Platit za hudbu v kadeřnictví je hloupost, říká Valenta. Vadí mu, že je OSA neprůhledná

Michaela Vařeková
22. 9. 2016 18:41
Desítky lidí ve čtvrtek demonstrovaly před sídlem Ochranného svazu autorského proti navýšení poplatků. Na demonstraci vystoupil i senátor Ivo Valenta, který proti jednání svazu vystupuje dlouhodobě. Požaduje lepší dohled nad hospodařením s poplatky, které jsou podle něj v některých případech nesmyslné a neúnosné. Jednání svazu považuje za málo průhledné. Podle Romana Strejčka, předsedy představenstva Ochranného svazu autorského, byla demonstrace předvolební tah a odmítl se k ní vyjádřit.
Senátor Ivo Valenta.
Senátor Ivo Valenta. | Foto: ČTK

Co přesně vám vadí na počínání Ochranného svazu autorského?

Ivo Valenta: Všechno. Ze začátku to byl jejich přístup k folklorním souborům, které mě oslovily asi před rokem a půl. Pomohl jsem jim prosadit do Poslanecké sněmovny novelu, která by je osvobodila od placení neautorských písniček a od složité administrativy.

Snažil jste se vyhovět nějaké vám blízké skupině lidí? 

Impulz přišel ze Slovácka, ze souborů, které tam působí a s nimiž jsem v častém kontaktu. S nimi jsem o problému začal diskutovat a oni sami přišli s tím, že musí platit za neautorské písničky. Začal jsem se tím více zabývat a když jsem postupně začal odkrývat různé aspekty, řekl jsem si, že je to problém, který se musí vyřešit, narovnat. Že jde o téma, které musí takzvaně zvednout ze židle víc lidí. I například to, že by obce měly platit jen za tlampače, ne za odehrané písničky. To je absurdní a nemůže to tak zůstat.

Současné požadavky svazu mě přinutily připravit novelu autorského zákona, kterou jsem rozeslal poslancům a určitě ji doručím i do Senátu. Jde o to, aby prostředky, které svaz rozděluje, měly nějakou veřejnou kontrolu. Ta obrovská částka, která teď má být ještě o padesát procent vyšší, nemůže být v rukou pár lidí, kteří rozhodnou, jakým způsobem a komu ty peníze půjdou. 

O jakou částku jde? 

Dnes je to skoro miliarda. Pominu, že svazu zůstává přes sto milionů pro nějakých dvaadvacet lidí, což je samo o sobě podivné. Dalších devět set milionů jsou prostředky, o kterých nikdo neví, jak se rozdělují. Mám zprávy z velkých i malých skupin, k nimž se vůbec žádné peníze nedostanou. Nikdo neví, kam jde většina těch peněz. Případ spadá pod zodpovědnost ministerstva kultury. To má prostředky, aby si zkontrolovalo peněžní toky, které běží jednotlivým autorům. 

Obrátil jste se tedy někdy s požadavkem na důslednější kontrolu přímo na ministerstvo? 

Ano, měl jsem s nimi jednání. Poslal jsem na ministerstvo i několik dopisů, zatím zůstaly bez odezvy. Doufám, že se mi jí dostane.

Co nyní požadujete, aby Ochranný svaz autorský dělal jinak? 

V každém případě to, aby couvl z nehorázného navýšení. Pak aby počkal na přijetí současné novely, která je v procesu schválení. A následně, aby zřídil otevřený a transparentní účet. Tak by bylo jasně vidět, kam poplatky jdou. Aby do činnosti svazu viděla veřejnost. 

Proč se zabýváte tolik právě počínáním svazu? Co vás k tomu vede?  

Folklor je mi blízký, na Slovácku a Valašsku ho podporuji už čtrnáct let. Nedokážu si představit, že k současné novele a našemu pozměňovacímu návrhu by mělo přijít ještě padesátiprocentní navýšení poplatků. Malé soubory je nemají šanci unést. Oni svou činnost i produkci dělají zadarmo. Neumím si představit, že by se při různých slavnostech hrály písničky, které by provozovatelé měli zaplatit. Soubory na to peníze nemají.

Malí živnostníci dostávají jednu ránu za druhou. Musí platit už teď dost poplatků, plnit své povinnosti, starat se o administrativu. Když na ně přeneseme ještě další poplatky, někteří to nevydrží a budou muset svou živnost položit. Platit peníze za hudbu v kadeřnictví, to je hloupost. Na Moravě lidé návrh jednoznačně vnímají jako hloupost. 

Říkáte, že cítíte podporu napříč obyvateli. S účastí na dnešní demonstraci jste spokojený? Nepřišlo moc lidí. Není to podle vás znamením, že navýšení poplatků veřejnost zas tak nezajímá?  

Jsem spokojený. Nejde o to, abychom sem přivedli masu lidí, ale aby byl slyšet hlas, aby se o to jistí lidé začali zajímat. Aby se podívali, jak je tvořený poplatek, kdo kontroluje svaz, jak jsou přerozdělovány peníze. Vždyť jde o devět set milionů. A nějakých sto třicet dalších zůstává svazu. To je podivné. 

Roman Strejček, předseda představenstva svazu, se na demonstraci nedostavil, odmítl se k ní jakkoliv vyjádřit. Jak se stavíte k jeho jednání? 

Když jsem sledoval jeho televizní vystoupení, nechápal jsem, jak někdo z podobné organizace může přijít před veřejnost bez jakékoliv přípravy. Čišela z něj arogance. Čekal jsem, že sem přijde asistentka nebo tisková mluvčí. To jsme asi čekali všichni. 

Jak se k návrhu staví vládní koalice? 

Zatím se k tomu staví tak, že se případem nechtějí zabývat. Svaz má špičkový lobbing.

 

Právě se děje

Další zprávy