný vstup do Ruska, Moskva zařadila i bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, poslance Marka Ženíška (oba TOP 09), europoslance Jaromíra Štětinu a bývalého eurokomisaře Štefana Füleho. Všichni se v minulosti kriticky vyjadřovali na adresu Ruska.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil sankční seznam za odpověď na protiruské sankce EU zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině. Tuto souvislost připustila i Moskva.

Premiér vyjádřil přesvědčení, že by Rusko mělo svůj postup vysvětlit.

"Ten krok byl pro nás do značné míry překvapivý, neodpovídá to běžné diplomatické praxi. U těch konkrétních lidí pro to není žádná opora z pohledu mezinárodního práva, takže myslím si, že je zcela namístě, aby velvyslanec Ruska v České republice vysvětlil postup ruské vlády," řekl novinářům.

Prezident: Seznamy jsou nesmyslné

Podle prezidenta Miloše Zemana jsou seznamy nežádoucích osob, které zamezují konkrétním jedincům vstup do země, nesmyslné. Lidé spolu mají komunikovat a ne se ignorovat, řekl Zeman v pondělí ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku, když reagoval na to, že Rusko vydalo seznam nežádoucích osob z EU. Mezi nimi figurují i čtyři čeští politici.

"Jestliže spolu lidé nediskutují a jestliže neargumentují, tak mezi sebe staví novou čínskou zeď a železnou oponu. Nedostatek komunikace pak může vést pouze k ještě většímu vyostření konfliktu," uvedl Zeman.

"Takový black list vydaly také Spojené státy americké a Evropská unie vůči lidem z ruské federace. Rusko nyní odpovědělo obdobným seznamem," řekl Zeman na dnešním setkání s obyvateli ve Veselí nad Lužnicí.

Premiér: V roce 1968 šlo jednoznačně o okupaci

Dokumentární film o "odtajněných stránkách" dějin Varšavské smlouvy vysílala ruská státní televize Rossija 1 v květnu. Podle jeho tvůrců byl pakt obranným spojenectvím bránícím sovětské spojence před "agresivní" Severoatlantickou aliancí.

V tomto duchu televize obhajovala i invazi do Československa v srpnu 1968, která podle stanice představovala "skutečně vážnou zkoušku sjednocených ozbrojených sil Varšavské smlouvy". Do ČSSR se podle ní chystalo vtrhnout NATO a tehdejší opozici líčí jako esesáky, fašisty a kolaboranty.

"Velmi bychom si nepřáli, aby ruská vláda nebo ruská média zkreslovala to, k čemu došlo v srpnu 68. To byla jednoznačně okupace, odehrálo se to proti vůli tehdejší československé vlády, proti vůli našich občanů," poznamenal k filmu ministerský předseda.

Historici: návrat k propagandě

Historici tento dokument označili za návrat k propagandistickým metodám Sovětského svazu.

Odsoudil ho i europoslanec a zahraničněpolitický mluvčí hnutí ANO Pavel Telička. Film podle něj "hrubým a propagandistickým způsobem zkresluje tehdejší skutečné události a manipuluje s důvody vpádu vojsk do naší země".

"Společně s neodůvodněným zařazením některých českých a evropských politiků na tzv. černou listinu jde o další důkaz chřadnutí ruské demokracie a nástupu brežněvovského myšlení a chování," soudí Telička.

Snímek už odsoudilo slovenské ministerstvo zahraničí.

"Odvysílání tohoto dokumentu, který se snaží přepisovat dějiny a falšovat historické pravdy o takové stinné kapitole naší historie, poškozuje deklarované tradičně dobré slovensko-ruské vztahy. (...) Trváme na respektování pravdy i o událostech z roku 1968, které znamenaly pro Československo a jeho občany velkou a dlouhotrvající tragédii," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Od ruské vlády Bratislava očekává kroky k zamezení zkreslování tragické části historie slovensko-ruských vztahů.

Moskva vyjádřila hluboké zklamání z reakce Evropské unie na sankční seznam, který oficiálně nezveřejnila, ale neoficiálně jej poskytla unijním diplomatům. Ti o něj prý sami žádali v zájmu předejít nepříjemnostem, aby se evropští politici o zákazu vstupu do země nedozvídali až na letišti v Rusku.

 

Právě se děje

Další zprávy