Dobroty ze zabijačky bude možné roznést sousedům a známým. Vláda vyjde vstříc i chovatelům skotu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
11. 7. 2016 10:21
Členové vlády na pondělním zasedání schválili jako jeden z prvních bodů novelu veterinárního zákona, která kromě jiného umožní lidem, aby maso ze zabijačky mohli zanést například svým sousedům a známým. Dosud něco takového není podle zákona možné, i když na mnoha místech lidé takto chodí dávno.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Jan Langer

Praha - Klasická zabijačky prasete patří k českému a moravskému venkovu mnoho let. Teď přichází vláda se změnou, která přinese do této tradice nová (či spíše staronová) pravidla. Ta obsahuje novela zákona, kterou v pondělí dopoledne schválila vláda.

"Vláda schválila novelu Veterinárního zákona, která zapracovává připomínky praxe a zjednodušuje praxi zemědělcům a prodej ze dvora," oznámil na Twitteru autor předlohy, ministr zemědělství Marián Jurečka. Podobnou informaci zveřejnil na Twitteru i mluvčí vlády Martin Ayrer. "Vláda schválila novelu zákona o veterinární péči. Zajistí větší ochranu zdraví osob a zvířat, sníží rovněž administrativní zátěž pro chovatele," napsal.

Konkrétně jde o to, že lidé budou mít větší svobodu při rozhodování, co s masem o zabijačce. Chovatel bude moci legálně obdarovat nejen své příbuzné, ale také sousedy a známé "dobrotami", jako je například ovar, jelita, jitrnice i další části prasete. Dosud je podle zákona možné maso ze zabijačky využít pouze v domácnosti. Roznášení jiným lidem je protizákonné.

Více možností pro chovatele

Nově si budou moci hospodáři doma porazit skot mladší než šest let. Na jednom hospodářství ale budou moci porazit jen tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety ročně. Zkrátí se nahlašovací povinnost u domácí porážky veterinářům z týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace jíst pouze členové domácnosti chovatele. 

Chovatelé bez odborné způsobilosti budou moci podle novely odebírat vzorky mléka, měřit u zvířat teplotu či pomáhat s porody při jejich normálním průběhu. Pokud bude chovatel odborně způsobilý, například bude mít vysokoškolský diplom z veterinární hygieny a ekologie, či v podobném oboru, bude moci aplikovat léky zvířeti injekčně. Některé veterinární úkony bude moci dělat chovatel po absolvování přibližně jednodenního kurzu.

Některé změny se nelíbí zástupcům jatek a veterinářům. Podle jatek se rozšíří prodej masa načerno, veterináři pro změnu namítají, že chovatelé by neměli mít takovou možnost očkovat sami zvířata.

 

Právě se děje

Další zprávy