Z dětského domova do rukou exekutora. Kvůli jízdě načerno

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
23. 11. 2014 15:00
Exekuce v řádu až desítek tisíc korun čekají na některé děti, které opouští dětské domovy. Stačí jedna pokuta za jízdu načerno, kterou za ně jejich rodiče nezaplatili.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: dpp.cz

Praha – Až desítky dětí, které opouští dětské domovy, se hned na začátku dospělosti musí potýkat s exekucemi, mnohdy i v řádech desítek tisíc korun. Důvod je přitom banální a zná ho spousta lidí – pokuta za jízdu načerno.

Problém je, že někteří soudci mnohdy vůbec neřeší věk, okolnosti pokuty ani prostředí, ve kterém takový černý pasažér vyrůstá.

"Odsuzují děti nejen k placení pokuty, ale i mnohatisícových nákladů řízení a nepřipadá jim na tom nic divného. Nevím, jestli je to nezájem, nebo jaká je motivace soudců," popisuje právnička Alena Vlachová, která se problematikou dlouhodobě zabývá, a přidává konkrétní případ.

Soud odsoudil sedmileté dítě, které jelo načerno v doprovodu své matky. I přesto zkonstatoval, že žaloba ze strany dopravního podniku je oprávněná, a kromě samotné přirážky podniku přiznal i náhradu nákladů.

Přitom už nyní soudy nemusí advokátům, kteří pohledávky vymáhají, a exekutorům vycházet vstříc, což potvrdil i Ústavní soud.

"Z každé tisícikorunové pokuty se takto stane třeba dvacet tisíc a to je pro děti likvidační," poukazuje advokátka. Při odchodu z dětského domova totiž děti nemají prakticky žádné prostředky, natož aby mohly splácet několik let staré dluhy.

Ministerstvo: Soudy by měly být obezřetné

Častý formalismus u českých soudů není žádnou novinkou a ví o něm i ministerstvo spravedlnosti, které soudce nabádá k obezřetnosti. "Vyjde-li například najevo, že je rodič dítěte v takovém řízení zcela pasivní, není nutné automaticky přistoupit k vydání rozsudku, ale zvážit, zda není třeba dítěti ustanovit opatrovníka, který jej v řízení náležitě zastoupí," říká mluvčí resortu Kateřina Hrochová.

Přesto ministerstvo rozsudky, ve kterých soudci vystaví děti z dětských domovů napospas exekutorům, zvrátit nemůže. "Jakýmkoliv zásahem by byla porušena dělba moci, což je v demokratickém právním státě nepřípustné,“ upozorňuje Hrochová.

Kvůli nedostatku pravomocí se navíc v takových případech nemůže angažovat ani veřejný ochránce práv. "Spor přísluší rozhodnout soudu a ani do jeho rozhodovací činnosti ochránce nesmí zasahovat," podotýká mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ve finále tak záleží pouze na ochotě dopravních podniků.

Podle Vlachové by mohlo být alespoň částečnou cestou, kdyby se v občanském soudním řádu objevilo ustanovení o tom, že za nezletilé platí náklady řízení jejich rodiče. Taková změna by se podle ministerstva mohla objevit v chystaném novém civilním soudním řádu, kdy by se takovou možností měla zabývat pracovní komise, která nový kodex připravuje.

Kvůli byznysu s bagatelními pohledávkami ministerstvo aktualizovalo takzvaný advokátní tarif. Od července se tak výrazně snížily odměny, které právníci dostávají za vymáhání pohledávek do 50 tisíc korun přes takzvané formulářové žaloby. "Pokud bude žalována částka 10 000 korun, představuje náhrada odměny advokáta za převzetí zastoupení, předžalobní výzvu a návrh na zahájení řízení 3 x 200 korun, tedy 600 korun," nastínil už dříve mluvčí ministerstva.

 

Právě se děje

Další zprávy