Vyšší poplatky za skládkování? K motivaci třídit odpad to nepřispěje, tvrdí svaz obcí

ČTK ČTK
13. 2. 2016 16:08
Poplatky za skládkování odpadu by do budoucna mohly až čtyřnásobně vzrůst. Podle místopředsedy Svazu měst a obcí to ovlivní i poplatky za popelnice. Tvrdí, že zdražení k motivaci třídit odpad nepřispěje. Změny v poplatcích navrhuje ministerstvo životního prostředí. Chce tak do budoucna omezit skládky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Poplatky za skládkování odpadu, které by podle návrhu nového zákona o odpadech měly do budoucna až téměř čtyřnásobně vzrůst, mohou ovlivnit i poplatky za popelnice. Je o tom přesvědčen místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Navrhované zdražení skládkovacích poplatků nepřispěje k motivaci odpad více třídit, řekl. Změny v poplatcích navrhuje ministerstvo životního prostředí, chce totiž do roku 2024 výrazně omezit skládkování odpadu v České republice.

Poplatek za ukládání odpadu na skládky by měl v příštích několika letech vzrůst ze stávajících 500 korun až na téměř dva tisíce. Ministerstvo životního prostředí chce zákazem skládkování zlepšit životní prostředí, poplatky pro občany se podle úřadu zvýšit nemusejí.

"Jsou to náklady, které bude muset obec hradit a následně ho bude muset s největší pravděpodobností rozpustit do poplatku za odpady občanům. Protože pokud to ta obec neudělá, bere na sebe závazek dofinancování z vlastních rozpočtových příjmů, čímž na druhé straně zase omezí nějaké jiné výdaje, zejména investice," uvedl Drahovzal.

Zvýšení poplatků vnímá jako trest, který na obce uvaluje stát, ačkoliv posledních osm až deset let nevytvářel žádné alternativy ke skládkování. Města a obce v posledních deseti letech podle místopředsedy vytvořily hustou síť na třídění odpadů.

Podle ředitele odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí Jaromíra Manharta se poplatky za odpady pro lidi, kteří třídí odpad, a v obcích, kde ho chytře využijí, ale nemusejí zvýšit. Cílem zákona je vytvořit v ČR dobré podmínky pro předcházení vzniku odpadů a recyklaci odpadů, řekl nedávno Manhart.

Pokud podle něj budou všichni původci vědět, že nebudou moci skládkovat, budou řešit jiné způsoby. "Těmi není nic jiného než odpad využívat u zdroje, nebo ho třídit u zdroje. Pak je tu i ekonomický stimul, což je skládkovací poplatek," argumentoval. Už za devět let - v roce 2025 - by mělo Česko recyklovat až 60 procent veškerého komunálního odpadu, nyní je to jen zhruba přes 30 procent.

Poplatek byl na 500 korun zvýšen v roce 2009, množství skládkovaných odpadů ale od té doby klesá bez navýšení poplatku. Za pět let pokleslo o více než milion tun a 15,7 procent, uvádí Česká asociace odpadového hospodářství. "Trendy jsou tedy pozitivní a bez zdražování," tvrdí její ředitel Petr Havelka.

Žili jsme ve vodním blahobytu, řešili jsme spíš povodně, dnes je Česká republika připravena lépe na povodně než na sucho, je to chyba, snažíme se ji napravit, říká ministr životního prostředí Brabec. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy