Poslanci po roce i přes odpor komunistů schválili asociační dohodu s Ukrajinou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 17. 9. 2015 23:57
Čtyřhodinová debata předcházela schválení asociační dohody s Ukrajinou o přidružení k Evropské unii. Poslanci KSČM schválení dokumentu, který ve Sněmovně ležel rok, odmítali. Kritizovali současný ukrajinský režim, který je podle nich polofašistický. To odmítl jak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, tak pravicová opozice, podle níž komunisté jen poklonkují ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V několikahodinovou přetahovanou se změnilo projednávání závěrečného čtení asociační dohody s Ukrajinou. Komunističtí poslanci, kteří její schválení chtějí zdržet, co nejdéle to půjde, debatu několika přestávkami a dlouhými proslovy natáhli až do čtvrteční půlnoci.

Zákonodárci KSČM namítali, že současný režim v Kyjevě se snaží zakázat tamní komunistickou stranu, zatímco polofašistickým uskupením dovoluje účastnit se voleb. "Jsem přesvědčen, že současné vedení Ukrajiny, ač požádalo o asociační dohodu, je zásadně v rozporu se základními dokumenty Evropské unie," prohlásil předseda krajně levicové partaje Vojtěch Filip.

Jeho slova, stejně jako celou diskusi přitom z galerie pro hosty sledoval ukrajinský velvyslanec Borys Zajčuk

"Prostě skutečně řekněte, o co vám jde. Řekněte: My nechceme tu smlouvu proto, že ji nechce Putin! A my chceme být kamarádi s Putinem a nechceme ho štvát tím, že budeme pomáhat Ukrajině," reagoval na příspěvky svých kolegů z levé části jednacího sálu předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Později přidal i poznámku o tom, že komunisté závodí v tom, kdo "tomu Putinovi vleze do zadnice dřív a hlouběji".

Jeho stranický šéf a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pak podotkl, že Česko už "budí ostudu po celé Evropě". Je totiž jednou z pouhých čtyř zemí, které doposud dohodu neschválily - kromě Kypru, Řecka a Belgie. Čekalo se přitom jen na poslance, Senátem už text dohody prošel mnohem dříve. Nyní ještě musí smlouvu podepsat prezident Miloš Zeman.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se dá jasně dokázat, že k žádné fašizaci na Ukrajině nedochází. "Strany, které bychom mohli nazvat stranami, které jsou polofašistické nebo které koketují s těmito ideami, se účastnily voleb a v těch volbách prohrály," řekl, přičemž volil o něco diplomatičtější jazyk než jeho kolegové. Naopak - vládnoucí garnitura v čele s prezidentem Petrem Porošenkem se podle něj snaží přijímat důležité zákony, které ukazují "oddanost minským dohodám".

Komunisté se během večera snažili celkem třikrát projednávání dohody odložit. Sněmovna ale pokaždé jednomyslně jejich návrhy odmítla. Ještě předtím se dopoledne pokusil Filip prosadit úplné vyřazení bodu z čtvrtečního programu, rovněž neúspěšně.

 

Právě se děje

Další zprávy