Veřejný věcný sen se splnil, strana dál zůstává tajemná

Martina Machová Martina Machová
30. 5. 2010 18:00
Požaduje transparentnost, ale jen někde
Oslava volebních zisků, květen 2010.
Oslava volebních zisků, květen 2010. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Sen Věcí veřejných se splnil. Z regionální partaje, která začínala na Praze 1, se stala parlamentní strana se čtyřiadvaceti poslanci.

Kolem nováčka letošních voleb ovšem zůstává dál velké množství neznámých. Kdo skutečně jsou jeho kandidáti a co od nich čekat, neřekl ani den strávený v jejich volebním štábu. Potvrdil totiž rozpor mezi otevřeností, kterou Věci veřejné deklarují, a jejím skutečným pojímáním, které občas skřípe.

Na rozdíl od ostatních volebních štábů totiž jejich lídři strávili den včetně následujících oslav odděleně od novinářů. Emoce z famózního vítězství skryla nepřístupná V. I. P. místnost. Přes stráž u dveří prošli jen hosté označení zlatými pásky. Novináři nosili svítivě růžové.

"Vím, že to není ideální, ale prostory to jinak nedovolují," tvrdil výkonný místopředseda Jaroslav Škarka.

A separé je skutečně nepropustné. "Tam nemůžete," zachytil rukou bodyguard reportérku Aktuálně.cz, když se snažila zastihnout jednoho z předních představitelů strany. Zpoza dveří bylo vidět hloučky straníků se skleničkami a slyšet smích.

"Tam je opravdu živo, veselo. Kandidáti se baví, slaví, povídají si," líčí atmosféru zakázané zóny jedna z nejmladších poslankyň, kandidující na Olomoucku, Lenka Andrýsová. Je jí dvacet pět let. Přiznává, že sněmovnu zná zatím jen z pohledu studentky pozorující jednání ze sněmovní galerie pro veřejnost.

Sama září. "Je to velké překvapení. Jsem strašně vděčná za důvěru voličů v Olomouckém kraji. Hodně pro mne znamená, že jsem ve svých rodných vesničkách, v Černotíně, vyhrála. Ve vesnicích, kde jsem vyrůstala, mi lidé dali důvěru," neskrývá nadšení.

Její slova potvrzuje i radostné volání, když je potvrzená zprvu dementovaná zpráva, že Jiří Paroubek opustil vedení sociální demokracie. "Jó!," rezonuje smíchovskou budovou Véčkařské akademie.

Skryté kuloáry

Sama popisuje atmosféru v místnosti pro novináře velice poklidnou. Lidé z "Véček" sem přichází jen na rozhovory, přímé přenosy, popřípadě zapózovat fotografům. PR oddělení se snaží a velice ochotně lídry přivádí.

Co si myslí o paradoxech v otevřenosti strany, například o tajné smlouvě Věcí veřejných? "Já si myslím, že tajná smlouva reflektuje náš etický kodex, který je veřejný. A nemyslím si, že by bylo špatné mít nějakou vnitrostranickou smlouvu," míní Véčkařka.

Ve smlouvě si strana zavazovala své případné poslance k poslušnosti. Pokud by zběhli nebo hlasovali v rozporu s usnesením vedení strany, museli by zaplatit pokutu sedm milionů korun. Středočeskou kandidátku Danielu Göttelová její nepodepsání stálo na poslední chvíli místo na kandidátce.

"Byla to dohoda, na které jsme se domluvili," obhajuje Lenka Andrýsková také volbu, nechat i text smlouvy utajený pod pokutou jednoho milionu. Sama je ve vedení strany.

Pochybnosti pak provází i hospodaření Véčkařů. Strana deklaruje boj proti korupci a klientelizmu, inzerci jí však zajišťuje muž, který stál za pádem Zelených. Stejně jako před čtyřmi lety tehdy Bursíkově strana, pomohl Věcem veřejným mediální magnát Jaromír Soukup.

Jeho agentura jim dala významnou slevu. Podle analýzy společnosti Admosphere zaplatili Véčkaři za reklamu v mediích, na internetu a venkovní reklamě za první čtyři měsíce letošního roku 38,5 milionů korun. Oficiálně přitom hovoří, že za celou kampaň dají "jen" deset milionů korun.

Soukupova sleva

Před Soukupovou "úlitbou" varoval v posledních dnech šíf Zelených Ondřej Liška

"Po volbách v roce 2006 totiž pokládal za samozřejmou věc, že výhodné pronájmy reklamních ploch, které zeleným ve volební kampani zajistil údajně jako sympatizant, pro něj znamenají výsadní možnost ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách v kompetenci resortů řízených Stranou zelených. Když mu bylo vedením strany jednoznačně sděleno, že zelení nehodlají postupovat v zájmu lobbistů, ale svých voličů, byl Jaromír Soukup v šoku," napsal otevřený dopis Johnovi.

Na druhou stranu se mezi novými poslanci objevily i osobnosti, které si získaly sympatie veřejnosti pro svůj kredit a jejichž sesazení vyvolalo vlnu občanské neposlušnosti.

Ústecký lídr, exstarosta severočeského Litvínova Milan Šťovíček, zažil v minulém roce hned několik kotrmelců. Jako dlouholetý člen ODS odsuzoval prorůstání byznysu s politikou na severu Čech. Kritizovaní politici se jej proto zbavili a on od občanských demokratů odešel.

O satisfakci nehovoří. "Neměl jsem nikdy ambice velké politiky. Já jsem vždy chtěl dělat komunální politiku, chtěl dělat Litvínov a to odvolání, které bylo účelové, není nic příjemného. Pro mne to je ale uzavřená záležitost a nechci se k tomu vracet," říká.

Prý jej to zocelilo a do budoucna ukázalo, s kým se napříště obklopovat. Véčkařům prý věří.

 

Právě se děje

Další zprávy