Konec výpovědi lihového bosse. Neřekl, kolik vyrobil a komu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2014 15:15
Březina se během čtrnáctihodinové výpovědi přiznal k trestné činnosti. Neuvedl ale jména odběratelů nelegálně vyrobeného lihu.
Radek Březina (archivní foto)
Radek Březina (archivní foto) | Foto: ČTK

Olomouc - Ostrou slovní přestřelkou mezi šéfem lihové mafie Radkem Březinou a obhájcem Lubomíra Kaláče skončila Březinova čtrnáctihodinová výpověď týkající se popisu rozsáhlých nelegálních obchodů s lihem.

Kaláče Březina viní ze zásadního podílu na trestné činnosti, podle Kaláčova obhájce je to však msta za to, že jeho klient odkryl činnost mafie jako první. K výpovědi se již dostal i další z obžalovaných, svědci však s největší pravděpodobností tento týden na řadu nepřijdou. V kauze je obžalováno osm lidí, stát měl přijít na daních o 6,7 miliardy korun.

U soudu se probírala především role Kaláče, který získal status spolupracujícího, a hrozí mu tak na rozdíl od Březiny mírnější trest. Březina jej nařkl, že má ukryté peníze a trezor mu měl prý zajistit jeho obhájce. Ten to označil za nesmysl. "Pokusy Kaláče zasklít jeho majetek byly evidentní," uvedl Březina.

Nařkl jej i z krádeží lihu. Kaláčův obhájce zase poukázal na to, že se v Březinově cele našel dopis. Stálo v něm, že si Březina Kaláče i jeho rodinu najde, aby s tím počítal, že na to dá i deset milionů korun. "Likvidaci jsem určitě na mysli neměl," uvedl k tomu Březina.

Šéf lihové mafie musel čelit i otázkám na svůj majetek. Část mu již byla policií zajištěna. "Dál rozvíjet svou finanční situaci nechci, dotklo by se to dalších osob. Část byla investována do nějakých firem. Naprostá většina peněz je ale ve směnkách, je to 200 milionů korun. Některé se promlčely, ale takových 150 milionů můžete vymoci," vzkázal žalobci.

Březina se k trestné činnosti během své výpovědi přiznal, neuvedl ale množství lihu, který nelegálně vyrobil, ani jména svých odběratelů. Bylo jich zřejmě více než třicet, včetně zákazníků ze Slovenska.

Rutina celníků

Z jeho výpovědi vyplynulo, že k jeho obchodům mu dopomohla mezera v zákonech, rutina celníků i obrovská poptávka po levném lihu. Za nejsilnější léta svých obchodů uvedl roky 2004 a 2005, v dalších letech mu plány překazily obchody s černým lihem, které tehdy vzkvétaly.

Šéf mafie také popsal jednotlivé role svých spolupracovníků. Kvůli krytí měli prý hodně telefonů. "Za tu dobu se mohlo vyměnit tak 200 telefonů, když bylo nějaké podezření, tak se vyměnily," dodal Březina. Před osudnou prohlídkou prý nechal zničit všechny počítače i telefony.

Ke slovu se dostal i další z obžalovaných, Václav David, kterého Březina najímal v roli dělníka a později jako řidiče, který navážel sklady. Obžalovaný uvedl, že pouze plnil příkazy. Přiznal však, že vozil s sebou "50 tisíc korun na kafe pro policii".

Další obžalovaní by měli přijít na řadu ve čtvrtek a v pátek, soud bude poté pokračovat v lednu příštího roku. Už nyní je jisté, že rozsudek ani v lednu nepadne.

 

Právě se děje

Další zprávy