Vypátral svůj ukradený notebook. Teď musí zaplatit odškodné 173 tisíc těm, kdo ho měli

Marek Pokorný Marek Pokorný
29. 4. 2016 15:42
S pomocí ukrytého programu sledoval Lukáš Kuzmiak cestu svého ukradeného notebooku a popsal ji na svém blogu. A na internetu zveřejnil i fotografie dvojice, která jej používala, v choulostivých situacích a s nelichotivými přezdívkami. Dvojice se poznala a Kuzmiaka zažalovala u soudu. Ten jí dal částečně za pravdu a Kuzmiak jim musí zaplatit za způsobenou újmu 173 tisíc korun.
Klávesnice. Ilustrační foto
Klávesnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Způsob, jakým vypátral svůj ukradený notebook, se příliš nevyplatil osmadvacetiletému počítačovému expertovi Lukáši Kuzmiakovi. Díky vzdálenému připojení ke svému ukradenému počítači totiž pořídil choulostivé fotografie dvojice, která jej poté užívala, a zveřejnil je na internetu. A to poté, co se jeho případem policie nechtěla zabývat, i když jim dodal informace, kde jeho notebook je.

Postižené dvojici musí nyní zaplatit za způsobenou újmu dohromady 173 tisíc korun. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaroslava Novotná totiž došla k tomu, že to se svépomocnou metodou přehnal. "V rámci této svépomoci dopustil, že došlo ke zveřejnění fotografií, které byly velmi citlivé, nejen na internetu, ale posléze i v dalších médiích," uvedla Novotná.

Honič a farmářka

O počítač, který si pořídil za 40 tisíc korun, přišel Kuzmiak v červnu 2011, když mu zloději vykradli byt. A po několika dnech vystopoval, kde je. V ukradeném notebooku měl totiž program, který jej propojoval s dalšími počítači. Několik dní po krádeži tak překvapeně zjistil, že počítač nikdo nepřeinstaloval a používá jej dál.

"Byl v Příbrami. Zjistil jsem, kdo ho má, protože se přihlašovali do e-mailové pošty," popisuje svoji anabázi Kuzmiak, který od prosince pobývá v USA - jako špičkový počítačový expert, který se zabývá bezpečností na síti, tam získal zelenou kartu.

Pro zkušeného IT experta pak už bylo hračkou pořídit pomocí webkamery snímky těch, kdo se k počítači přihlašovali, stejně jako stránek, které navštěvovali. Jenže když přišel na policii, neuspěl - policisté tvrdili, že na zabavení počítače potřebují soudní příkaz.

Vzápětí počítač ze sítě zmizel. Začal opět "vysílat" až po necelých dvou týdnech, tentokrát v Praze. Policii sice dal novou IP adresu počítače, ale ta již jeho umístění nedokázala zjistit.

Kuzmiak proto uvedenou historku popsal na svém anglicky psaném blogu a přidal tam i snímky muže a ženy, které webkamerou zachytil. A počastoval je přezdívkami podle toho, co dělali. Mladíka, který stále sledoval porno, pojmenoval Wanker, což se dá přeložit jako honič, jeho matku pak farmářkou.

Blogu si všimla média, a když o něm vyšla i reportáž na TV Nova, poznala jedna z divaček svoji švagrovou. Noví majitelé poté donesli počítač na policii a kontrovali několika žalobami dohromady o milion korun. O tom, že je počítač kradený, prý nevěděli a reportáž jim způsobila vážnou újmu.

Psal z frustrace

Kuzmiakův advokát Jiří Wytrzens ale odmítá, že by za zveřejnění a případnou újmu mohl jeho klient. "Psal jen pro pár svých přátel blog, navíc v angličtině. Potřeboval se vypsat z frustrace, že policie nekoná," uvedl Wytrzens. A poukázal na to, že Kuzmiak novináře sám nevyhledával, ti si sami všimli jeho blogu. A příběh značně přibarvili.

"Vykonával svoje vlastnická práva, byť uznáváme, že ten způsob nebyl nejšťastnější. Jen se snažil vypátrat svůj notebook. Média převzala jeho příběh a udělala z toho senzaci a zkreslila to kvůli větší prodejnosti," dodal Wytrzens.

Podle soudkyně Novotné to ale přehnal sám Kuzmiak tím, že na internet dal jejich choulostivé fotografie. "Kdyby tam nebyly, bylo by to v pořádku," uvedla.

Většinu peněz spolknou advokáti

Dvojice Kuzmiaka zažalovala o odškodné za způsobenou újmu ve výši 446 tisíc korun. Znalec, kterého oslovil soud, ale došel k částce výrazně nižší - 96 tisíc korun pro mladíka a 77 tisíc pro jeho matku. Tedy celkem 173 tisíc, tedy zhruba třetina. A jelikož poškozená dvojice uspěla jen částečně, ve výsledku zřejmě nic nedostane a ještě nejspíš bude platit:  Bude totiž muset uhradit služby svého advokáta, a navíc i přispět zhruba čtyřiceti tisíci na Kuzmiakova advokáta Wytrzense. "Je to podle toho, jak byli úspěšní ve věci," vysvětlila Novotná.

Není to přitom jediná žaloba, která se daného sporu týká. Prakticky totožnou žalobu dvojice podala na Kuzmiaka i u Městského soudu v Praze. Ten ji ale v polovině března hned při prvním projednávání smetl ze stolu. A to kvůli tomu, že je takřka totožná s výše uvedenou žalobou - a nelze vést dvě řízení o stejnou věc.

V odůvodnění přitom soudkyně Dagmar Stamidisová způsobenou újmu zpochybnila a zkritizoval i policii, která v případu nekonala, a Kuzmiak se prý proto bránil oprávněně. "Jednalo se o svépomoc za situace, kdy policie nekonala a kdy byl notebook stále jeho majetkem," uvedla.

Spor ještě nekončí. V případě březnového zamítavého rozsudku městského soudu se již žalující dvojice odvolala a bude se jím muset zabývat Vrchní soud v Praze. O tom, zda se odvolají proti pátečnímu verdiktu, se obě strany teprve rozhodnou.

 

Právě se děje

Další zprávy