Vláda schválila rozpočet se schodkem 60 miliard. Podle opozice je rozhazovačný

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 21. 9. 2016 13:36
Členové vlády schválili ve středu po poledni rozpočet pro rok 2017, který počítá se schodkem šedesát miliard korun. Ministři vzhledem k blížícím se volbám pokračovali v rozdávání peněz různým skupinám obyvatel, což opozice kritizovala, podle Jana Skopečka z ODS vláda zavádí "agrosocialismus. Předsedové koaličních stran se kritice brání a hájí se tím, že poslali peníze na řadu důležitých věcí.
Foto: Jiří Koťátko / Economia

Praha – Státní rozpočet na příští rok se schodkem 60 miliard korun schválila ve středu vláda. Informovali o tom ministři na sociálních sítích. Podle opozice je kabinet před volbami příliš rozhazovačný.

I když do Vánoc chybí ještě čtvrt roku, kabinet se rozhodl, že své "dárky" rozdá několik dní před krajskými a senátními volbami, které proběhnou druhý říjnový víkend. Ministři kromě hlasování o rozpočtu rozesílali zprávy voličům přes sociální sítě. A v nich se nezapomněli pochlubit, kolik peněz se ještě pro jejich resort podařilo získat.

"Vláda schválila návrh rozpočtu. Prioritou jsou bezpečnost a obrana, zvýšení penzí, zvýšení platů ve zdravotnictví a školství a věda a výzkum," oznámil na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Platy učitelů už od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou mzdy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22 tisícům vojáků. Důchody by pak podle středečního rozhodnutí vlády od příštího roku měly stoupnout průměrně o 308 korun měsíčně.

"Kompromisní dohoda ze schůzky s ministrem financí k rozpočtu: 420 milionů navíc na investice do posílení bezpečnosti našich občanů," začal ráno psaní ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s tím, že dohodl také 100 milionů pro dobrovolné hasiče.

Postupně se přidávali další ministři, jako poslední psal před hlasováním ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). "Vyjednali jsme dnes na vládě navýšení o dalších 100 milionů pro živé umění," oznamoval.  

O několik minut později už hlásila do světa ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) odhlasování rozpočtu. "Vláda schválila rozpočet! Dobrá zpráva pro české školství. Rozpočet navýšen o více jak 3 miliardy oproti loňskému roku," radovala se.

Vzápětí se ozval ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se svěřoval se svým názorem na poslední dění kolem rozpočtu. "Byla to makačka. Snažil jsem se vyhovět všem rozumným požadavkům," podotkl a hned se chlubil tím, že důchody stoupnou nejvíce za trvání vlády. "Dobrovolní hasiči 750 milionů, obrana 52,5 miliardy. Všechny připravené stavby mají peníze. Platy rostou všem, nejvíc zdravotníkům a učitelům," pokračoval Babiš.

Je to agrosocialismus, stěžuje si opozice

Štědrost rozpočtu ostře kritizovala opoziční TOP 09, podle níž je nezodpovědné zatěžovat státní kasu v době růstu tak vysokým schodkem. "Výrazně zhoršit strukturální deficit v době růstu, to každý nedokáže," napsal na Twitteru předseda strany Miroslav Kalousek.

"Za tři roky dokázala vláda zvýšit výdaje o neuvěřitelných 132 miliard korun. Navíc vláda návrhem rozpočtu na rok 2017 zhoršuje strukturální deficit, což je v době růstu rozpočtový zločin," řekl Aktuálně.cz Kalousek, podle kterého je rozpočtu méně peněz na investice než investovaly vlády v letech 2010 až 2012 v době velké ekonomické krize.

"Hlavními prioritami vlády jsou platy státních úředníků," stěžuje si šéf TOP 09 s tím, že za více jak tři roky nabrala vláda přes 30 tisíc státních zaměstnanců, aniž by to bylo vidět na efektivitě státu. 

Podle předsedy ODS Petra Fialy si vláda neváží úsilí aktivních a pracovitých občanů. "Místo toho přijímá tisíce nových státních zaměstnanců a zvyšuje sociální dávky," uvedl Fiala.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček po schválení rozpočtu sdělil, že vláda zavádí nový ekonomický systém "agrosocialismus". "Ten se vyznačuje tím, že stát bobtná, setrvale rostou jeho výdaje směřující nikoliv do investic, ale do sociálního systému nebo na dotace vybraným velkým korporacím," prohlásil Skopeček.

Na živnostníky je naopak podle něj uvalována nepřiměřená administrativa kombinovaná se šmírováním formou EET, kontrolním hlášením a majetkovým přiznáním. "Aby byli všichni svobodní a aktivní lidé pod neustálou kontrolou agrosocialistického státu," dodal Skopeček.

 

Právě se děje

Další zprávy