Vláda nerozhodla, co s majetkem, jehož původ se neprokáže

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2014 21:12
Kabinet měl vybrat ze dvou variant, které předložilo ministerstvo financí, jednání ale odložil.
Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.
Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda ve středu odložila rozhodnutí o způsobu nakládání s majetkem, jehož zákonné nabytí nejsou jeho majitelé schopni prokázat.

Na brífinku po jednání vlády to uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

"Majetkové přiznání a prokazování majetku je procedura, které se pravicové vlády léta bránily, přesto že jde o nástroj používaný v celé řadě zemí," řekl Dienstbier. Současná vláda jej naopak považuje za nástroj v boji proti korupci, organizovanému zločinu a obcházení daňových předpisů, dodal.

Kabinet měl vybrat ze dvou variant, které předložilo ministerstvo financí. To na základě analýzy preferuje v případě prokazování původu majetku a jeho případného zabavení využití zvláštních soudních řízení. Další možností je využití daňového řízení. Na základě varianty, kterou vláda vybere, MF připraví návrh zákona, který předloží do připomínkového řízení.

"K prověřování původu majetku a jeho odčerpávání lze přistoupit v principu dvěma základními cestami - soudní nebo daňovou. Přitom není vyloučena i kombinace obou variant," uvádí předkládací materiál.

MF preferuje zvláštní soudní řízení a upozorňuje, že je i v tomto případě klíčové zapojení finanční správy a celníků. Ti by měli získávat údaje, které by ukazovaly na to, že daná osoba má majetek nelegálního původu.

Zvláštní soudní řízení by podle MF umožnilo, aby konfiskace majetku byla využita v případě, že určitý majetek pochází z nelegálních zdrojů. Konfiskace by se týkala majetku, u něhož soud shledá určitou pravděpodobnost ohledně nezákonnosti jeho původu.

V případě tzv. daňového mechanismu by byly zdaněny příjmy z majetku, který naplní zákonem stanovená kritéria. Problémem ale pode úřadu je, že v takovém řízení by nebyl zabaven nelegální majetek.

"Zdanění ze své podstaty nemá sankční ani reparační charakter a nemůže sloužit k úplnému odčerpání nezákonného majetku, ale pouze ke zdanění příjmů, které nebyly prokázány jako zdaněné," uvedlo MF.

Alternativou by mohla být určitá forma zdanění majetku nebo životního stylu. "To však s ohledem na svou povahu nedokáže naplnit sledovaný cíl," dodal úřad.

Podle Dienstbiera bude kabinet v jednání pokračovat na příštím zasedání. Diskuse podle něj není jednoduchá, protože parametry připravovaného zákona se pohybují v oblasti, kde by mohly narážet na mantinely ústavnosti. Vláda podle něj dělá vše proto, aby budoucí zákon nebyl v konfliktu s ústavou a nehrozilo, že by jej Ústavní soud zrušil

Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.

 

Právě se děje

Další zprávy