Vyřešte sociální problémy, žádají obce vládu v petici

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2014 14:43
Svaz volá mimo jiné po zavedení centrálního registru přestupků, po znovuzavedení veřejné služby pro lidi bez práce či po zákazu výkupu kovů od jednotlivců, kteří nepodnikají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Machová

Praha - Svaz měst a obcí (SMO) ve čtvrtek zahájil petiční akci, v níž žádá vládu a Parlament o rychlé přijetí opatření, které by zlepšilo pořádek i sociální situace v obcích. Volá mimo jiné po zavedení centrálního registru přestupků, po znovuzavedení veřejné služby pro lidi bez práce či po zákazu výkupu kovů od jednotlivců, kteří nepodnikají. Podpisová akce potrvá do 10. října, o deset dnů později ji vedení svazu předá vládě.

"Petice je apel na vládu a Parlament, aby podnikly kroky k systémovému řešení situace, která se neustále zhoršuje... Do měst a obcí, které se nejhlasitěji ozývají, vyjedou dva tři ministři. Ostatní starostové pak říkají, že je dobře, že se třeba na Šluknovsku problémy řeší, proč ale ne u nich?" uvedl šéf svazu Dan Jiránek.

Petice se týká šesti okruhů - vymahatelnosti práva, přestupků, výkupu kovů, sociálního bydlení, dávek a zaměstnanosti. "Těchto šest bodů je úzce provázaných, proto v petici jsou," podotkl Jiránek.

Důsledněji na přestupky

Vedení svazu v petici žádá zrychlení soudů a důslednější postihování trestných činů a přestupků i dokončení centrálního registru přestupků. Podle svazu by opakované přestupky měly být trestným činem. "Vypadá to tak, že právo a povinnosti neplatí stejně pro všechny. Rozevírají se nůžky mezi těmi, kteří chtějí žít poctivě, a mezi těmi, kteří systém zneužívají. Rychlé řešení má i výchovný efekt," uvedl místopředseda svazu a chomutovský primátor Jan Mareš.

Zpřísnit by se měla i pravidla výkupu kovů, která by bránila prodeji kradeného materiálu. Od jednotlivců, kteří by nepodnikali, by nebylo možné železo a barevné kovy vykupovat. Podnikatelé by za ně mohli dostat platbu jen bezhotovostně. Podle starosty Velkého Oseku Pavla Drahovzala krádeží kovových materiálů přibývá. Předloni jich v ČR bylo 11.080 se škodou skoro 455 milionů korun, loni 11.786 se škodou 509 milionů, uvedl Drahovzal.

Peníze na sociální bydlení by měl podle svazu poskytnout stát, do samostatného rozhodování obcí by neměl zasahovat. Vyplácení dávek by mělo být motivační. Svaz žádá třeba znovuzavedení veřejné služby, díky níž by si mohli lidé bez práce přivydělat. Posílit by se měly i veřejně prospěšné práce. S obnovením veřejné služby ministerstvo práce počítá. Návrh už se objevil v senátní novele, která je v Parlamentu.

Svaz zastřešuje přes 2500 měst a obcí. V nich žije kolem osmi milionů obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy