V kauze Lidových domků uložil soud Hricovi šest let ve vězení. Okradl stovky lidí o desítky milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2016 12:49
Šest let za mřížemi by měl strávit Pavel Hric, kterého soud uznal vinným v kauze Lidové domky. Podle obžaloby muž okradl 261 klientů o více než 40 milionů korun. Klientům sliboval rodinné domy v okolí Prahy za méně než tři miliony korun. Část vybraných záloh však Hric použil v rozporu s účelem svěření - nakoupil za ně jiné pozemky, využil je i na provoz firmy nebo jako zálohu na nákup bytu. Hric se proti rozsudku ihned odvolal.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha- Za zpronevěru finančních záloh, které svěřili klienti realitní společnosti Lidové domky, uložil soud jejímu tehdejšímu jednateli Pavlu Hricovi šest let vězení. Podle rozsudku připravil nyní jednapadesátiletý muž 261 klientů o více než 40 milionů korun. Společnost v letech 2004 až 2007 lákala zákazníky na koupi rodinného domu s pozemkem za Prahou do tří milionů korun, klienti se však bydlení nedočkali. Verdikt není pravomocný, Hric se proti němu ihned odvolal.

"S ohledem na rozsah škody je trest mírný, na druhé straně se nedomníváme, že by účel trestu byl naplněn trestem přísnějším," uvedla předsedkyně senátu Marie Marková. Rozsudek vzhledem k množství odsouzených četla déle než dvě hodiny. Hric by měl navíc podle verdiktu části poškozených nahradit škodu, další soudkyně odkázala na občanskoprávní řízení. Soud uložil muži i zákaz výkonu funkce statutárního orgánu v obchodních korporacích na deset let.

Hric podle obžaloby plánoval koupi pozemků v obcích Sibřina. Pozemky tehdy spadaly pod ornou půdu, muž ale se zastupitelstvem obce jednal o změně územního plánu. Státní zástupkyně tvrdí, že Hric se zájemci uzavíral smlouvy a současně od nich přebíral finanční zálohy, jejichž celková výše dosáhla 44,7 milionu korun. Část peněz však podle verdiktu Hric použil v rozporu s účelem svěření - nakoupil za ně jiné pozemky, využil je i na provoz firmy a také blíže nezjištěným způsobem.

Zastupitelstvo původně sice schválilo záměr plán změnit, poté, co začala část obyvatel obce protestovat proti plánované zástavbě, se však změna neuskutečnila. Většina klientů pak od smlouvy odstoupila, některým z nich společnost zálohu vrátila, veškeré pohledávky ale uhradit nemohla.

Podle Markové však Hric vybíral zálohy i ve chvíli, kdy věděl, že se změna územního plánu neuskuteční. Společnost navíc podle ní poskytovala vysoké půjčky a pořizovala drahá auta. "Se zálohami nakládali poměrně velkoryse," dodala soudkyně. Řekla také, že jednání tehdejšího zastupitelstva obce považuje "přinejmenším za pochybné".

Hric se hájí tím, že smlouvy s klienty nepodepisoval a nic neorganizoval. Na provoz firmy a další náklady prý využíval své peníze, které do firmy investoval.

 

Právě se děje

Další zprávy