Za čtvrt roku nachytali policisté 660 opilých dětí. Pití tolerují restaurace i rodiče

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2016 14:37
Kontrolní akce policie v restauracích odhalila od října do prosince 660 dětí a mladistvých, kteří pili alkohol. Celkem 178 z nich museli policisté omezit na osobní svobodě. Nejvyšší hodnotu požitého alkoholu - 3,25 promile - naměřili v dechu hochovi ze Středočeského kraje, následovala dívka z Prahy s 2,16 promile. Výsledky akce ve čtvrtek představil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Podle něj rodiče zadržených nezletilých pití svých potomků většinou tolerují a omlouvají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Od loňského října do prosince odhalili policisté při kontrolních akcích v restauracích 660 dětí a mladistvých, kteří si dali alkohol.

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek upozornil na to, že policisté se vedle tolerance provozovatelů restauračních zařízení a klubů setkali také s otevřeností rodičů ke konzumaci alkoholu ze strany jejich dětí. "Rodiče, kteří si své děti přišli vyzvednout na policejní oddělení, často argumentovali, že i oni jako mladí zkoušeli alkohol, a chování svých dětí ve většině případů omlouvali," konstatoval.

Nejvyšší hodnotu požitého alkoholu - 3,25 promile - naměřili v dechu hochovi ze Středočeského kraje, následovala dívka z Prahy s 2,16 promile.

Kontrola zahrnula celkem čtyři tisíce podniků a 18 tisíc osob. Požití alkoholu policisté zjistili u 638 mladistvých od 15 do 18 let a u 22 dětí mladších 15 let. U celkem osmi nezletilých pak zaznamenali i zneužití omamných látek.

Nepomohlo ani ohlášení kontrol předem

Policie akci zahájila informováním provozovatelů, kontroly ale potvrdily, že provozovatelé i přesto dětem alkohol prodávali. "Problém tu existuje a spolu s ním vysoká tolerance celé společnosti, která ukazuje, že v naší zemi jsou zákony jedna věc, ale jejich dodržování věc druhá. I z našich průzkumů vyplývá, že 87 procent mladistvých vnímá dostupnost alkoholu jako velmi snadnou," doplnil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Kontrolní akce reagovala na dlouhodobé výzkumy, podle nichž v ČR roste počet dětí, které mají zkušenosti s alkoholem. Podle OECDvzrostl od roku 2002 počet takových dětí ze 70 na 94 procent. Mladí Češi patří dlouhodobě k evropské špičce v pití alkoholu.

Na kontrolách se kromě policistů podíleli živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce, hasiči, celníci, hygienici či zdravotníci. Další celorepublikovou kontrolní akci chce policie uspořádat před letošními letními prázdninami.

Vobořil podotkl, že za rizikovou hranicí konzumace alkoholu se pohybuje pětina Čechů. Legální drogy, tedy alkohol a tabák, nevnímá jako riziko 97 procent mladých. "Čtyřicet procent mladých se poprvé dostane k alkoholu v barech a na diskotékách. Problémem jsou ale i obchodní řetězce," řekl s tím, že by byla mimo jiné vhodná i zvýšená kontrola na pokladnách.

Situaci by měl podle Vobořila zlepšit protitabákový zákon, který v současné době projednává Sněmovna. Nově stanoví, že prodejce alkoholu je povinen zajistit, aby v jeho provozovně nedocházelo ke konzumaci alkoholu nezletilými. Nejenže jim tedy nesmí prodat alkohol, ale také nesmí podání alkoholu umožnit.

Pro obce zákon zavádí možnost zakázat vyhláškou konzumaci alkoholu na veřejných místech nebo veřejných akcích, které jsou přístupné osobám mladším 18 let.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy