Rodičovská poštvala zklamané rodiče proti vládě. Maláčová pod tlakem otáčí

Jakub Heller Jakub Heller
19. 3. 2019 18:35
Sociální účty ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) i premiéra Andreje Babiše (ANO) zaplavily stovky příspěvků rozhořčených rodičů. Ti v nich reagují na rozhodnutí koaliční rady, ze kterého vyplývá, že zvýšení rodičovského příspěvku z dnešních 220 tisíc na 300 tisíc se bude týkat jen dětí narozených po 1. lednu 2020. Maláčová přitom v listopadu slíbila, že na 80 tisíc navíc dosáhnou všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Ministryně na kritiku reagovala prohlášením, že ještě původní slib prosadí.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). | Foto: Lukáš Bíba

"Včerejší výsledek koaliční rady je pro mě začátek, nikoliv konec jednání. Ani já, ani ČSSD jsme nikoho nehodili přes palubu. Ano, zatím jsme se dohodli na zvýšení rodičáku na 300 tisíc pro děti narozené od 1. 1. 2020. Ale to neznamená, že jsem rezignovala a už nebudu chtít, aby na vyšší rodičovský příspěvek dosáhli i ti, kteří mají dítě do 4 let věku," uvedla v reakci na rozhořčení rodičů Maláčová.

Původní slib Maláčové podle ministryně zablokovalo hnutí ANO. ČSSD ho totiž nedokázala přesvědčit, aby vláda současně zvýšila důchody o 900 korun (ANO navrhovalo jen 750 korun), zavedla zálohované výživné a zároveň vztáhla vyšší rodičovský příspěvek i na děti do čtyř let. Právě větší změnu pravidel pro přiznání rodičovského příspěvku ČSSD ve vyjednávání obětovala pro prosazení zbylých dvou opatření.

Za to si sociální demokraté vysloužili kritiku, že opustili rodiny na úkor důchodců. "Nikoho jsem neopustila, už vůbec ne rodiny s malými dětmi," uvedla k tomu Maláčová a dodala, že rozhodnutí koaliční rady respektuje, ale chápe jej jako problém nedostatku peněz. "Já ty peníze budu hledat! Je březen a rozpočet státu na příští rok se teprve začíná tvořit," dodala Maláčová.

Vláda podle ní potřebuje osm miliard a jedním ze způsobů, jak by je mohla získat, je vyšší zdanění bank. S tím ale nesouhlasí právě hnutí ANO, které včerejší dohodu o zvýšení rodičovského příspěvku považuje za definitivní.

Mnoho rodin se však už na vidinu vyššího rodičovského příspěvku začalo těšit a změna plánu v nich vyvolává pocity zklamání, o které se neváhají na sociálních sítích podělit. 

Cílem kritiky se stal i premiér Andrej Babiš, když se na Facebooku pochlubil dalším ze závěrů koaliční rady - tedy se zmíněným navýšením důchodů o 900 korun. 

To však byla pro rodiče jen slabá útěcha. "Jsem maminka prvním rokem na mateřské, před několika měsíci jsem si volila výši rodičovského příspěvku, a jelikož proběhla zpráva, a to několikrát, že navýšení se bude týkat i dětí, které nebudou v roce 2020 starší čtyř let, tak jsem zvolila variantu na dva roky. Počítala jsem tak, že si rodičovskou dovolenou protáhnu na 3 roky. Teď bude muset malá ve 2 letech do školky. Děkuji, již Vás volit nebudu," píše premiérovi například Jaroslava S.

Další diskutující nechápou, proč se navýšení důchodů týká důchodců plošně, zatímco rodiče, jejichž rodina se rozrostla letos, mají být v nevýhodě proti těm, kdo si potomka pořídí až v příštím roce. 

"Je mi z vás na zvracení. Jak můžete sebrat těm dětem peníze? Jaký rozdíl je v dětech narozených v roce 2018 a 2019 oproti těm v roce 2020? Ale tak aspoň že důchodcům jste přidali, aby vás měl kdo volit," píše Petra Š.

Další lidé ale upozorňují na závist, která podle nich z řady příspěvků čiší. "Při čtení komentářů je mi smutno. Jak mladí, zdraví, schopní vydělávat peníze závidí důchodcům 900 korun. Někteří mají takové důchody jak ženy na mateřské. My na děti braly mateřské dávky půl roku a potom nic. Vychovali jsme je bez toho, aby nám něco dával stát. Mladí jsou dnes rozmazlení a sobečtí," uvedla Dagmar T. 

 

Právě se děje

Další zprávy