Podivné volby v domově seniorů na Praze 10 bude řešit soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 10. 2014 17:12
Sdružení Desítka pro domácí, kterému unikla obhajoba mandátů o čtyři setiny procenta (v praxi jen deset hlasů), chce nechat výsledky přepočítat. Navíc upozorňuje na údajnou manipulaci s lístky.
Foto: Reuters, Jiří Kropáček

Praha - Městský soud v Praze bude zřejmě řešit průběh voleb v domově s pečovatelskou službou v Sámově ulici v Praze 10. A může dojít i na přepočítávání hlasů.

Jak už v sobotu informoval online deník Aktuálně.cz, podle volebních komisařů, kteří do domova přišli s přenosnou urnou, dostala minimálně jedna z obyvatelek již předem vyplněný lístek. Byla na něm zaškrtnutá kandidátka dosluhujícího starosty Bohumila Zoufalíka a preferenční hlas dostal i ředitel centra sociální pomoci Prahy 10 Richard Černý, pod kterého domov v Sámově ulici spadá.

Navíc to nebyla jediná nesrovnalost, na kterou členové komise v domově narazili. Proto chce sdružení Desítka pro domácí podat stížnost na průběh voleb, které mu sebraly křesla v zastupitelstvu i v radě. Podle výsledků totiž Desítce pro domácí unikly mandáty pro příští čtyři roky o pouhé čtyři setiny procenta.

Naopak nové hnutí Za lepší desítku dosluhujícího starosty Bohumila Zoufalíka se do zastupitelstva dostalo s odřenými zády – získalo 5,3 procenta hlasů.

"Co se tam stalo, je skandální. Necháme si vypracovat právní posudek a předpokládáme, že stížnost podáme," potvrdil předseda hnutí Desítka pro domácí Jiří Vrba, podle něhož se definitivně rozhodne na předsednictvu hnutí, které se sejde ještě v pondělí večer.

O deset hlasů

"Když jsme si to propočetli, tak nám mandát unikl o deset hlasů," poukazuje předseda uskupení sdruženého především kolem dvou fotbalových klubů z Vršovic - Bohemians 1905 a Slavie. Vrba poukazuje na to, že v uvedeném domově byli sčítací komisaři u jednatřiceti seniorů s omezenou schopností pohybu. Ovlivněny tak mohly být desítky hlasů.

Vrba nevylučuje ani podání trestního oznámení – byť přiznává, že o tom zatím v hnutí nejednali. "Uvidíme, jak se domluvíme na předsednictvu," řekl.

O podezření nevědí v samotném domě v Sámově ulici. "Pokud by se něco stalo, určitě by to řešila městská část se mnou, případně s vedením pečovatelské služby," podivila se vedoucí pečovatelského střediska Veronika Krpálková.

"Nejsem si vědom jakékoli manipulace s lístky,“ odmítá podezření ředitel centra sociální a pomoci Richard Černý, jehož jméno bylo na uvedeném lístku také zaškrtnuto.

"Volební lístky distribuovala do schránek městská část Praha 10 a následně mohli s volebními lístky manipulovat pouze samotní senioři," poukazuje.

Chci volit lidovce

Vše se seběhlo v pátek v podvečer, když dva členové volební komise šli s přenosnou urnou do domu s pečovatelskou službou.

"Jedna paní nás požádala, že na to skoro nevidí a že by chtěla volit KDU-ČSL. My jí říkali, že jí to nemůžeme vyplnit. Tak nás prosila, abychom jí ukázali, kde to má zaškrtnout. A zjistili jsme, že ten její lístek je už zakřížkovaný," uvedla členka komise Dagmar Faltysová. Spolu s ní byl přítomen i předseda komise Jan Jiráček.

Problém přišel ještě v jednom dalším případě, kdy se další klientce nepodařilo obálku do přenosné urny úzkým otvorem procpat: hlasovací lístky uvnitř obálky byly totiž přeloženy na polovinu.

"Poprosili jsme ji, jestli by je mohla rozložit, abychom to tam mohli vhodit. A ona řekla: jak jsem je dostala, tak je tam dávám," popisuje Faltysová. "Bylo tak jasné, že jí je tam někdo dal. Nevíme ale, zda došlo k nějaké manipulaci s lístky," podotkla členka okrskové volební komise.

Zvláštní podle ní bylo i to, jak chtěl úřad problém řešit. Když se Jiráček s Faltysovou vrátili do komise, oznámili to zapisovateli (a zaměstnanci úřadu Prahy 10) Zdeňku Jandovi, který vzápětí zavolal o instrukce na radnici.

Vedoucí občanskosprávního odboru Karin Horníková mu řekla, že pokud paní dostala náhradní lístky a normálně odvolila, tak že se nic nestalo. A že se tedy nemá nic řešit. "Aspoň takto nám to v pátek tlumočil," uvádí Faltysová.

Faltysová s Jiráčkem přesto v sobotu sepsali oficiální záznam, který těsně před polednem odnesli na úřad. A vzápětí se strhla bouře. Zhruba hodinu poté, co se vrátili do volební místnosti, tam dorazila Horníková se svým kolegou.

A začala Faltysovou s Jiráčkem obviňovat z toho, že sami porušili zákon – pomáhali prý seniorce vyplnit hlasovací lístek, což není dovolené. Na hlasovací lístek prý vůbec neměli sahat.

Výtky, že porušili zákon tím, že paní chtěli pomoci, ale Faltysová odmítá. "Tajnost hlasování jsme neporušili, když to vyplňovala, tak jsme se samozřejmě otočili," říká s tím, že svůj postup prý dodatečně konzultovali s právníkem a byl prý v pořádku. 

Jako by to chtěli zamést

Nestandardní postup úřednice potvrzují i další členové komise.  Místo snahy o prověření prý začala útočit na kolegy, kteří ji na událost upozornili.

"Arogantně nastoupila s tím, že ta stížnost je neúplná, že chybí jméno, a že když si ta paní nestěžovala, je ta stížnost vlastně zbytečná," popisuje další členka komise Hana Hejková.

"Vůbec nebrala v úvahu to, že ti lidé vůbec nevědí, že byli zneužiti," dodává. A celý výstup Horníkové prý působil spíše jako zastrašování, aby byla stížnost stažena.

Sama Faltysová přiznává jedinou chybu: že si nepoznamenali jméno seniorky, které se to stalo, a do uzavření volebních místností se již do domova nestihli vrátit a doplnit je. "Když se to člověk snaží dělat poctivě, tak se vystavuje riziku, že ho někdo obviní z nezákonného jednání," podotkla.

Mluvčí městské části Jan Charvát tvrdí, že se stížností zabývají – nicméně stojí za vedoucí občanskosprávního odboru Horníkovou. Stížnost je prý nekonkrétní. "Nebyly předloženy žádné důkazy o tom, že by dotyčné osobě někdo lístek záměrně upravil," uvádí.

"Jedná se o pouhé tvrzení dvou členů komise, kteří navíc vážným způsobem sami porušili volební zákon," dodává.  

Jednu stížnost už soud řeší

Soud může stížnost na volby přijímat až poté, co Státní volební komise oficiálně potvrdí výsledky. Přesto už jednu nesrovnalost na Praze 10 řeší. Podala ji TOP 09 kvůli průběhu nedávných doplňovacích senátních voleb, kdy kandidátka Renata Sabongui neprošla o pouhých pět hlasů do druhého kola; nakonec zde vyhrála současná místostarostka za zelené Ivana Cabrnochová.

Až prakticky do konce sčítání totiž byla Sabonqui na postupovém místě, zvrátil to až poslední okrsek, kde získala pouze dva hlasy, zatímco její konkurentky Jana Dušková a Ivana Cabrnochová 29, respektive 32 hlasů.

"Byl to okrsek, kde naše kandidátka vedla intenzivní kampaň a dřív jsme tam dosahovali velmi dobrých výsledků," říká manažer TOP 09 Jaroslav Poláček. A strana si podle něj kvůli tomu nechala udělat posudek renomovaného statistika, který potvrdil, že výsledek je velice pochybný a nepravděpodobný, i vzhledem k tomu, že zde TOP 09 dříve získávala násobně víc hlasů.

TOP 09 již jednou přesvědčila soud, aby nechal přepočítat hlasy - a to na Praze 6. V roce 2010 prohrál její kandidát na senátora Bedřich Moldan s Petrem Bratským z ODS o pouhých 70 hlasů. Po novém přepočtu se potvrdily chyby, ale ne takové, aby připravily Bratského o křeslo. Jen se jeho náskok ztenčil na 59 hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy