Jak mám volit třináctku? Muž dal hlasy a hned chtěl úplatek

Radek Nohl Radek Nohl
11. 10. 2014 7:00
Deník Aktuálně.cz se vydal na sever Čech, aby spolu s protikorupčními aktivisty sledoval údajné kupčení s hlasy. Policie už několik případů uplácení vyšetřuje.
Dění na chomutovském sídlišti Písečná pečlivě monitorovalo hnutí Nechceme žít v Palermu.
Dění na chomutovském sídlišti Písečná pečlivě monitorovalo hnutí Nechceme žít v Palermu. | Foto: Facebook - Nechceme žít v Palermu, koláž Aktuálně.cz

Ústecký kraj - Nedaleko mateřské školy v Bílině na Teplicku, kde zrovna probíhají komunální volby, postává asi padesát místních Romů.

Pokřikují a děti kolem nich běhají. "Říkali mi, že je vyplácejí v jednom vchodě. Prý pět set korun za hlas," telefonuje jeden z bílinských Romů Michalu Vodovi, analytikovi nevládní protikorupční organizace Naši politici.

Když se ale do lokality za chvíli vydá reportér Aktuálně.cz, skupinky místních lidí v horečnatých debatách utichají. Někteří rovnou odcházejí pryč. S novináři odmítají komunikovat. Bojí se, že by "cosi" mohlo prasknout?

Romové před místností v Bílině.
Romové před místností v Bílině. | Foto: Vojtěch Marek

Na milost berou jen předem domluvené a známé tváře: zástupce čtyř nevládních organizací - Naši politici, Oživení, Transparency International a Nadačního fondu proti korupci.

I tato sdružení se rozhodla během prvního dne voleb vyrazit do terénu a problémové lokality zmonitorovat. Jejich lidé se ale ohlásili dopředu a vytipovali si v místních komunitách jakési styčné důstojníky. Cestu tak mají částečně otevřenou.

Dvě stě korun za hlas

Redakce Aktuálně.cz se vypravila se zástupcem jednoho ze sdružení právě do Bíliny a později i na další severočeská problémová místa. Podezření, že se budou snažit zejména místní Romy uplatit za hlas pro konkrétní stranu, sílí již před začátkem voleb.

Během prvních hodin se až na pár svědeckých výpovědí nedaří uplácení zadokumentovat. Také v ústecké čtvrti Mojžíř mluví svědci o tom, že Romové dostávají peníze za to, že přijdou volit a do obálky vloží požadovanou stranu nebo hnutí.

Starostka této části Ústí nad Labem Miloslava Válková později popisuje historku, která ukazuje na možné podvody s hlasováním. Jeden z Romů měl přijít do volební místnosti a položit klíčový dotaz: "Jak mám volit třináctku?" Na vysvětlenou: číslo 13 si pro volby do vedení ústeckého magistrátu vylosovala ODS.

"Máme natočeno, jak nám říkají, že jim dali dvě stě korun, když budou volit třináctku," potvrzuje reportérovi Aktuálně.cz zástupkyně další nevládní organizace, která se podílí na monitoringu severočeských voleb. "Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti," prohlásil pro ČTK zapisovatel volební komise Michal Vrbíček.

Ani tady však zástupci protikorupčních uskupení neviděli to nejdůležitější: přímé předávání peněz.

Předseda ústecké ODS Radim Holeček však jakékoliv cílené podvody pro svou stranu odmítá. "Pokud by se případně prokázalo, že byl kdokoli z ODS účasten kupčení s hlasy, pak pro něj v ODS není místo. Od takového jednání se důrazně distancuji," řekl Holeček pro ČTK.

Problémové lokality

Severní Čechy jsou uplácením voličů známé dlouhodobě. Podobně jako severní Morava. Oba regiony trápí vysoká nezaměstnanost a žije tady vysoký počet sociálně slabších lidí.

A tak nebylo ani překvapením, že se informace o kupčení hlasů šířily již v pátek napříč celým Ústeckým krajem, ale i na Ostravsku. 

Třeba v Krupce na Teplicku, kde se při posledních komunálních volbách podle soudu kupovaly hlasy voličů opakovaně, se sice během pátku nedělo nic dramatického, zato v Chomutově padala trestní oznámení.

Na zábavě dostávali voliči i občerstvení

Iniciativa Nechceme žít v Palermu se obrátila na policii kvůli páteční romské zábavě na sídlišti Písečná.

Podle aktivistů tam desítky lidí napřed dostávaly občerstvení, pak předvyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas se různila: dvě anebo čtyři stovky. Dopředu vyplněný lístek ovšem nikdo z aktivistů neviděl.

Původně se hovořilo o tom, že akci pořádají místní komunisté, předseda Jaroslav Komínek to ale vyvrátil. Žádnou akci pro Romy prý nepořádali ani se na ní nepodíleli.

Policisté pak během pátku prověřovali také uplácení v dalších lokalitách Ústeckého kraje - v litvínovské čtvrti Janov, Lovosicích nebo teplické části Prosetice.

Kupčení pak podle protikorupčních iniciativ probíhalo i na Ostravsku. "Máme jednoznačné poznatky jak v Českém Těšíně, tak v Ostravě. Já jsem konkrétně v Českém Těšíně, mám informace, že se platí pět set korun za jeden hlas. Máme konkrétní svědectví i důkazy," řekl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

 

Právě se děje

Další zprávy