Záchranáři OKD poprvé prozkoumali místo výbuchu metanu. Našli těla pěti havířů

ČTK ČTK
12. 4. 2019 14:58
Báňští záchranáři provedli průzkum míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde v prosinci při výbuchu metanu zahynulo 13 horníků. Těžební společnost OKD dostala od báňského úřadu povolení ke vstupu do požářiště a práce na první části zahájí v pondělí.
Foto: ČTK

Průzkum podle mluvčího OKD Iva Čelechovského dopadl podle plánu. "Provedli jsme rekognoskaci terénu. Lokalizovali jsme polohu pěti těl havířů na čelbě. Do rubání jsme se nedostali," řekl Čelechovský. Členové průzkumných týmů také měřili koncentrace plynů a teploty v dole.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. Od výbuchu jsou prostory uzavřeny speciálními hrázemi. Po neštěstí se podařilo z dolu vynést jen čtyři mrtvé. Pět horníků zůstalo v prostoru čelby (předku chodby) a čtyři v rubání (dobývacím prostoru).

Závodní dolu Karel Blahut tento týden řekl, že první těla by se mohlo podařit vyprostit na konci dubna a zbylá do poloviny května.

"V pondělí zahajujeme podle plánu první práce na zpřístupnění požářiště. V prvním sledu se bude jednat o rekonstrukce stávajících dvou hrází a zahajujeme postupné odvětrávání prvních prostor," řekl v pátek Čelechovský. Délka práce na zpřístupňování požářiště se podle Blahuta odhaduje zhruba na dva měsíce. Uzavřeno je celkem 4800 metrů důlních děl.

Mezi horníky, kteří při prosincovém neštěstí zahynuli, bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo zraněno. OKD ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex, jejichž zaměstnanci vesměs horníci byli, už vyplatila pozůstalým většinu jednorázového odškodného. Pozůstalí budou dostávat také renty a rozdělí se mezi ně peníze vybrané ve dvou sbírkách.

V dolech na Karvinsku pracuje přes 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

 

Právě se děje

Další zprávy