Vláda chce obnovit vztahy s Čínou, návštěvy zahájí Zaorálek

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 4. 2014 20:40
Delegace vyrazí do Číny v neděli a jejím úkolem je především zahájit dialog. Následovat by tak měly i cesty dalších ministrů, premiéra nebo prezidenta Miloše Zemana.
Ministr Lubomír Zaorálek.
Ministr Lubomír Zaorálek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda chce výrazně zlepšit vztahy mezi Českou republikou a Čínou, vidí v nich šanci pro české hospodářství, nebude proto kritizovat Čínu kvůli okupaci Tibetu.

Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle předsedy opoziční TOP 09 a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vláda vyměnila ochranu lidských práv za peníze.

Vláda ČSSD, ANO a lidovců schválila zahraniční cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, která by měla být jednou z mnoha. Následovat by tak měly i cesty dalších ministrů, premiéra nebo prezidenta Miloše Zemana. Tématem první schůzky by měly být kromě navázání vztahů například investice čínské strany v Česku, plánovaná výstavba čínského technologického parku nebo zahájení přímé letecké linky mezi oběma státy. Kromě toho také Česko končí s kritikou Číny kvůli Tibetu.

Celá delegace odletí do Pekingu v neděli večer a zdrží se na tři dny. Zaorálek se sejde s čínským ministrem zahraničí, místopředsedou vlády a ministrem zahraničního obchodu, ale také s ředitelem centrály cestovního ruchu. Český ministr zahraničí byl naposledy v Číně před 15 lety.

Proti zájmu České republiky

Podle premiéra Bohuslava Sobotky Česká republika ve vztazích s Čínou zaspala. "Snad doženeme ono zpoždění a hendikep, který v rámci EU máme, protože nám v rámci vztahů s Čínou ujel vlak," vysvětlil.

Česká republika se tak podle něj v posledních letech chovala v rozporu se zájmy České republiky i většinou evropských států, které spolupráci s hospodářským gigantem navázaly.

Snad doženeme ono zpoždění a hendikep, který v rámci EU máme, protože nám v rámci vztahů s Čínou ujel vlak.

Bohuslav Sobotka

Na vině podle něj je mimo jiné přátelství prezidenta Václava Havla s dalajlamou nebo postoj Topolánkovy vlády. Česko podle Sobotky ovšem nyní chce postupovat stejně jako zbytek EU.

"Tato společná evropská politika vůči Číně mimo jiné zahrnuje akceptování politiky jedné Číny, otázky neoddělitelnosti Tibetu a podle Charty OSN také princip nevměšování se do vnitřních záležitostí Číny," řekl Sobotka.

V rámci politiky jednotné Číny Peking odsuzuje separatistické tendence některých svých částí. "A také platí, že jestliže Česká republika dlouhodobě respektuje územní celistvost Číny, logicky nemůžeme uznávat tibetskou exilovou vládu," řekl dnes Sobotka.

Zaorálek: Na vztazích s Čínou jsme se shodli

Ministr zahraničí svou cestu označuje za přelomovou. Vztahy obou zemí podle něj byly zmražené a neexistovaly pořádné politické kontakty. Vládu v Pekingu přitom nelze ignorovat, neboť Čína bude do 15 let zemí s největším HDP na světě, řekl Zaorálek.

"Ta cesta je výsledkem dlouhodobé práce, už v opozici jsme se o ni snažili, pomáhali jsme při jednání vládě Petra Nečase i Jiřího Rusnoka," vysvětlil.

Čína je gigant, kterého nemůžeme ignorovat, vysvětluje premiér (ilustrační foto).
Čína je gigant, kterého nemůžeme ignorovat, vysvětluje premiér (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Témata pro první schůzku jsou již podle něj víceméně daná. Česká republika má podle něj zájem o diskusi o vzájemných investicích, podpoře exportu, leteckého průmyslu, energetiky, vědy nebo zemědělství.

"Zajímavé jsou také čínské investice, to by bylo tématem už mého prvního jednání," dodal ministr s tím, že čínská strana uvažuje o vytvoření nového technologického parku. Ve hře je podle něj Moravskoslezský kraj.

 

Právě se děje

Další zprávy