Vrchní státní zástupkyně Bradáčová je už potřetí za sebou nejvlivnější ženou Česka

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2015 13:06
Lenka Bradáčová se už potřetí za sebou stala ženou s největším vlivem v České republice. Na druhém místě skončila finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková následovaná finanční ředitelkou Agrofertu Petrou Procházkovu. V první desítce se také objevily dvě političky - eurokomisařka Věra Jourová, která se z loňského druhého místa přesunula na čtvrté. Za ní se umístila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Žebříček nejvlivnějších žen Česka sestavil časopis Forbes.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ženou s největším vlivem na dění v Česku je potřetí za sebou vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Na druhém místě skončila finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková následovaná finanční ředitelkou Agrofertu Petrou Procházkovu.

Vyplynulo to z žebříčku nejvlivnějších žen Česka, který sestavil časopis Forbes. V první desítce převažují ženy z byznysu, političky jsou tam jen dvě.

"Bradáčovou do čela žebříčku nominují její činy, pracovitost, důslednost, neústupnost, odhodlání a odvaha, s níž se neúnavně pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, spíše miliard korun," uvedli autoři žebříčku. Podle nich se na Bradáčové coby nejvlivnější ženě Česka shodli prakticky všichni, s nimiž žebříček konzultovali.

Druhá Jirásková a třetí Procházková mají podle Forbesu naopak přímý vliv na dění ve firmách dvou nejbohatších mužů Česka, a to Petra Kellnera, který ovládá PPF, a ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, který je majitelem Agrofertu.

Politickou sféru v první desítce zastupuje eurokomisařka Věra Jourová, která se z loňského druhého místa přesunula na čtvrté. Za ní se umístila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Dalších pět míst už patří jen manažerkám nebo majitelkám firem. Jsou mezi nimi ředitelka divize správa ČEZ Michaela Chaloupková, ředitelka pro dohled a regulaci finančního trhu Mezinárodního měnového fondu Michaela Erbenová, šéfka Olmy Simona Sokolová, majitelka strojírenské firmy Bonatrans Jitka Cechlová Komárková a Jiřina Nepalová, která vlastní makléřskou společnost Renomia.

Časopis při sestavování žebříčku vycházel z metodologie amerického Forbesu a spolu s dalšími odborníky sledoval po celý rok na 300 žen z různých oborů.

"Hodnotili jsme všechno a z hlediska několika různých kritérií, podle nichž jsme přidělovali body," uvedl časopis. Například u majitelek a manažerek firem studoval hospodářské výsledky, tržby, zisk, nové akvizice, u žen činných v neziskovém sektoru posuzoval, kolik peněz jejich nadace rozdělily a rozdělují za rok, a u političek se díval na pozice i pravomoci a počet lidí a peněz, které jejich rozhodnutí mohou ovlivnit.

 

Právě se děje

Další zprávy