Nové zprávy o zmizelých Češích. Zaorálek zvažuje cestu

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 7. 2015 12:50
Ministr zahraničí v pátek uvedl, že osobní schůzka s jeho libanonským protějškem by mohla urychlit jednání v případu.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policie vyhlásí pátrání po pětici Čechů, která se o víkendu ztratila v Libanonu. Ministerstvo zahraničí také uvedlo, že má k případu nové informace, nyní je bude prověřovat. Lubomír Zaorálek nyní zvažuje, že by mohl kvůli případu zemi na Blízkém východě navštívit.

"Je určitý problém v telefonní komunikaci, proto uvažuji, že bych Bejrút navštívil. Spojím se s ministrem a zvážíme, jestli by nebylo vhodné a účelné, že bych do Libanonu odcestoval,“ uvedl Zaorálek po jednání krizového štábu.

"Máme některé nové informace a budeme je prověřovat, jejich věrohodnost, je jich víc a čeká nás zkoumání, jak jsou přesné a jak se s nimi dá dále pracovat," dodal.

Únos zatím nepotvrzen

Prázdné auto s pěti českými pasy se našlo v sobotu v libanonském údolí Bikáa - tedy ve východní části Libanonu, do které ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat kvůli možným teroristickým útokům.

Nejpravděpodobnější verzí je zatím únos, v autě zůstaly nejen veškeré cennosti, ale i doklady, které lze podle vyšetřovatelů vykládat jako vzkaz únosců.

Podle libanonského listu L´Orient-Le Jour zmizení Čechů souvisí s uvězněným Libanoncem Alí Fajádem na českém území, který je s dalšími dvěma muži stíhán za obchod s drogami. Spojitosti nasvědčuje fakt, že jedním z pohřešovaných je i Fajádův obhájce. Advokátní kancelář, která v Česku trojici zastupuje, ale spojitost popřela. Advokát Vladimír Řičica pro deník Blesk potvrdil, že pohřešovaný právník byl v Libanonu několikrát, údajně "zajišťoval podklady pro příslušné orgány veřejné moci a pro obhajobu Alího Fajáda."

Dalšími pohřešovanými jsou dva novináři z regionální televize, kteří v místě natáčeli reportáž, tlumočník a muž, který měl celou skupinu hlídat. Libanonská média o něm psala jako o vysoce postaveném představiteli bezpečnostní služby, podle MF Dnes to byl bývalý voják z Afghánistánu. O tom, že Češi nebyli v Libanonu poprvé, psal také server The Daily Star, podle něho tři z Čechů vstoupili do země už letos v květnu a opustili ji na začátku července, krátce nato se opět vrátili.

Ministerstvo zahraničí tento týden potvrdilo, že zná jména všech pěti pohřešovaných, s ohledem na jejich rodiny a probíhající vyšetřování je ovšem odmítlo zveřejnit. Libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk ve středu uvedl, že zmizení Čechů má podle všeho kriminální pozadí. Podle prvních zjištění vyšetřovatelů souvisí s mafiemi, pašováním drog a zbraní, uvedl Mašnúk.

Česko do Libanonu vyslalo dva experty na tuto oblast, kteří mají posílit spolupráci s Bejrútem při řešení případu.

"Komunikují s představiteli služeb Libanonu a je to také jeden z kanálů, kterým se snažíme získat informace a sladit postup s libanonskými zpravodajskými službami," řekl Zaorálek. Jedná se podle něj o činitele tajných služeb.

 

Právě se děje

Další zprávy