Z primátora učitelem. Do TOP 09 jsem nezapadal, říká Hudeček

Eliška Nová
27. 7. 2015 19:12
Odchodu z TOP 09 bývalý primátor Prahy Tomáš Hudeček nelituje. V rozhovoru říká, že teď se chce věnovat hlavně studentům a radit firmám a organizacím, jak mají na radnicích jednat.
Foto: Libor Fojtík

Praha - Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček se po volbách a konci v TOP 09 pomalu stahuje z politiky. Od září se bude věnovat studentům tří univerzit a bude také radit na východ od našich hranic.

"Pokud se ve státech východní Evropy, které usilují o vstup do Evropské unie, objevila touha přijmout někoho, kdo jim může pomoci s rozvojem, tak jsem přesvědčený, že se to má dělat na úrovni měst," říká v rozhovoru Tomáš Hudeček.

Když jsme se ještě před prázdninami domlouvali na tomto rozhovoru, tak jste se téměř pokaždé omlouval, že nemůžete, protože máte nějakou výuku. Co všechno tedy děláte?

Kdo je Tomáš Hudeček

Tomáš Hudeček vystudoval matematiku a zeměpis na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Rodák z Olomouce se stal v roce 2011 prvním náměstkem primátora Bohuslava Svobody (ODS). Dne 20. června 2013 byl zvolen do funkce primátora. Od 2009 byl až do loňského roku členem krajského předsednictva TOP 09. Ze strany odešel na přání předsedy Karla Schwarzenberga po loňských komunálních volbách, kde TOP 09 skončila v Praze druhá. Šestatřicetiletý Hudeček je svobodný.

Teď je trochu víc času, od září mě začne vytěžovat přednášení na univerzitách. Vždycky jsem chtěl umět čtyři světové jazyky, takže teď se zkouším po letech zase učit rusky. A vždycky jsme byli hudební rodina. Dvanáct let jsem hrál na klavír, klarinet a flétnu. Od toho je kousek k saxofonu. Takže teď navštěvuji pana profesora Hlaváče z hudební akademie múzických umění. A tak nějak čekám, kdo se ozve s tím, že by mě chtěl do bandu.

Už dříve jste říkal, že politika je po odchodu z postu primátora a z TOP 09 spíš vaším koníčkem. Co budete tedy dělat na plný úvazek?

Byl jsem oslovený několika univerzitami. Dokonce mi řekli velice příjemnou věc, která by před třemi lety určitě nezazněla: Měli bychom o vás zájem a vyberte si, co byste chtěl učit. Budu tedy přednášet o veřejné správě. V Praze se v posledních třech letech stalo spoustu pozitivního, jak z hlediska zvýšené participace obyvatel, tak i ve fungování a plánování města. A pak budu přednášet o konkurenceschopnosti měst - říkám tomu Město jako úkol. Takže studenti na Masarykově ústavu ČVUT, na Národohospodářské fakultě VŠE a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy se můžou těšit i na tohle. 

Budete se těmto tématům věnovat i mimo akademickou sféru?

Chci se podílet na evropských projektech v rámci programu východní partnerství. Jsou to projekty, které souvisí se strategickým a územním rozvojem měst a regionů. Jedna ze zemí vypsala zakázku na poradenství při rozvoji svého státu. Díky zrychlujícím se digitálním technologiím a ukončení urbanizace se lidé už moc nestěhují. V západních zemích se nemění struktura osídlení a denně můžete dojet na vzdálenosti sta kilometrů a nevadí vám to. Jsem přesvědčený, že národní hranice budou pomalu ztrácet roli a na významu budou získávat koncentrace obyvatel v podobě měst, aglomerací. Pokud se ve státech v oblasti východní Evropy, které usilují o vstup do Evropské unie, objevila touha přijmout někoho, kdo jim může pomoci s rozvojem, tak jsem přesvědčený, že se to má dělat na úrovni měst. A že to má dělat Česká republika. Takže v tomhle se teď angažuji.

Zabýváte se také komunikací mezi samosprávami a firmami. Je to tak?

Ano. Nedávno jsem se na jedné ze zahraničních návštěv poprvé v životě zúčastnil jednání se samosprávou z druhé strany. Zjistil jsem, že to jednání je vedeno podobně nevhodně, jako byla spousta jednání u mě v kanceláři, když jsem byl ve funkci. 

Co znamená nevhodně? Můžete být konkrétnější?

Ať už samotný smysl schůzky nebo vnímání výsledku. Strany se kolikrát rozejdou a jedna si říká, že něco dojednali, druhá hází znechuceně materiály do koše. Ale je to například i v počtu lidí. Jednání je velice problematické, když si strany neuvědomují, kolik lidí na něj má přijít, kolik je tolerovatelný rozdíl. Takových schůzek jsem měl přes tisíc.

Spolupráce a dialog mezi samosprávou a soukromou nebo i neziskovou sférou je problematická, protože tam vzniká celá řada přirozených pochyb. Firma neustále přemýšlí, jestli po ní starosta nechce něco jiného, než nabízí, a starosta si zase říká: Nechtějí mě uplatit, nechtějí něco jiného, než říkají?

Myslím si, že by o to mohl být zájem, buď na bázi veřejných školení, tréninků obchodních oddělení firem, přednášek a školení i třeba jen jednotlivých konzultací. 
 
Takže už teď může neziskovka, případně obchodní oddělení nějaké firmy přijít, že od vás chtějí konzultaci, jak jednat se samosprávou?

Myslím, že téměř ano. 

Vaše hodně velké téma byly povodně. To jste opustil?
 
Ne. Jsem členem prezidia protipovodňové asociace. Měl bych pomoci například s ekonomickým zhodnocením protipovodňových opatření. Jinými slovy, v Česku se to dělá tak, že nastane povodeň a všichni se najednou zblázní a nainvestují strašně moc do protipovodňových opatření. Když pak povodeň dlouho nepřichází, aktivita upadá. Zároveň nikde neexistuje kalkulace toho, jak často povodně přicházejí, kolik způsobují škod i kolik by na to město mělo věnovat peněz. Tedy něco, co pojišťovny dělají pokaždé, když počítají riziko životního nebo penzijního pojištění. Chtěl jsem tohle spočítat, když jsem byl na městě, ale nestihl jsem to. Takže teď jsem si to vzal jako úkol.

Jak dnes vnímáte svůj odchod z TOP 09?

Relativně krátce poté, co - to správné slovo asi je, že se mě strana zbavila - jsem zjistil, že je to správně, protože jsem do stranické politiky evidentně úplně neseděl. Vedení TOP 09 si potřebovalo udělat alibi, aby to pro ně nebyl zničující krok, tak to tenkrát nazvali dobrovolným odchodem. Četl jsem si potom v novinách jejich výroky a byla to pro mě nová zkušenost. A musím říct, že z dnešního pohledu rozhodně dobrá. 

Přece jen jste byl dlouho považován za novou tvář TOP 09, která by se měla dostat ve straně hodně vysoko. Mluvilo se o tom, že Karel Schwarzenberg si vás vybral jako svého nástupce.

Tohle jsem si nikdy neuvědomoval. Dokonce mě ani nikdy nenapadlo, že bych měl někoho z těch dvou zakladatelů střídat. Dokonce jsem byl jeden z relativně mála členů, kteří říkali, že to je projekt těchto dvou pánů (kromě Schwarzenberga ještě Miroslava Kalouska - pozn. red.) a oni mají právo jak na jeho začátek, tak i na jeho konec. Dnes můžu říct, že schizofrenie, která je způsobená dvouhlavostí ve straně, je možná v něčem dobrá, ale v lecčems určitě ne. V mém případě jeden říkal: Pojď, pojď. A druhý říkal: Toho nikdy. A popravdě řečeno, já sám jsem nikdy moc nevěděl, co si z toho vybrat. 

Takže s odstupem času to hodnotíte jako pozitivní věc?

Na tehdejším jednání TOP 09 jsem měl být vyloučený. Popravdě dodneška nevím proč, protože jsem upozorňoval na to, že určití nepoctiví lidé nemají ve straně fungovat. To vyloučení tehdy "zachránil" Karel Schwarzenberg - měl jsem navrhnout svůj odstup a oni to bez diskusí okamžitě přijali. Celou dobu jsem nesouhlasil se základní tezí. A to že straníci jsou od toho, aby prosazovali názor strany. Vždycky jsem byl zastáncem toho, že strana je od toho, aby prosadila názory lidí, kteří v ní jsou. Pokud jsou názory takhle protichůdné, tak je pravda, že já se do toho systému úplně nehodil. Ale zdaleka to není jenom ve straně, kterou já znám.

Kromě výsledku v loňských podzimních komunálních volbách tehdy sehrála velkou roli vaše výměna názorů s tehdejším kolegou Jiřím Vávrou. Vy jste upozorňoval na lobbisty, kteří se kolem něho pohybují. Teď přinesl server neovlivni.cz reportáž z jeho svatby, kde mezi hosty byl i Tomáš Hrdlička. Jak to vnímáte?

Než jsem šel do politiky, byl jsem zvyklý říkat věci jednou. A když už se jednou řeknou, tak ve chvíli, kdy jsou ověřené, když je člověk přesvědčený, že jsou pravdivé. Takže bych očekával, že ostatní je minimálně budou brát v úvahu. V politice vše musíte opakovat mnohokrát a já už teď v politice nejsem, takže teď už to opakovat nemusím.

Jste přece pořád pražský zastupitel...

Ano, máte pravdu. Myslel jsem tím vrcholnou politiku. Stále jsem zastupitel a snažím se tam hrát opoziční roli, ale je to teď zvláštní situace. Situace v Praze a její pád díky stavu na magistrátu je docela strmý. 

S TOP 09 jste ale i potom zůstal v jejím pražském klubu a definitivně jste se se stranou rozloučil poměrně nedávno. Proč jste tedy dál zůstával i potom, co jste byl vyloučený?

S lidmi, se kterými jsem byl na kandidátce, jsem z velké části názorově souzněl. To, že se mě strana zbavila, neznamenalo, že měním názor já. Dokonce si myslím, že ani nikdo z pražských zastupitelů nezměnil názor. Lidé, kteří ve straně fungují, jsou relativně často podrobováni nějakému nátlaku. Takže jim se postupně názor posouvá určitým směrem. Naše názory se postupně začaly rozcházet. Měl jsem pocit, že jsem byl najednou brán jako nechtěný a já jsem nikdy neměl tendenci přebývat někde, kde o mě nestojí. 

Po vašem odchodu se hodně spekulovalo o tom, že byste mohl vstoupit do ANO. Mluvilo se i o spolupráci se Starosty. Budete v nejbližší době s nějakou stranou spolupracovat?

Taky jsem toho slyšel spoustu. Za tu dobu jsem se setkal se všemi předsedy stran, které považuji za středové nebo pravicové, od KDU-ČSL, přes Starosty nebo ODS a musím říct, že všichni předsedové jsou lidé, se kterými názorově velmi souzním. Bohužel ve většině případů jejich pražské organizace nejsou stejné jako ti předsedové a teď si spolupráci moc nedokážu představit s nikým. Na druhou stranu, nikdy neříkej nikdy a situace se určitě může někdy v budoucnu změnit.

Takže budete do pražského zastupitelstva kandidovat i v příštích volbách, nebo ne?

Nevím. Dneska si to nedokážu představit. Jsem opoziční zastupitel a momentálně člověk, který působí v akademické sféře. Na druhou stranu situace v Praze teď strmě padá. Kdyby se Blanka neměla otevřít kvůli každému technickému problému, tak se neotevře nikdy. Nefunguje vydávání opencard a Praha se spokojila s papírovými kupony. Šéf záchranky, který ji vypiplal tak, že je čtvrtou nejlepší na světě, byl na základě přání odborářů odvolán. Současný radní pro územní rozvoj chce hlavně odvolat člověka, který zpracovává územní plán, místo aby se zamyslel nad tím, co je správně a co je špatně. Z tohoto pohledu si dokážu představit, že to dojde do takového stavu, že mě to naštve a buď někoho podpořím, nebo někam vstoupím. 

Současné vedení v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou může argumentovat tím, že spoustu věcí jen po vás zdědili.

Nepochybně. A argumentovali by úplně stejně jako já. Nemyslím, že jsou to lehké věci. Na druhou stranu radní pro bezpečnost je spíš radní pro nebezpečnost. Divím se, že po katastrofě s kontaminovanou vodou v Dejvicích nikdo neřekl, co by se mělo příště dělat. Třeba zavést čidla kvality vody nebo denní měření. Radní pro územní rozvoj, který je spíš radní pro stagnaci, se prezentuje jako velký zachránce. Ale každý krok, který dělá, je jen pro jeho vlastní reklamu. Nemám z toho vývoje dobrý pocit.

 

Právě se děje

Další zprávy