Všechny židle musí od července pod služební zákon. Lidé ne

Kateřina Surmanová
21. 6. 2015 20:48
Šedesát osm tisíc úředníků si má během prázdnin požádat o přijetí do služby, aby se dostali pod ochranu zákona před povolebním živelným přeobsazováním pozic straníky bez pořádné kvalifikace.
Josef Postránecký.
Josef Postránecký. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Od prvního červencového dne nastane ve státní správě revoluce.

Šedesát osm tisíc úředníků si má během prázdnin požádat o přijetí do služby, aby se dostali pod ochranu zákona před povolebním živelným přeobsazováním pozic straníky bez pořádné kvalifikace.

Na přechodnou dobu nastane dvojkolejná situace, protože i ti, co se do služby zařadit nechtějí, zůstanou na svých místech do poloviny roku 2017.

Důvody: důchod, odchod jinam

Úředník může chtít zůstat v režimu zákoníku z různých důvodů. Budou to třeba lidé, kterým zbývá pár měsíců nebo rok do důchodu, nebo ti, kdo neplánují, že by pro stát pracovali ještě za dva roky.

Vyhnou se tak nutnosti složit do poloviny příštího roku úřednickou zkoušku – strach vyvolává hlavně její zvláštní část.

Ta obecná je jednoduchým písemným testem, dost podobným třeba pravidelnému přezkoušení z protipožárních předpisů. Zvláštní část už je ale ústní a úředníka bude zkoušet ze znalostí odborná komise.

"Ti, co se nenechají překlopit, zůstanou pod zákoníkem práce a nezmění se pro ně vůbec nic. Zákonodárce tak chtěl stávajícím zaměstnancům poskytnout možnost volby, jestli chtějí měnit své právní postavení. Pokud nechtějí, budou mít možnost ještě dva roky pracovat podle stávajících pracovně-právních předpisů a pak jejich smlouva skončí. Je to i vcelku logické s ohledem na zabezpečení výkonu státní správy a její kontinuity," říká náměstek pro státní službu Josef Postránecký, který řídí zavádění zákona do praxe.

Paradoxní situace

Vznikne tím ale paradoxní situace, která může přinášet těžkosti. Zjednodušeně řečeno: židle, na níž bude nepřeklopený úředník sedět, bude ve službě, ale člověk na ní nikoli.

Problém to může udělat například ve výpočtu osobního ohodnocení. To bude nově vázané na bodovací systém, v němž nadřízení ocení, jak dobře úředník pracuje, jestli plní úkoly, přichází s vlastními nápady a nerozvrací kolektiv.

Ale nepřeklopeného zaměstnance takto hodnotit nepůjde, protože pod služební zákon nespadá.

"Je samozřejmě nelogické, pokud mám situaci, kdy jsou tu dvě židle ve službě, ale na jedné sedí nepřeklopený člověk, a měl by jen proto brát jiné peníze za úplně stejnou práci jako ten, co se překlopit nechal," uvádí Jan Sixta, který má personalistiku na starosti coby státní tajemník na ministerstvu financí.

Postránecký: v praxi se to vyřeší

Podle Postráneckého se to ale v praxi hladce vyřeší. "Navíc si myslím, že takových lidí nebude mnoho," dodává.

Minimálně bude pro tajemníky složité to, že pak budou muset s lidmi na stejné pozici zacházet různě, podle dvou odlišných zákonů.

Možnost nepřejít do služby se týká jen řadových zaměstnanců, vedoucí se překlápějí ze zákona a na výběr nemají.

To se nade vší pochybnost potvrdilo díky Hradu, který doufal, že na přechodné období vydobude výjimku pro velvyslankyně v Damašku a Bratislavě.

Evě Filipi i Livii Klausové už bylo 70 let, což je nově věk, který znamená konec služby.

Postránecký však rozhodl, že velvyslanci jsou vedoucí úřadů, a do služby proto přejít musejí.

Spolu s diplomatkami se odchod do důchodu k poslednímu dni letošního roku týká asi ještě 70 zaměstnanců.

Jaké další změny státní správu čekají? Podrobnosti najdete v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Další zprávy