Vitásková: ERÚ chtějí ovládnout zájmové skupiny

Domácí Karel Hrubeš Domácí, Karel Hrubeš
Aktualizováno 4. 3. 2014 15:59
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu kritizuje pozměňovací návrh k energetickému zákonu.
Alena Vitásková.
Alena Vitásková. | Foto: ČTK

Praha - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková se ostře ohradila proti pozměňovacímu návrhu k energetickému zákonu, který předložil poslanec Milan Urban (ČSSD).

Tvrdí, že se pomocí něj snaží zájmové skupiny o ovládnutí úřadu a o destabilizaci energetického trhu v České republice. Má prý také přesvědčivé důkazy o tom, že ji Urban vydíral.

Posílá proto premiérovi Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis, ve kterém ho žádá o nápravu celé situace.

Vitásková se domnívá, že snahou Urbana není zájem o lepší funkčnost energetického trhu a rovných podmínek pro všechny jeho účastníky. "Je to pouze další pokus jak mě dostat z pozice předsedkyně ERÚ. Nevychází celá dlouhá řada pokusů, tak změníme zákon," napsala Vitásková v dopise.

Úřad podle ní už třetí rok čelí pokusům o její odvolání, snaze o ovlivňování rozhodnutí ERÚ a okleštění kompetencí úřadu. "Přímý útok, pokus o jeho destabilizaci pravděpodobně již dohodnutou skupinou, byl učiněn 26. února poslancem Milanem Urbanem," vysvětluje Vitásková.

Jeho návrh prý ohrožuje nezávislost ERÚ a není v souladu s evropskou legislativou. "Je to návrh s dopadem na celý energetický zákon, a to bez jakékoli diskuse a se snahou obejít standardní připomínkové řízení. Vše dělá tajně bez našeho vědomí a bez vyhodnocení dopadu této změny," dodala.

Vydírání biometanem

Vitásková tvrdí, že by byl předem daný scénář, jak ERÚ ovládnou specifické zájmové skupiny. Umožnit by to mělo například zavedení pětičlenného kolektivního vedení, kdy by radní po roce rotovali ve funkci předsedy rady. Urbana přitom označila za "vazala zájmových skupin".

Urban sdělil ČTK, že návrh na zřízení rady ERÚ považuje za naprosto standardní. Podle něj odpovídá zvyklostem v Českém telekomunikačním úřadu (ČTÚ), kde rada existuje již mnoho let.

Podle Urbana má jeho návrh vést k tomu, aby ERÚ fungoval profesionálně, nezávisle a transparentně. Reakce Vitáskové jsou podle něj účelové a nesvědčí o její profesionalitě. Urban také upozornil, že návrh do Sněmovny již jednou předložil. Připravoval ho ještě před nástupem Vitáskové do čela ERÚ.

"Je to návrh, o kterém se diskutuje minimálně tři čtyři roky," dodal Urban. Hospodářský výbor sněmovny nyní čeká na stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu k tomuto návrhu. Výbor se tím bude znovu zabývat 18. března.

Ministerstvo průmyslu považuje návrh Urbana na zřízení rady ERÚ za vhodný krok k posílení profesionality i nezávislosti ERÚ jako celku.

"Případné zřízení Rady podle názoru MPO nesníží nezávislost ERÚ, ale stabilizuje činnost regulátora a zajistí kontinuitu výkonu regulace na delší období, než je jedno funkční období jeho vedení," uvedl ředitel energetické sekce ministerstva Pavel Gebauer.

Dodal, že MPO ale považuje za vhodné diskutovat o časovém účinku takového opatření i o organizaci navrhované Rady. Podrobnější stanovisko zašle nejdříve Hospodářskému výboru Sněmovny.

Milan Urban
Milan Urban | Foto: Ludvík Hradilek

Vitásková také upozornila na to, že ji měl Urban vydírat. "Máme konkrétní a nezpochybnitelný důkaz, že pan Urban podmínil podporu biometanu tím, že nebude tlačit na zřízení rady ERÚ," dodala.

Vitásková upozornila na zájem Urbana v oblasti biometanu jako nového obnovitelného zdroje podporovaného z veřejných peněz, což se mu nepodařilo prosadit. "S tímto ´zájmem´ může souviset i připravovaná regulace vodního hospodářství nezávislým regulátorem, ke které jsme připravili v uplynulých týdnech možný harmonogram postupu a náš zájem se tohoto úkolu ujmout," uvedla šéfka ERÚ.

Urban ale všechna nařčení odmítá. "Paní Vitáskové si vážím, beru to tolerantně, zvlášť proto, že je to žena. Nechte rozhodnout Poslaneckou sněmovnu, nenaskakujte na hysterická vyjádření," řekl České televizi Urban.

O střetu zájmů až po vyšetřování

Vitásková se také znovu vyjádřila k úternímu pořadu Reportéři ČT. Ten upozornil na to, že z textu obžaloby Vitáskové v případu solárních elektráren na Chomutovsku vyplývá, že šéfka ERÚ tajně podnikala v oboru, na který dohlíží.

To jí ovšem zakazuje zákon, a podle závěrů policie se tak ocitla ve střetu zájmů. "V žádném střetu zájmů nejsem, ani jsem nikdy nebyla," zopakovala. Podle svých slov ráda vše vysvětlí po ukončení trestního řízení. "Do té doby nechci živit mediální kampaň. Státní zástupce se snaží vše ovlivnit ještě před tím, než vše skončí," dodala.

Vitásková při svém nástupu do funkce sice prodala dvě firmy SMP-Služby a Gazoprojekt Czech, které se zabývají montáží plynovodů, společnosti ale získal její bývalý manžel a snacha, a Vitásková tak stále měla na obě firmy velký vliv.

Protikorupční policie totiž v její e-mailové schránce zajistila žádosti k odsouhlasení plateb obou firem. Předsedkyně ERÚ byla informována také o cash flow - neboli peněžních tocích v obou společnostech, uvedené e-maily jí přitom posílala právě její snacha - Monika Vitásková.

Přitěžující okolnosti

Pro vyšetřovatele však jde pouze o doplňkovou informaci. "Jedná se o případné přitěžující okolnosti. Není to tedy podstata věci – tou je stav elektráren, a zda se kolem nich podvádělo, tyto informace byly zjištěny jako v jistém smyslu vedlejší produkt při zkoumání obsahu mailové schránky Vitáskové," řekl deníku Aktuálně.cz zdroj blízký vyšetřování solárních podvodů.

Vitásková dlouhodobě tvrdí, že případ, ve kterém je obviněna, je účelovou snahou fotovoltaické mafie o její likvidaci. "Obsah těchto mailů je policii a státnímu zástupci znám téměř rok a půl a je tím vyloučeno, že by se jednalo o spiknutí," odmítá tvrzení Vitáskové zdroj redakce.

Zatímco pro soudní proces s Vitáskovou jsou informace o jejím skrytém podnikání jen doplňujícím důkazem, pro její další setrvání v čele ERÚ mohou být klíčové.

O jejím odvolání však může rozhodnout pouze prezident. "Zda prezidentská kancelář využije práva nahlédnout do trestního spisu, kde by se s uvedenými informacemi seznámila, nevíme," uvedl zdroj Aktuálně.cz.

"V průběhu vyšetřování se Kancelář prezidenta republiky nechce do tohoto případu vměšovat. Počkáme na rozhodnutí nezávislého soudu," uvedl mluvčí kanceláře Jiří Ovčáček.

 

Právě se děje

Další zprávy