Vitáskovou poslal soud na 8,5 roku do vězení, porušila zákon v kauze solárních elektráren

Domácí Domácí
22. 2. 2016 13:16
Soud uznal vinnou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou v případu nezákonného vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Za vytvoření podmínek k vydání licencí má jít na 8,5 roku do vězení. Za 20 let odběru energie z těchto solárních elektráren by mohly státu vzniknout škody dvě miliardy korun. Soud uznal vinu i u dalších devíti obžalovaných. Udělil jim tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 let vězení a také milionové pokuty. Majitelé elektráren bratři Zemkovi dostali trest 7,5 roku vězení a úhradu škody 7,7 milionu korun. Rozsudek není pravomocný.
Alena Vitásková u soudu
Alena Vitásková u soudu | Foto: ČTK

Brno - Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková je podle Krajského soudu v Brně vinna v případu nezákonného udělení licencí dvěma největším solárním elektrárnám na Chomutovsku. Za vytvoření podmínek k vydání licencí má jít na 8,5 roku do vězení. Vitásková se proti rozsudku odvolala, na funkci nehodlá v žádném případě rezignovat.

"Jak jsem již mnohokrát sdělila, využiji všechny prostředky, abych se očistila. V žádném případě nehodlám rezignovat, budu dál bojovat," uvedla Vitásková.

Soudce Aleš Novotný uznal vinu i u dalších devíti obžalovaných. Udělil jim tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 let vězení a také milionové pokuty. Rozsudek není pravomocný.

Podle žalobce Radka Mezlíka vznikla státu škoda 300 milionů, kvůli licenci s platností na 20 let by ale mohla vyšplhat až ke dvěma miliardám korun. Vitásková k soudu stejně jako další čtyři obžalovaní nedorazila, už dříve ale pochybení odmítla.

V případu šlo o elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z group steel holding. Oba bratři dostali u krajského soudu trest 7,5 roku vězení a také musí uhradit škodu 7,7 milionu korun. Pokud ji nezaplatí včas, trest se jim zvýší o další dva roky.

K jednání se jako divák dostavil se svými syny otec bratrů Zemků - podnikatel Zdeněk Zemek starší. Oba jeho synové i technici, kteří jim údajně pomohli vytvořit falešné doklady pro udělení licencí, před odchodem z jednací síně popřeli, že by postupovali nezákonně.

Soudce Novotný uvedl, že elektrárny obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít.

Stejně jako Vitásková dostala 8,5 roku i tehdejší ředitelka odboru licencí ERÚ Michaela Schneiderová, k tomu má na 10 let zakázanou činnost. Revizní technik Vladimír Čimpera, který obě solární elektrárny označil za bezpečné ještě před jejich dokončením, dostal přes pět let a byla mu zakázaná činnost na 8 let.

Soud odmítl jako nepravdivé všechny námitky bratrů Zemků a ostatních, že o ničem nevěděli. Podle soudce vše nasvědčuje tomu, že všichni obžalovaní věděli, co se děje, jaká škoda tím vznikne a co pro to dělají.

Silvestrovské licence

Elektrárny dostaly licence předčasně 31. prosince 2010, tedy jen pár hodin před tím, než se zásadně změnily výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Cena 12 150 korun za megawatthodinu dodanou do veřejné sítě se od ledna 2011 snížila na 5500 korun. Částka byla garantovaná na 20 let.

Elektrárny přitom ještě nebyly dokončené. Při první kontrole pracovníků ERÚ před Vánocemi 2010 kvůli tomu licence nezískaly. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010.

Vitásková nastoupila do úřadu až v létě 2011, tedy více než sedm měsíců po udělení licence. Nebyla proto obviněná z jejího udělení, ale z údajného zásahu do jejího prověřování. Spolu se Schneiderovou podle žalobce zneužila své pravomoci.

Dalších osm lidí čelilo obžalobě z podvodu. Vitáskové navrhoval žalobce vzhledem k možným miliardovým škodám devítiletý trest ve vězení s ostrahou. Pro Schneiderovou požadoval až deset let, pro bratry Zemkovy 7,5 roku a pro techniky, kteří vypracovali revizní zprávy k elektrárnám, tresty od tří let.

Prezident Miloš Zeman kauzu nechce komentovat, dokud nebude rozsudek pravomocný. "Pan prezident vyčká pravomocného rozhodnutí soudu," uvedl Ovčáček na dotaz, co Zeman říká na verdikt soudu a zda stále za Vitáskovou stojí.

V minulosti ji prezident několikrát podpořil ve sporu o to, zda spadá pod služební zákon. Takový výklad prosazuje ministerstvo vnitra. Jejím služebním orgánem by tak byla vláda, a Vitásková by proto musela složit služební slib. Předsedkyně ERÚ takovou interpretaci odmítá a má za to, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident.

V případě pravomocného rozsudku ale Vitásková v čele ERÚ skončí, a to bez ohledu na současný spor o to, jestli jako předsedkyně ERÚ spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.

Analytici a oborové asociace se shodují na tom, že by Vitásková měla z funkce odstoupit. "Už ve chvíli, kdy ji někdo obvinil, měla z morálního hlediska odstoupit. Nyní již je pět nebo deset minut po dvanácté," řekl výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule. Také Solární aliance se domnívá, že by měla na funkci rezignovat

Ministerstvo průmyslu jsme o problémech s notifikací od EK informovali, je to jejich odpovědnost, hrozí ale vracení dotací, říká šéfka ERÚ Vitásková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy