Ústavní soud se zastal sestry Mašínů, spor o statek se musí řešit znovu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2015 16:28
Ústavní soud (ÚS) se zastal Zdeny Mašínové, sestry dvou českých odbojářů, ve sporu o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Žalobu musí znovu řešit Okresní soud v Kolíně. Podle ÚS poprvé rozhodoval formalisticky a nepoučil Mašínovou o povinnosti postupovat koordinovaně s ostatními dědici a rovnou její žalobu zamítl. Momentálně šest osmin nemovitosti drží stát, zbytek patří Mašínové. Dva bratři Zdeny Mašínové vedli protikomunistickou odbojovou skupinu, prostříleli se na Západ. Její otec Josef byl bojovníkem proti nacismu.
Zdena Mašínová.
Zdena Mašínová. | Foto: ČTK

Brno - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti Zdeny Mašínové, jež se soudí o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku.

Žalobu musí znovu řešit Okresní soud v Kolíně, který původně chyboval a postupoval příliš formalisticky.

Nepoučil Mašínovou o povinnosti postupovat koordinovaně s ostatními dědici a rovnou její žalobu zamítl.

Dva bratři Zdeny Mašínové vedli protikomunistickou skupinu, prostříleli se na Západ. Její otec Josef byl bojovníkem proti nacismu. Momentálně šest osmin nemovitosti drží stát, zbytek patří Mašínové.

Výjimečný případ, výjimečná povinnost

Ústavní soudci uvedli, že případ je v mnoha směrech mimořádný, i proto vázala justici "výjimečná poučovací povinnost". Josef Mašín starší podle ÚS náleží k největším hrdinům země.

Stát by měl hledat takové řešení vlastnických vztahů, aby jeho rodný dům byl důstojnou památkou. "To jistě zabezpečí mnohem lépe rodina stěžovatelky než stát nebo Státní pozemkový úřad, které jej nechávají chátrat," uvedl v nálezu soudce zpravodaj David Uhlíř. Výsledek sporu ale i po středě zůstává otevřený.

"Je to satisfakce pro mě až neočekávaná, mám z toho dobrý pocit. Jsem ráda, že jsem byla trpělivá a došlo to až sem, a je tedy aspoň určitá naděje," řekla novinářům Mašínová po vyhlášení nálezu.

Rodina podle ní má se statkem plány, které zatím nechce blíže komentovat. Naznačila však možnost připomenout osobnost jejího otce. "Jsou v úvaze i určité charitativní záležitosti," doplnila Mašínová.

Úřad: staráme se dobře

Státní pozemkový úřad odmítl kritiku, že se stát o budovu nedostatečně stará. Příčinou problémů je podle něj právě soudní spor o určení vlastnictví.

"Do doby jednoznačného rozhodnutí soudu není možné do předmětné nemovitosti investovat," uvedla mluvčí pozemkového úřadu Monika Machtová.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát.

Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Soud od roku 2012

V roce 2012 se Zdena Mašínová pokusila vyřešit situaci podáním žaloby k Okresnímu soudu v Kolíně. Domáhala se zrušení takzvané postupní smlouvy, na jejímž základě kdysi statek přešel z otce na děti.

Otec podle ní smlouvu uzavíral za specifických válečných okolností a čistě proto, aby rodina o majetek nepřišla v případě jeho odhalení a potrestání. Dále měla žaloba vést k určení, že ke dni své smrti byl Josef Mašín stále majitelem statku. V praxi by to znamenalo nové dědické řízení, v němž by rodina mohla získat plnou kontrolu nad statkem.

Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová - tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt postupně potvrdil jak Krajský soud v Praze, tak Nejvyšší soud.

Bratři předem souhlasili

Mašínová v ústavní stížnosti uvedla, že její bratři s podáním žaloby předem souhlasili, ale nechtěli se soudního řízení v Česku účastnit. České soudy ji prý mohly požádat o předložení souhlasu ostatních dědiců a odstranit tak formální nedostatky žaloby. To však justice neučinila a žalobu zamítla.

Mašínová v ústavní stížnosti uvedla, že její bratři s podáním žaloby předem souhlasili, ale nechtěli se soudního řízení v Česku účastnit. České soudy ji prý mohly požádat o předložení souhlasu ostatních dědiců, a odstranit tak formální nedostatky žaloby.

To však justice neučinila a žalobu zamítla. Pokud nyní dostane příležitost, Mašínová určitě dědice znovu kontaktuje, aby vyhověla všem nárokům na formální náležitosti žaloby.

Josef Mašín mladší dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011. Jejich skupina v roce 1953 zabila při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu.

Názory na odbojovou skupinu se dodnes různí. Kritici Mašínům vyčítají zejména zastřelení ozbrojeného pokladníka a usmrcení příslušníka SNB omámeného chloroformem.

 

Právě se děje

Další zprávy