Víc než půlka autobazarů šidí, zjistili kontroloři. VW měl stočený tachometr o 127 tisíc kilometrů

Petr Koděra Michal Polák Petr Koděra, Michal Polák
Aktualizováno 14. 1. 2016 23:05
Kontroloři z České obchodní inspekce (ČOI) v roce 2015 provedli celkem 115 kontrol autobazarů a více jak polovina z nich odhalila šizení zákazníků a porušování právních přepisů. Nejoblíbenější jsou tradičně podvody s tachometry. Smutným rekordmanem se stal Volkswagen Passat, u kterého kontroloři odhalili stočení tachometru o 127 tisíc kilometrů. Podle šéfa ČOI Mojmíra Bezecného většina správních řízení zatím nebyla ukončena. Za delikty z roku 2014 prodejci ojetých aut zaplatili pokuty za více než 1,7 milionu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Jeden z českých autobazarů loni nabízel starší Volkswagen Passat s tím, že má najeto 193 tisíc kilometrů. Kontrolorům z České obchodní inspekce se ale údaj nezdál. Nechali proto prověřit tachometr u soudního znalce a nestačili se divit: vůz měl ve skutečnosti najeto minimálně o 127 tisíc kilometrů víc.

Jde o nejkřiklavější příklad podvodů s ojetinami z loňského roku, během něhož inspektoři zkontrolovali přes stovku autobazarů a zjistili, že klienty šidí víc než polovina z nich.

Inspekce už proto s nimi zahájila správní řízení. Podle šéfa ČOI Mojmíra Bezecného však zatím nebyla většina správních řízení ukončena, a nelze proto předjímat celkovou výši pokut. Nepoctivým prodejcům hrozí sankce v řádu milionů korun.

"Spotřebitelům na základě zkušeností z kontrol doporučuji, aby si k výběru ojetého vozu přizvali znalce v oboru. Vyhnou se tak zklamání z nevýhodné koupě a také případným následným komplikacím, neboť někteří prodejci odmítají zákonem stanovenou odpovědnost za vady zakoupeného vozu," řekl Mojmír Bezecný.

Ministr slibuje změnu zákona

Ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka výsledky kontrol příliš nepotěšily, a proto plánuje, že proti nepoctivcům zasáhne změnou zákona.

"Podvodníci stáčející tachometry jsou nepoučitelní a dělají to ve velkém měřítku. Budu trvat na tom, aby se stáčení tachometrů stalo trestným činem. Trestná by ale samozřejmě měla být i samotná nabídka takového jednání," řekl Mládek.

Kontroloři v loňském roce provedli celkem 115 kontrol. Porušení právních předpisů se prokázalo v celkem 65 případech. Nejhůře dopadl Zlínský a Jihomoravský kraj, kde šizení zákazníků odhalili během 13 ze 16 kontrol. Nejlepší situace je pak v Jihočeském kraji a na Vysočině, kde porušení zákona odhalilo 8 kontrol z celkových jednadvaceti.

Většina loňských hříšníků kvůli dlouhému čekání na znalecké posudky obdrží pokuty až v roce 2016. Prodejci ojetých aut v roce 2015 zaplatili pokuty za více než 1,7 milionu korun. Větší část z nich ale pocházela za delikty ještě z roku 2014.

Pokuta není všemocná, při extrémní pokutě se firmě vyplatí zmizet a vybudovat firmu novou pod jiným názvem, říká šéf České obchodní inspekce Mojmír Bezecný. Stát podle něj vede se "šmejdy" nerovný boj | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy