Soud vzal do vazby útočnici ze Žďáru, hrozí jí doživotí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 22:06
Žena si vyslechla obvinění ze zvlášť závažného zločinu vraždy a braní rukojmích.
Pietní místo před školou.
Pietní místo před školou. | Foto: Vojtěch Marek

Žďár nad Sázavou  - Policie obvinila ženu, která v úterý napadla několik studentů ve žďárské škole a jednoho zabila. Za zvlášť závažný zločin vraždy a braní rukojmích jí hrozí až 20 let, případně i výjimečný trest.

Jihlavský okresní soud ji vzal ve středu večer do vazby, převezena bude do brněnské vazební věznice. Rozhodnutí oznámil soudce Milan Pokorný. Podle něj skončila žena ve vazbě kvůli obavám z jejího útěku a také z toho, že by svůj čin mohla opakovat. "Jde o takzvanou vazbu útěkovou a předstižnou," sdělil soudce. Vazba podle něj započala už zadržením ženy v úterý v 09:05.

Policie žádné informace z výslechu obviněné neposkytuje, všechny podrobnosti chce objasnit na tiskové konferenci ve čtvrtek dopoledne.

Zeman: zbláznit se můžu i já

Na místo tragédie v pátek zamíří prezident Miloš Zeman, navíc nevylučuje, že příští rok vyznamená zasahujícího policistu i mrtvého chlapce. Ostatní politici se zatím snaží zjistit, kde se v celém případu mohla stát chyba. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má vážné podezření, že v celém případu nastalo systémové selhání státních institucí, ministryně spravedlnosti Helena Válková je přesvědčena, že okresní soud v Opavě nepostupovat při rozhodování o propuštění ženy dostatečně důkladně.

Zeman na otázku, zda by se systém neměl změnit, zopakoval, že by nebezpeční pacienti s duševní nemocí neměli končit v ambulantní péči. "Víte, každý z nás se může zbláznit, vy i já. Duševní nemoc je nemoc svého druhu, dá se léčit, ale samozřejmě že nebezpeční pacienti s duševní nemocí, a v tom bych viděl změnu v systému, by neměli být svěřováni do ambulantní péče," řekl.

Je to selhání, tvrdí Sobotka

Sobotka uvedl, že zaznamenal výroky odborníků, podle nichž nedošlo k systémovému selhání. "Já si myslím, že takto to tvrdit nemůžeme," řekl s tím, že byla propuštěna vážně nemocná žena, která už jednou na děti útočila. "Já mám vážné podezření, že tady k systémovému selhání došlo, a vláda je tady od toho, aby se pokusila identifikovat slabá místa, aby se pokusila identifikovat příčiny, proč k tomu systémovému selhání došlo," řekl.

Válková by proto měla prověřit postup soudů a státního zastupitelství, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zase postup Psychiatrické nemocnice v Opavě. Společně s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) mají do konce listopadu vládě předložit zprávu, která se možnými pochybeními bude zabývat. Chládek ke svému resortu uvedl, že od středy začne školská inspekce plošně kontrolovat školy.

Válková: chyby tu byly

"Bohužel, dospívám k závěru, že soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný," řekla k tomu Válková.

Podle svých slov musí důkladněji prostudovat příslušný spis. Pokud si svůj předběžný názor potvrdí, bude podle ní připadat v úvahu návrh na kárný postih příslušného soudce i státního zástupce, který se proti rozhodnutí o přeměně ženina ochranného léčení na ambulantní neodvolal.

Spis, který si od opavského soudu vyžádala, není příliš rozsáhlý. Jednání o propuštění ženy z ústavu trvalo podle odhadu Válkové zhruba půl hodiny.

"Soud vyšel z vyjádření psychiatrické léčebny, které nebylo příliš zevrubné, a bez důkladného dokazování dospěl k závěru, že byly naplněny podmínky trestního řádu pro přeměnu léčení z ústavního na ambulantní," podotkla. Dodala, že státní zástupce žádné doplnění dokazování nenavrhl a všichni se vzdali práva na odvolání, takže rozhodnutí soudu neobsahuje písemné odůvodnění.

Lékaři vinu odmítají

O tom, že něco v systému není v pořádku, je přesvědčen i Němeček. "Myslím si, že mnohé instituce tady pochybily mnohem více než Psychiatrická nemocnice (v Opavě), a já bych byl velmi rád, aby i ostatní aktéři této události, kteří mají svůj díl zodpovědnosti na tom celém řetězci chyb, vyvodili podobně osobní zodpovědnost jako pan ředitel Drábek," nechal se slyšet. "Budu velmi čekat na to, jak se k tomu zachovají představitelé justice," doplnil.

Psychiatr Petr Augustin z havířovské ambulance popírá pochybení. "Nic nenasvědčovalo tomu, co se stalo," řekl lékař. Žena již dříve pobodala vychovatelku v Havířově a skončila v léčebně. Pak se měla léčit ambulantně a podle karvinského soudu se neobjevily zprávy, že by se řádně neléčila. Místopředseda karvinského soudu Kamil Babušek ale uvedl, že kontrolu měl na starosti lékař.

"Nepřipouštím žádné pochybení," řekl Augustin, jeden z lékařů ambulance v Havířově-Podlesí, v jejichž péči útočnice skončila po propuštění z léčebny. Dál se k případu odmítl i s ohledem na lékařské tajemství a policejní vyšetřování vyjadřovat.

Stejně tak popírá pochybení Okresní soud v Karviné, kterému byl svěřen dohled nad dodržováním předepsané ambulantní péče. Místopředseda soudu Babušek řekl, že nemá informace, že by žena léčbu nepodstupovala. "Kontrola je ale v gesci lékaře. Soud se léčbou zabývá co dva roky. V tomto případě by to bylo až v roce 2015. Do té doby je lékař povinen nás o případných problémech informovat - tedy v případě, kdy by se pacientka neléčila nebo by lékař zjistil, že je léčba neúčinná," uvedl.

Žádné zprávy o porušení pravidel léčby podle Babuška soud od lékaře nedostal. "Vycházíme v tuto chvíli tedy z toho, že léčba probíhala řádně. Pokud ne, pochybil lékař, že nás o tom neinformoval," uvedl místopředseda soudu.

Žena opustila nemocnici v únoru, po úspěchu žádosti lékařů léčebny o propuštění u opavského soudu. Podle lékařů byla vyléčena, uvědomovala si svůj čin, litovala ho a vytvořila si nadhled. Dnes už bývalý ředitel léčebny Drábek řekl, že jeho pracovníci chybu neudělali. Žena splňovala podmínky pro propuštění. Svou rezignaci tak zdůvodňuje mediálním tlakem, věkem a zdravotním stavem. Ve středu ji předal ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi, když byl v Praze okolnosti léčby mladé ženy vysvětlovat.

Kratší výuka

Šestadvacetiletá žena z Ostravska ve žďárské střední škole pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, dvě studentky jsou zraněné, další utrpěla psychický šok, pobodaný byl i zasahující policista. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým taserem.

Studentka s vážným bodným zraněním, která byla v úterý operována, je podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla ve stabilizovaném stavu. "Dnes by měla být přeložena z jednotky intenzivní péče na normální lůžko," řekl mluvčí. Policista s řezným zraněním na hlavě bude podle něj z nemocnice propuštěn.

Vyučování ve žďárské obchodní akademii ve středu začalo diskusí s policejními psychology. Se studenty rozebírají ve skupinách vraždu jejich spolužáka. Výuka skončila dřív, v následujících dnech se pak bude postupně vracet k normálnímu režimu. Po dohodě s řediteli škol policie ve městě posílila hlídky, i když je zřejmá pachatelka za mřížemi. Chtějí tak, stejně jako starostka, celkově pomoci uklidnit situaci ve městě.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy