Vedení rozdal vysoké platy, teď Gajdáček v pojišťovně končí

Domácí Veronika Rodriguez Domácí, Veronika Rodriguez
26. 8. 2015 12:40
Po téměř osmi letech se Jaromír Gajdáček rozhodl odejít z vedení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Ve zdravotnictví se dále pohybovat nebude.
Jaromír Gajdáček
Jaromír Gajdáček | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - Jaromír Gajdáček po téměř osmi letech odchází z vedení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Ve funkci končí k 1. říjnu letošního roku.

"Říká se, že v nejlepším se má přestat. Pojišťovnu předám v dobré kondici, prosperující a s přibývajícím počtem klientů. Po sedmnácti letech práce v hornictví a dalších sedmnácti letech ve zdravotnictví se ve třetí třetině své profesionální dráhy chci věnovat novým projektům a aktivitám v zahraničí," komentuje své rozhodnutí Jaromír Gajdáček, který se na ukončení spolupráce dohodl s předsedou Správní rady pojišťovny.

Další uplatnění bude prý mít mimo zdravotnictví. Do jmenování nového ředitele povede pojišťovnu Gajdáčkův statutární zástupce David Kostka. ZPMV má zhruba 1,26 milionu klientů.

Na zářijovém zasedání správní rada oznámí, zda jmenuje nového generálního ředitele, či vyhlásí výběrové řízení na tento post.

Šestapadesátiletý Gajdáček pracoval v pojišťovně od roku 2008. Předtím byl 11 let výkonným ředitelem Svazu zdravotních pojišťoven ČR, kde nyní zastává funkci prezidenta. Je také viceprezidentem Unie zaměstnavatelských svazů.

Vysoké platy pro vedení

Gajdáček se v čele pojišťovny stal několikrát terčem kritiky. Naposledy poté, co Aktuálně.cz zveřejnilo informace o vysokých platech, které si vedení pojišťovny vyplácelo.

Jaromír Gajdáček a jeho dvanáct nejbližších spolupracovníků si v roce 2014 podle účetní závěrky pojišťovny měsíčně vydělali v průměru 315,3 tisíce korun. Což je pro představu dvojnásobek platu prezidenta.

Přemrštěné platy nejsou ale jediným problémem, který musel Gajdáček vysvětlovat. Šéf pojišťovny na sebe dříve upozornil také podezřením ze střetu zájmů nebo několika zakázkami, které obestírají nejasnosti. Jde hlavně o právní služby, prodej majetku nebo obměnu vozového parku.

Dosud například nedokázal uspokojivě vysvětlit, proč zadal dvě zakázky na právní služby svému známému Petrovi Šustkovi. Kritikům přitom smlouva s právníkem za tři miliony korun vadí. Gajdáček ji totiž podepsal i přes to, že si pojišťovna drží celé právní oddělení.

Zakázku Šustkovi přiklepl bez otevřené soutěže. Navíc mu ji zadal jen půl roku poté, co advokát pomohl tehdejší Gajdáčkově partnerce Martině Strnadové – převzal od ní byt i s hypotékou a nechal ji v něm bydlet.

Střet zájmů kvůli prodeji domu

Do střetu zájmů se mohl Gajdáček dostat i v jiném případě - při prodeji lázeňského domu Jupiter v Bechyni. Pojišťovna se ho před dvěma lety zbavila se ztrátou - podle kritiků za něj mohla dostat až dvakrát víc než utržených 15 milionů korun. Dům byl totiž opravený a pojišťovna ho po celou dobu výhodně pronajímala.

Navíc, jen co lázně prodala, začala novému provozovateli platit za ozdravné kúry mnohem vyšší částky. Platby se zvedly až o čtvrtinu.

Novým provozovatelem se přitom stala soukromá firma Rokle, ve které byla tehdy jednatelkou Gajdáčkova přítelkyně Martina Strnadová.

Gajdáčkovo počínání proto kritizoval David Ondráčka z organizace Transparency International nebo Lenka Petráková z Oživení - občanského sdružení, které se také věnuje potírání systémové korupce a nehospodárností ve veřejné správě.

 

Právě se děje

Další zprávy