Soud s Nagyovou trval pár minut, novináři museli ze síně ven

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 11. 2014 11:20
Během prvního dne projednávání kauzy zneužití Vojenského zpravodajství přečetla soudkyně obžalobu, poté líčení odročila na 12. ledna.
Jana Nečasová u soudu
Jana Nečasová u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský obvodní soud začal rozplétat kauzu zneužití Vojenského zpravodajství, která je jedním z dílů v případu bývalé pravé ruky premiéra Jany Nečasové(dříve Nagyové). Jednání ale trvalo jen necelé dvě hodiny, během kterých soudkyně přečetla obžalobu, poté jej odročila na 12. ledna 2015.

Hlavním tématem se totiž stalo rozhodování, jestli má být z líčení vyloučena veřejnost, nebo ne. Případ se přitom těší velkému zájmu médií, což se projevilo i ve čtvrtek ráno. Do soudní síně se totiž dostalo jen zhruba dvacet přítomných novinářů, zbytek musel zůstat na chodbě.

Janu Nečasovou k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 ráno doprovodil manžel a expremiér Petr Nečas. Dorazili i ostatní obžalovaní, exšéfové rozvědky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek.

Současná manželka po celou dobu s novináři nekomunikovala. Když jednání skončilo, odešla zadním vchodem.

Obžaloba kvůli sledování exmanželky premiéra

Nečasová přišla k soudu s manželem a také obhájcem Eduardem Brunou jako první z obžalovaných zhruba 20 minut před začátkem jednání, které soudkyně Helena Králová zahájila krátce po 09:00. Fotografové a kameramani mohli pořídit záznam pouze před jednací síní, z jednání soudkyně veřejnost následně vykázala.

Obžalobu začal číst státní zástupce Rostislav Bajger, viní v ní čtveřici ze zneužití VZ. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení zejména za zneužití pravomoci.

Podle státního zastupitelství Nečasová zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Nečase (ODS). Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.

Kovanda, Páleník i Pohůnek již dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce tzv. kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel "z nejvyšších míst".

Nečasová před policií při vyšetřování nevypovídala a dříve naznačila, že se vyjádří až před soudem, stejně jako její manžel, který by měl v případu vypovídat jako svědek.

 

Právě se děje

Další zprávy