Přešlapy politiků na sociálních sítích? Urážky i rasismus

Jan Hejl
12. 7. 2014 16:00
Politici jsou na Facebooku či Twitteru často velmi aktivní a někteří z nich nejdou pro hrubá slova daleko.
Sociální síť Facebook. Ilustrační foto.
Sociální síť Facebook. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Vulgární nebo rasističtí. Na sociálních sítích si mnohdy neberou servítky ani přední politikové. Nedávné výroky poslance Stanislava Humla (ČSSD) na adresu dvojnásobné wimbledonské šampionky Petry Kvitové to jen připomněly.

Bývalý dopravní policista Huml ji nazval "špínou" a vyjádřil názor, že by měla přijít o české občanství.

Výroky poslance sociální demokracie nejsou mezi politiky nijak výjimečné. Kontroverzními facebookovými příspěvky, které jsou někdy na hraně rasismu, je známý i předseda hnutí Ústvit Tomio Okamura. Před eurovolbami hájil svou kandidátku Kláru Samkovou, že nemá nic společného s Romy.

"Ona přece nemá ani kapku cikánské krve. Její názory znám a žádná podpůrkyně nepřizpůsobivých občanů to není – to by přeci nemohla kandidovat za Úsvit," vyjádřil se tehdy Okamura.

Neoblíbené dětičky prominentů

Využíváním Facebooku je známý senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). Oblíbil si pořizování autoportrétů selfie a psaní o bazénku a kafíčku. I on se ale umí rozohnit a být vulgární.

Facebookový profil Stanislava Humla
Facebookový profil Stanislava Humla | Foto: Facebook.com

"Už mě docela se*ou ty dětičky prominentů, které si myslí, že budou žít nadosmrti jen z toho, že je zplodili jejich úspěšní papínkové, aniž by oni v životě něco dokázaly. Jděte do…," vyvěsil před časem na svou zeď Škromach. Nebylo těžké poznat, kam jeho slova mířila – na jeho stranického soka Jiřího Dienstbiera, syna významného disidenta.

Rasismus na Facebooku

Bývalý poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka se na svém facebookovém účtu hojně vyjadřuje na adresu Romů a muslimů. Některé jeho příspěvky jsou rasistické a nenávistné.

Foto: Aktuálně.cz

Chaloupka okomentoval sdílený článek o romském útoku slovy: "Já bych sestěhoval pana Kocába a paní Šimůnkovou do jednoho bytu, zamřížoval okna, strčil jim tam tohoto bastarda a zazdil dveře. A tam bych je nechal začleňovat a zrovnoprávňovat."

Romského tématu se dotkl také nynější zástupce ombudsmana a bývalý senátor za ČSSD Stanislav Křeček. Před rokem, tehdy ještě jako kandidát na ombudsmana, sdílel článek o romských výtržnících, který okomentoval: "To zase bude o diskriminaci, rasismu a fašismu." Svá slova později mírnil a řekl, že si je mohl odpustit.

Chudáček starý

Vládní rozepři způsobilo tři roky staré vyjádření na Facebooku. Měl ho na svědomí tehdejší vysoký úředník ministerstva školství Ladislav Bátora, který se obul do Karla Schwarzenberga. TOP 09 tehdy na protest bojkotovala zasedání vlády.

"Chudáček starý. To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj," napsal Ladislav Bátora.

Fotbal na Twitteru

Kontroverzní výroky na sociálních sítích nejsou jen českou doménou. Připomeňme například příspěvek malajsijského poslance Bung Moktar Radina. Po fotbalovém debaklu Brazílie s Německem umístil na svůj twitterový účet poměrně nejapný vtip s historickým přesahem. "Well done, bravo. Long Live Hitler (Velmi dobře, bravo. Ať žije Hitler.)," napsal.

 

Právě se děje

Další zprávy