Chovanec posílí ochranu hranic s Německem. Za schvalování terorismu má hrozit až 12 let

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 7. 2016 14:22
Kabinet Bohuslava Sobotky hodlá posilovat ochranu Česka před projevy terorismu. Jeho ministři na středeční jednání přinesli hned několik návrhů. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce, aby za schvalování terorismu hrozily až dvanáctileté tresty. A šéf resortu vnitra Milan Chovanec plánuje lepší spolupráci policie s pořadateli kulturních akcí a majiteli velkých obchodních center. Policie je podle něj připravena nakoupit bezpečnostní rámy, které by se používaly na větších kulturních akcích. Vedou ho k tomu právě teroristické útoky v evropských zemích, které se často odehrávaly na těchto místech.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha- Policie podle ministra vnitra Milana Chovance posílí ochranu hranic s Německem. "Chceme začít zvyšovat systém ochrany české hranice. Chceme monitorovat, co se na hranici děje, nejen na česko-rakouské, česko-slovenské kvůli migraci, ale už i na česko-německé," oznámil Chovanec poté, co na jednání vlády představil plán na ochranu Čechů před teroristickými útoky.

Z vyjádření německých politiků podle Chovance vyplývá, že k nám touto cestou mohou začít proudit neúspěšní žadatelé o azyl. "Může dojít k vyhoštění neúspěšných žadatelů z Německa a je vážná obava, že by se mohli pokusit překračovat nelegálně hranice do okolních zemí," dodal Chovanec.

Kromě ochrany hranic také chce, aby policisté začali spolupracovat s pořadateli kulturních akcí a majiteli supermarketů. Mají jim například předávat zkušenosti nebo pomáhat s výcvikem soukromých ochranek. Na ministerstvu kvůli tomu vznkikne speciální metodický tým.

"Přicházíme s nabídkou metodiky na ochranu těchto akcí. Podobně už spolupracujeme třeba s majiteli fotbalových klubů. Policie bude muset převzít větší míru zodpovědnosti i za některé kulturní akce, ačkoli jsou soukromé," uvedl Chovanec.

Policie je podle něj připravena i nakoupit vybavení - například mobilní bezpečnostní rámy. Ty jsou primárně určené pro kulturní akce. "Nerad bych se dočkal toho, aby byly i v supermarketech, to by obtěžovalo zákazníky. Ale uvidíme, jak se bude vyvíjet situace," dodal Chovanec.

Za schvalování terorismu až 12 let

Opatření, která policie stihne letos, se zaplatí z rezerv ministerstva vnitra. "Ta čísla zatím nebudou astronomická. V příštích letech uvidíme, jak se bude situace vyvíjet a jaké budou požadavky pořadatelů akcí. U supermarketů, které jsou ziskové, ale předpokládám, že si opatření zaplatí samy," uzavřel Chovanec.

Vláda včera schválila i další protiterostické opatření - novelu trestního zákoníku z pera ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO. Za schvalování teroristických útoků má nově hrozit až dvanáct let ve vězení. Vláda schválila návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Dosud za schvalování terorismu na veřejnosti nebo na sociálních sítích hrozil maximálně rok.

Podle ministra Pelikána jde ale o velmi nebezpečné jednání, které vyžaduje přísnou sankci. "Teroristé jsou často lidé, kteří jsou vyšinutí a podlehnou nějaké propagandě, která spočívá právě ve velebení těch předchozích činů," myslí si Pelikán.

Podle něj přesně tímto způsobem postupuje Islámský stát, který sám většinu útoků neorganizuje, ale ke všem se rychle přihlásí. "Je patrné, že část útoků se děje i kvůli tomu," myslí si ministr.

Pokud zákon projde Sněmovnou, propagace a financování teroristického útoku se nově stanou samostatným trestným činem, za který bude možné uložit až 12 let odnětí svobody nebo propadnutí majetku. Na seznam trestných činů přibude i vyhrožování teroristickým trestným činem a účast na teroristické skupině.

V Česku i nadále platí první ze čtyř stupňů ohrožení, takzvaná bdělost. Zpravodajská skupina, kam patří zástupci bezpečnostních a zpravodajských služeb, se ani po nedávných teroristických útocích ve světě nerozhodla stupeň zvýšit. Na frekventovaných místech i nadále zůstávají posílené policejní hlídky.

 

Právě se děje

Další zprávy