Lékový ústav zakázal používání neověřeného léku proti rakovině, může poškodit ledviny

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2016 10:01
Propagátoři léčby onkologických onemocnění pomocí vysokých dávek vitaminu C považují tuto terapii za "netoxickou chemoterapii". V Česku k léčbě vitaminem C byl využíván lék Viaskor. Ten ale nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv zakázal používat. Důvodem je, že se tento přípravek používá k neověřené a neschválené léčbě, a také to, že obsahoval nižší koncentraci léčiv, než stálo na obalu. Podle odborníků z ústavu může léčba Viaskorem způsobit poškození funkce ledvin.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zakázal používání neověřeného léku Viaskor cíleného na pacienty s nádorovými onemocněními. Kromě toho, že se tento lék používá k neověřené a neschválené léčbě, také Viaskor obsahoval nepovolené látky a nižší koncentraci léčiv, než uváděl obal. Léčba Viaskorem a podobnými přípravky může podle ústavu poškodit funkce ledvin.

SÚKL odhalil neschválený přípravek při kontrolách zacházení s léky ve zdravotnických zařízeních. "Viaskor není v České republice registrován. Nesmí být používán při poskytování zdravotních služeb a nesmí být nadále uváděn do oběhu v ČR," sdělil ústav. Lék byl také distribuován firmou, která k tomu nemá oprávnění. "Bylo zahájeno správní řízení o stažení přípravku z trhu v ČR," doplnil SÚKL.

Viaskor je používán k léčbě vysokými dávkami vitaminu C. Taková léčba je cílena na onkologické pacienty a její propagátoři ji označují za "netoxickou chemoterapii". SÚKL ale již dříve oznámil v souvislosti s jinými podobnými léky, že podávání velmi vysokých dávek vitaminu C nemá zatím ověřené výsledky ani bezpečnost. Na trhu je však podle Moniky Knobové z tiskového oddělení SÚKL dostupná i registrovaná a bezpečná alternativa této léčby prostřednictvím přípravku, jehož účinnou látkou je kyselina askorbová.

Navíc zjistili kontroloři u Viaskoru několik dalších problémů. K přípravě léku byly použity látky neodpovídající předpisům a u některých vzorků léku byla odhalena nižší koncentrace účinné látky, než bylo uvedeno na obalu. Viaskor rovněž připravují lékárny mimo Česko, které nemají oprávnění k zacházení s léčivými přípravky v tuzemsku, a příprava léku neodpovídá zákonům a lékárenské praxi. Nelze tedy podle SÚKL zaručit účinnost ani bezpečnost přípravku.

Česká televize uvedla, že distributor výhrady SÚKL odmítá. "Z našeho pohledu se rozhodně jedná o kvalitní přípravek. Proti rozhodnutí SÚKL se odvoláme k ministerstvu zdravotnictví," řekl televizi jednatel společnosti Edukafarm Zdeněk Procházka. "Klinický výzkum je třeba dotáhnout a dočkáme se určitě i průkazu protinádorového účinku," dodal. Podle distributora podává nyní v Česku vitaminové infuze asi 150 lékařů a za jednu aplikaci platí lidé až 1500 korun.

Stádnost a uniformita je stejná jako za komunismu, říká publicistka a DJka Jana Kománková, která stojí za webem Protišedi.cz. Překonala rakovinu, těžký podle ní byl boj s příznivci alternativní léčby. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy